nedir? Üreme diyeti nasıl yapılır?

Giriş Tarihi: 21.3.2019 09:50 Güncelleme Tarihi: 21.3.2019 16:29
Üreme diyeti nedir? Üreme diyeti nasıl yapılır?

Genellikle kadınlar için yapılan bu sefer hem kadın hem de erkekler için geliştirildi. Yeni Üreme Diyeti, erkeklerin sperm kalitesinde parametreleri düzeltirken kadınlarda hamilelik oranlarını yükseltiyor, ayrıca kilo vermeye ve sigarayı bırakmaya da yardımcı oluyor! İşte üreme diyeti hakkındaki tüm bilgiler...

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, Harvard Üniversitesi'nde geliştirilen Üreme Diyeti hakkında şu bilgileri verdi:
"Çiftler, bebek sahibi olmaya karar verdikleri zaman, bizleri gebelik şanslarını nasıl artırabilecekleri konusunda soru bombardımanına tutarlar. Bu olasılığı artırabilecek ve kendi ellerinde olan en kolay yol ise beslenme değişikliğidir.

Harvard Üniversitesi'nden iki araştırmacı kırmızı etten ve trans yağlardan fakir, sebze ve süt ürünlerinden zengin bir üreme diyetigeliştirdiler. Diyetin başarısı hem kadının hem de eşinin bu beslenme şeklini benimsemesine bağlı.

"Üreme Diyeti" adı verilen bu beslenme şekli gerçekten kadında yumurtlamayı düzenlemektedir. Kadında olduğu gibi erkekler de belli gıdaları tüketerek sperm kalitesini artırabilirler.

Araştırma sırasında, gebe kalmaya çalışan 18 bin kadının beslenmesinde yapılan değişikliklerle yumurtlama sorunlarında düzelme görülmüştür. Önerilen diyet kırmızı et ve trans yağlardan fakir, sebze ve süt ürünlerinden zengindir. Süt ürünleri özellikle tam yağlı olmalıdır.

SPERM KALİTESİNİ DE YÜKSELTİYOR
Bu diyet aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı olur. Çünkü, Vücut Kitle İndeksi (VKİ)'ndeki her 1 puanlık artış (29m2/kg'dan sonra) gebe kalma şansında yüzde 4'lük bir azalmaya neden oluyor. Erkeklerde ise sigarayı bırakmak, diyet değişikliği ve kafeinin azaltılması sperm kalitesinde parametreleri düzeltmektedir.Beslenmedeki bu değişimlerin amacına ulaşması için en az üç aylık bir süreye ihtiyaç vardır.

ÜREME DİYETİ NASIL YAPILIR?
Doymuş yağlardan uzak dur
Doymamış bitkisel yağ tüket
Bitkisel protein çok, hayvansal protein az tüket
Yavaş sindirilen karbonhidrat tüket
Tam yağlı süt ürünleri tercih et
Folik asit ve B vitamini içeren multivitaminler al.
Demirden zengin beslen
Bol su ve soda iç
Sağlıklı Vücut Kitle İndeksi'ne ulaş
Spor yap."

ARKADAŞINA GÖNDER
Üreme diyeti nedir? Üreme diyeti nasıl yapılır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN