Bu film Almanyalı Türk’ün hikâyesi

1984 yılında Almanya’dan Türkiye’ye dönen onbinlerce ailenin hikayesine ayna tutan ‘Bir Parça Almanya’ isimli belgesel, ödüle doymuyor. Filmi bir tek Almanlar sevmedi

Giriş Tarihi: 6.9.2018 09:59
Bu film Almanyalı Türk’ün hikâyesi
YÖNETMEN Ela Beken'in 'Bir Parça Almanya' isimli belgeseli Garifuna Uluslararası Film Festivali'nde 'En Iyi Yabancı Film' seçilmesinin ardından bu kez de Moskova'da 'En Iyi Belgesel Film' ödülünü aldı.

Belgesel ayrıca nisan ayında İtalya'nın başkenti Roma'da bir festivalde gösterime davet edildi. Film, Almanya'da ilgili kurumlar tarafından dikkate alınmadığı gibi, sponsorlardan da destek alamamıştı. Belgeselde, 1984'te Türkiye'ye kesin dönüş yapan aileleriyle birlikte henüz çocukken Türkiye'ye göç etmek zorunda kalan ve şimdi artık yetişkin olarak hayatlarını Türkiye'de sürdüren kişilerin yasamı ele alınıyor. Almanya, 1983 yılının sonunda, çalışıp da Türkiye'ye dönmek isteyen Türklere 10 bin 500'er Mark kesin dönüş primi vermiş, onbinlerce Türk, Türkiye'ye geri dönmüştü. Bu ailelerin çocukları hiç bilmedikleri Türkiye'de okula gidip oraya ayak uydurmak zorunda kalmıştı.

Mehmet ÇEK / ZÜRİH
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu film Almanyalı Türk’ün hikâyesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN