Çocuklarda iştahsızlık nedenleri nelerdir? İşte sebebi...

Çocuklardaki iştahsızlık, uykusuzluk, hafıza problemleri ve birtakım davranış bozukluklarının nedenlerinden biri de çoğu zaman serotonin hormonun düşük seviyede olmasıdır. Mutluluk hormonunun adıdır: Serotonin. Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Giriş Tarihi: 8.2.2021 13:51 Son Güncelleme: 8.2.2021 13:51
Çocuklarda iştahsızlık nedenleri nelerdir? İşte sebebi...

Çocuğunun gösterdiği saldırgan davranışlar, öfke patlamaları, alt ıslatmaları ya da sürekli hissettiği korkular hatta yakındığı karın ağrıları ve mide bulantıları gibi fiziksel semptomları bile bu hormonun yeterince salgılanmadığının sinyalidir belki de. Çünkü bu önemli hormon mutluluğun yanı sıra mide-bağırsak kanalındaki sindirimi düzenlemekle de görevlidir.

PEKİ EBEVEYNLER OLARAK ÇOCUĞUMUZUN SEROTONİN SEVİYESİNİ YÜKSEK TUTABİLMEK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

Öncelikle elbette kaygının, baskının ve şiddetin olmadığı bir aile ortamı oluşturmaya çalışmalıyız. Çünkü mutsuz aile ortamı, çocuğun duygularını olumsuz etkilediği gibi bedensel ve davranışsal tepkilerini de olumsuz etkiler.

Şüphesiz çocuğun sağlıklı beslenmesi ve uykusu, düzenli yaptığı spor, güneşle birlikte yeterince aldığı D vitamini de serotonin seviyesinin yükselmesine yardımcı olabilir.Ama serotonini besleyen en güçlü gıda ''Sevgi ve Güvendir''.

ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklarda iştahsızlık nedenleri nelerdir? İşte sebebi...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA