Velilere Türkçe dersi için çağrı

Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Prof. Dr. Cemal Yıldız, Türkçe dersleri için öncelikle velilerin talepte bulunması gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 6.9.2018 10:02
Velilere Türkçe dersi için çağrı
TÜRKİYE'NİN Berlin Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Prof. Dr. Cemal Yıldız, Türkiye'nin Frankfurt Başkonsolosluğu'nda sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Basta Hessen Eyaleti olmak üzere Almanya'daki okullarda verilen Türkçe dersleri hakkında bilgi verip görüş alışverişinde bulunan Prof. Yıldız, "Hedefimiz Türk çocuklarının eğitimli birey olmaları" dedi.

YENİ BİR MÜFREDAT
Frankfurt Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Dr. Bora Başaran'ın da katıldığı toplantıda Almanya'da eyaletlerde verilen Türkçe anadili dersleri eğitim müfredatının uzmanların çalışmalarıyla değiştirildiğini belirten Yıldız, "İhtiyaç üzerine günümüze cevap verecek bir müfredat hazırlandı" dedi.

YAZ OKULLARI
DİTİB'e bağlı camilerde haftalık yaz okulu projesi başlatıldığını dile getiren Yıldız, velileri de duyarlı olmaya çağırdı. Öğrencilerin başarılarının ve Türkçe derslerine katılımın artırılması için velilerin anadili konusunda duyarlı davranması gerektiğini belirten Yıldız, "Almanya'da anadili derslerinin verdirilmesi için velilerimize büyük görev düşüyor. Derslerin verdirilmesi için öncelikle velinin istemesi, bunu okul idaresine bildirmesi gerekiyor. Veliler Almanca bilmiyorsa dahi toplantılara gitmelerinde fayda var. Çocukların başarı durumu ne olursa olsun, toplantılarına katılmalı" dedi.

İsa DEVEÇEKEN / FRANKFURT

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Velilere Türkçe dersi için çağrı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN