Steinmeier’den nefret uyarısı

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, ülkesinde Müslümanların birçok yerde ön yargılarla ve nefretle karşılaştıkları gerçeğinin gözardı edilemeyeceğini söyledi

Giriş Tarihi: 22.10.2018 09:30 ABONE OL
Steinmeier’den nefret uyarısı
Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, ülkesindeki Hıristiyanlar ve Müslümanların birlikte yasamasına dair ortak kurallar bulunması çağrısı yaptı.

Almanya Piskoposluk Konferansı'na bağlı Hıristiyan-Müslüman Görüşme ve Dokümantasyon Merkezi'nin (CIBEDO) kurulusunun 40'ıncı yıl dönümü dolayısıyla Berlin'de düzenlenen etkinlikteki konusan Steinmeier, farklı köken ve dinden olan insanların birlikte yaşamlarının sorunsuz olmadığını ve herkes tarafından da bir zenginlik olarak görülmediğini belirtti. Steinmeier, "Müslümanların birçok yerde ön yargılarla hatta reddedilme ve nefretle karşılaştıkları gerçeğine gözlerimizi kapatamayız" ifadesini kullandı.

Sorunların masaya yatırılması ve birlikte çözüm aranması gerektiğini ifade eden Steinmeier, "Birlikte yaşama konusunda kurallar tanımlamalıyız. Gerektiğinde de sınırları net koymalıyız" diye konuştu.

GEREKSİZ TARTIŞMA
Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier , "Din adına anayasayı ve hukuk devletini sorgulayanlara" ve "İnsanları dini inançlarından dolayı dışlayan ve ayrımcılık yapan herkese" karsı bu sınırların konulması gerektiğini söyledi.

Hıristiyanların ve Müslümanların birbirleriyle konuşmalarını isteyen Steinmeier, "İslam'ın Almanya'ya ait olup olmadığını sürekli tartışmak yerine, biz Hıristiyanlar kendi aramızda ve Müslüman komşularımızla birlikte, Hıristiyanlıgın ve İslamiyet'in gençlerin sorularına tatmin edici cevaplar vermeyi nasıl başarılabileceğini konuşmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Steinmeier, Almanya'da bazı üniversitelerde Islam teolojisi merkezlerinin bulunmasından memnuniyet duyduğunu sözlerine ekledi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Steinmeier’den nefret uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA