Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayvan hakları okula başladı

Ankara'nın Çankaya İlçesi Milli Eğitim Müdürlüğü ile Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) arasında imzalanan protokol ile öğrenciler, hayvan hakları ve hayvan sevgisi konusunda eğitilecek

Giriş Tarihi: 5.2.2011
Toplumda hayvan sevgisi ve hayvan hakları bilincini oluşturmak için çeşitli projeler üreten Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) yine önemli bir çalışmayla gündemde. HAYTAP yetkilileri, bu kez Ankara'nın Çankaya İlçesi Milli Eğitim Müdürlüğü ile masaya oturdu. Geçtiğimiz hafta önemli bir eğitim projesi için bir araya gelen taraflar, okullarda hayvan sevgisi ve hayvan hakları konusunda eğitim verilmesine yönelik bir protokole imza attı. Bu protokol gereği Çankaya'daki ilköğretim öğrencileri artık hayvan hakları ve hayvan sevgisi konusunda eğitim görecek. Yetkililerin yanı sıra çok sayıda öğrenci ve eğitimcinin de katıldığı imza töreninde öğrenciler gösteri yaptı. Çeşitli hayvan kostümleri giyen öğrenciler, ellerindeki pankartlarla hayvan haklarını anlatmaya çalıştı. Pankartlarda 'Sokak hayvanlarını koruyalım', 'Yaşam onların da hakkı', 'İzci hayvanları sever ve korur', 'hayvanlar en uysal dostlarımız', 'Hayvan güzeldir, sevmesi daha güzeldir', 'Sevgiyi en çabuk algılayan canlılar hayvanlardır', 'Hayvanları koruyalım, sevgimizi çoğaltalım' yazıyordu. Doğa Koleji Anaokulu öğrencileri, çeşitli hayvan kostümleri ile izleyicilere kısa bir gösteri yaptılar. Törende bir konuşma yapan Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürü Haluk Saylan, hayvan sevgisinin çocukluk yaşlarında verilmesinin önemine dikkat çekti ve bu konuda öğrenci velilerine ve öğretmenlerine önemli görevler düştüğünü söyledi: "Hayvan katliamlarına, üzerlerinden rant sağlanmasına ve eziyet edilmelerine karşıyız. Protokol kapsamında her okuldan bir öğrenci ve öğretmene HAYTAP yetkilileri tarafından eğitim verilecek. Öğrencilerimiz, bu bilgileri arkadaşları, öğretmenleri ve aileleri ile paylaşacak. Ayrıca hayvan sevgisinin ve haklarının iyi anlaşılması için okullar arası resim, kompozisyon ve şiir yarışmaları düzenleyeceğiz."

HER İŞİN BAŞI SEVGİ
Törene katılan ve bir de konuşma yapan Ak Parti Ankara Milletvekili Burhan Kayatürk de, "Hayvanları sevmeyen insanları da sevemez," diyerek konunun önemine dikkat çekti ve sözlerini şöyle sürdürdü: "Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nü ve HAYTAP yetkililerini tebrik ediyorum. Bu işin eğitim boyutu çok önemli. Ben hayvan sevgiyle ilgili temel eğitimin okul öncesinden başlatılması gerektiğini düşünüyorum. Benim üçüzlerim var ve beş yaşındalar. Şimdi biz onlarla ilk gittiğimizde çocuklarımız bir köpek gördüklerinde hemen el sallıyorlardı. Bana 'dur arkadaşımı göreyim' diyorlardı. Biz zamanla bilerek veya bilmeyerek çocukları arkadaşlarından uzaklaştırdık. Daha sonra bu köpek seslerini duyduklarında korkmaya ve bizlerden yardım istemeye başladılar. Biz baktık ki bir yanlışa vesile oluyoruz." HAYTAP Başkanı Avukat Ahmet Kemal Şenpolat ise konuşmasında, federasyon olarak amaçlarının toplumun en zayıf noktası olan hayvanların korunması olduğunu vurguladı: "Hayvan haklarının korunmasını istiyoruz. Birlikte yaşam mücadelesi verdiğimiz dünyada hayvanlarla birlikte yaşıyoruz. Savaşta sırtında mermi taşıdık, tarlada gücünden faydalanıp, yük taşıyoruz. Ama işimiz bittiğinde ölüme terk ediyoruz. Evimizde beslediğimiz evcil hayvanlara sevgimiz bittiğinde sokaklara veya dağ başlarına bırakıyoruz. Her türlü hava muhalefetlerinde hayvanlarımızı aç bırakmayın diyoruz. Toplumun en zayıf halkası olan hayvanların haklarının korunmasını istiyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayvan hakları okula başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN