Çocuklarda iştah kapanmasına karşı alınacak önlemler nelerdir?

Giriş Tarihi: 10.7.2019 12:26 Güncelleme Tarihi: 10.7.2019 15:28
Çocuklarda iştah kapanmasına karşı alınacak önlemler nelerdir?

Çocukların beslenme alışkanlıkları doğduğu andan itibaren başlamaktadır. Ailelerin sıkça söz ettiği iştahsızlık kimi çocukta zaman zaman görülürken kimi çocukta uzun dönemler devam edebilir. Herhangi bir hastalık olmaması durumunda yaşanan iştahsızlık mutlaka altında bir sebep barındır. Peki çocuklarda iştah açmak için ne yapılmalı?

ÇOCUĞUNUZA AÇIK OLUN

Yasadığınız bütün duyguları ona aktarın. Yediği yemeklerin sağlıklı ve sağlıksız olduğu hakkında yorumlar yapabilirsiniz.

ABUR CUBURA SON VERİN

Çocukların sevdikleri market raflarındaki masum atıştırmalıklar çocuğun gelişimi açısından son derece zararlıdır. Ailelerin çocuklara verdikleri bu tip atıştırmalıklar çocukların iştahını kapatmada önemli rol oynar. Abur cubur yiyen çocuk karnını doyurur ve yemeklerden uzaklaşır hatta yemeklerde aşırı seçici bir hale gelebilir. Bu nedenle çocuğunuza doğru atıştırmalıklar vermek çocuğunuzun yararınadır. Evde kendinizin yaptığı kek, kurabiye ve meyve suları çok daha şifalı olacaktır.

YEMEĞİNİZİ BİRLİKTE YİYİN

Birlikte yemek yemek çocuğunuzun yemek yemeye karşı daha hevesli olmasını sağlar. Sizin karşısında yemek yemeniz onunda iştahını açacak ve örnek olmanızı sağlayacaktır. Çocuğunuzun yiyeceği yemekleri değil ev halkının yediği tüm yemekler evde yapılmalı ve çocuğunuzun her yemekten tatması sağlanmalıdır.

MUTFAKTA VAKİT GEÇİRİN

Birlikte yemekler yapın. Yiyeceklerin renginin ve tadının güzelliğinden bahsedin. Taze fasulye yemeğini yapacaksanız fasulyeyi birlikte kırın. Kabak biber dolmasını birlikte doldurun.

TABAĞINI SÜSLEYİN

Havuçtan saçlar kabaktan gözler yaparak tabağını süsleyin. Çocuğunuza kahvaltıda süslü omletler hazırlayın. Sade süt istemiyorsa içine meyve parçacıkları ilave edin.

ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklarda iştah kapanmasına karşı alınacak önlemler nelerdir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN