Emekliler 'oh' diyecek

Türkiye, Avrupa ülkelerinde yasayan binlerce emeklinin önündeki bir engeli daha kaldırmak için adım attı. Türkiye’den emekli maaşı alanlar, ‘Minijob’ türü işlerde çalışabilecekler

Giriş Tarihi: 8.9.2018 08:51
Emekliler 'oh' diyecek
TÜRKİYE'DE hükümetin milyonlarca Avrupalı Türk vatandaşının ekonomik, sosyal ve siyasi yasama aktif katılımını desteklemek için aldığı bazı kararlar, Avrupalı Türkleri sevindirdi. Planlanan değişikliklere ise en çok sevinen, Türkiye'den emekli olup Almanya'da 'Minijob' olarak adlandırılan yarı zamanlı islerde çalışamayanlar oldu. Plana göre emeklilerin yarı zamanlı çalışabilmesi ile ilgili destek sağlanacak.

'SÖZLER YERİNE GELİYOR'
AVRUPALI Türkler, yurtdışından emekli olanların yarı zamanlı işlerde çalışma yasağının kaldırılma planlarını, "Hükümet verdiği bir sözü daha yerine getiriyor", "AK Parti hükümetinden de bu beklenirdi" diye yorumladı. Vatandaşlar, geçim sıkıntısı çeken emeklilere 'oh' dedirteceğini belirterek uygulamanın yürürlüğe girmesini sabırsızlıkla beklediklerini dile getirdi.


UZUN SÜREDİR BEKLİYORDUK
Ali Akbulut : Çok yerinde bir karar, hepimiz bekliyorduk. Bu konu hiç olmazsa resmiyete dökülmüş olur. Birçok insanın da beklediği bir yasal düzenlemeydi.

Günay Algül:
Bizler için büyük sorundu. Birkaç arkadaşımız mahkemeye bile gitti. "Türkiye'den emekliyiz, burada niye çalışamıyoruz" diye dava açmışlardı.

Osman Kadero:
Bu karar yurtdışında yaşayan Türklerin yararına olan bir şey. Hükümetimize teşekkür ediyorum. Bu uygulama hayata geçerse harika olur.

SOSYAL YARDIM DA ALABİLMELİYİZ
Taşkın Yaman: Almanya'da hayat zorlaştı. Türkiye'den emekli olanlara böyle bir imkanın tanınması çok iyi olacak. Türkiye'den emekli olanlar sosyal yardım da almalı.

Nihat Güler: Emekliyim. Almanya'da mağdur çok Türk var. Devletimizden yardım bekliyoruz. Türkiye'den emeklilere çalışma izni verilmesini uzun süredir bekliyorduk.

SÖZLERİN TUTULMASI ÖNEMLİ

Fehmi Şirin: Çalışabilecek emekliler için çok güzel bir imkan. Bu imkan zor şartlarda geçinmeye çalışan emeklilerimize ilaç gibi gelecek.

?Nizamettin Akbulut: Bu imkanın sunulması bizim açımızdan bir rahatlama sağlayacak. Devletimizin bizi hatırlaması ve kolaylık sağlaması çok güzel.

Ömer Kırmızıtoprak: Tanıdığım ekonomik zorluk çeken çok sayıda emekli. Uzun süredir böyle bir düzenleme yapılmasını bekliyorlardı. Çok iyi olacak.

Ekrem Çalışkan: Ben ve benim gibi borçlanarak emekli olmayı düşünenler için de olumlu bir gelişme. Asıl önemli olan bize verilen sözlerin bir bir tutulması.

Cengiz PARLAYAN-Fatih YILMAZ-Salih ŞAHİN / DORTMUND-MANNHEIM-STUTTGART

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emekliler 'oh' diyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN