Avrupa ayakta

Avrupalı siyasiler İsrail’in Filistinli sivilleri katletmesine güçlü tepki vermese de halk sessiz kalmadı. Birçok kentte eylemciler, İsrail ve ABD’yi protesto etmek için meydanlarda toplandı

Giriş Tarihi: 17.5.2018 10:14
Avrupa ayakta
İsrail'in yaptığı katliama ve ABD'nin büyükelçiligini Kudüs'e tasımasına Avrupalılar sessiz kalmadı. Göstericiler Almanya'nın baskenti Berlin'de ABD'nin Berlin Büyükelçiligi'nin önündeki Pariser Meydanı'nda bir araya geldi. Filistinli Sivil Toplum Örgütlerince düzenlenen eylemde Nekbe'nin (Büyük Felaket) 70. yılı protesto edildi. Gösteride okunan bildiride, 70 yıl önce yaklaşık 800 bin Filistinlinin sürgün edildiği belirtildi.

SİLAH AMBARGOSU İSTENDİ
Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da Amsterdam Boykot, Tecrit, Yaptırımlar (BDS) Hareketi'nce organize edilen ve farklı vakıfların destek verdiği yürüyüş için çok sayıda kisi Dam Meydanı'nda toplandı. Yaklaşık bir saat süren yürüyüs, ABD'nin Amsterdam Konsolosluğu önünde son buldu. Göstericiler Hollanda'nın İsrail'e silah ambargosu uygulaması gerektiğini de dile getirdi.

Belçika'nın baskenti Brüksel'de, Merkez Tren İstasyonu önünde yaklaşık 400 kisi, İsrail'in Gazze'deki katliamını kınamak için ve Nekbe'nin yıl dönümü nedeniyle bir araya geldi. İsrail'in saldırılarını durdurmasını talep eden bildiriyi okuyan göstericiler, İsrail karşıtı slogan attı.

İsveç'in baskenti Stockholm'deki Sergel Meydanı'nda toplanan 1000 civarında kisi, İsveççe ve Arapça 'Yasasın Filistin', 'Kudüs İsrail'in baskenti olmayacak', 'Kahrolsun Siyonizm', 'İsrail bir terör devletidir' seklinde sloganlar attı.

Filistinliler, 14 Mayıs 1948'de İsrail'in işgal ettiği Filistin topraklarında bakımsızlığını ilan etmesi ve Filistinlilerin zorunlu göçe tabi tutulması nedeniyle 15 Mayıs'ı Nekbe olarak anıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa ayakta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN