Katliama isyan ettiler

İsrail’in Filistinli sivilleri katletmesi Almanya’nın başkenti Berlin’de ve Wuppertal kentinde protesto edildi. Belçika’nın başkenti Brüksel’de de “sessiz” protesto düzenlendi

Giriş Tarihi: 16.5.2018 09:48
Katliama isyan ettiler
ABD'nin Kudüs'e taşıdığı büyükelçiliğinin açılısı ve Filistinlilerin 'Nekbe' (Büyük Felaket) olarak adlandırdığı günde İsrail'in Filistinlilere saldırısı Avrupa'da protesto edildi. Almanya'nın başkenti Berlin'deki ABD Büyükelçiliği'nin önünde toplanan yüzlerce kisi Filistin ve Alman bayraklarının yanı sıra üzerinde "Kudüs Filistin'in başkentidir" ve "Geri döneceğiz" yazılı pankartlar taşıdı. Almanya'nın Wuppertal kentinde de Kirch Meydanı'nda 'Türkiye Sevdalıları' inisiyatifi protesto gösterisi düzenledi. Ellerinde Türk ve Alman bayrağı olan göstericiler, "Kahrolsun İsrail, kahrolsun terör" sloganları attı.

'SESSİZ' PROTESTO
Belçika'nın başkenti Brüksel'de ise aktivistler, "sessiz" protesto düzenledi. Place de la Monnaie Meydanı'nda toplanan yaklaşık 50 aktivist, üstünde İsrail'in yıktığı 500'den fazla Filistin köyünün isimlerinin yazılı olduğu kağıtları yere dizdi ve etrafında "sessizlik çemberi" olusturdu. Etkinligin organizatörü Julie Goditiabois, Belçika'nın 12 noktasında benzer eylemler düzenlediklerini ifade etti. Filistinliler, İsrail'in, 14 Mayıs 1948'de işgal ettiği Filistin topraklarında bakımsızlığını ilan etmesi ve Filistinlileri zorunlu göçe tabi tutulması nedeniyle 15 Mayıs'ı 'Nekbe' olarak anıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Katliama isyan ettiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN