Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gösteri hayvanları için özgürlük arayışı

İstanbul'da bir yunus gösteri merkezindeki mors (deniz memelisi) Sara'nın 'Yaralı halde gösteri yapmaya zorlandığı' iddiasıyla başlatılan kurtarma kampanyasına destek artıyor. Alman aktivistler de Sara için önümüzdeki hafta İstanbul'a gelecek

Giriş Tarihi: 2.4.2011 ABONE OL

İstanbul Dolphinarium'daki yaralı mors (deniz memelisi) Sara'nın başına gelenler, dikkatleri tekrar yunus gösteri merkezlerine çekti. Yunuslara Özgürlük Platformu, Sara'nın dişlerinin söküldüğü, vücudunda açık yaralar bulunduğu iddialarıyla Başbakanlık, Tarım Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni e-posta ve telefon yağmuruna tuttu. Mors Sara'nın yaralı haldeki fotoğraflarının da yer aldığı e-postalarda, bu görüntülerin Alman Deniz Memelileri Koruma Derneği Pro Wal Başkanı Andreas Morlok tarafından kaydedildiği belirtiliyor. Yunuslara Özgürlük Platformu'nun sözcüsü Deniz Gezgin, mors Sara'nın esaretine, sadece hasta, yaralı ve bakımsız olduğu için karşı olmadıklarını belirtiyor: "Sara'nın sağlık durumu iyi olsa bile, bu bizim için kabul edilebilir olmazdı. Sara, esaretin tüm acı izlerini bedeninde, derisinde taşıyor. Bu nedenle, yunusların ve beyaz balinaların (beluga) gülümseyen yüzleriyle gösteremediklerini, bize bu mors gösteriyor. Acilen yardıma ihtiyacı olduğu da bir gerçek. Sara için başlatılan mücadelenin, esaret altındaki hayvanlar için umut olacağını umuyoruz." Sosyal medyanın desteğiyle büyüyen platform, bu konuda hassasiyet gösteren bireyleri bir araya getiriyor. Facebook gruplarında 14 bin destekçisi var. 4 Nisan'da da yunus parklarını protesto etmek için Almanya'dan aktivistler (ProWal ve WDSF) gelecek. "Bu parkları devlet kapatmazsa, 'farkındalık' kapatacak," diyen Deniz Gezgin, bir başka çelişkiye dikkat çekiyor: "İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin raporunda hayvanların sayıları belirtilirken bir fok olduğu yazılmış. Dolphinarium'un kendi sitesinde ise 'foklar' olarak lanse ediliyor. Peki son resmi rapor, bir fok olduğunu yazıyorsa, diğer foka ne oldu?"

EYLEMLER SÜRECEK
Deniz Gezgin, Dolphinarium'un denetlenmesi konusunda yaptıkları başvurulara İBB'den gelen yanıtın kendilerini pek tatmin etmediğini söylüyor: "İBB Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü'nde deniz memelilerinin sağlık durumunu bir çırpıda anlayacak uzmanların olduğundan şüpheliyiz. Burada kan ve deri örneklerinin alındığına dair bir bilgi yok. Hayvanın sağlık durumunun iyi olduğu neye göre tespit edilmiş, neye göre karar verilmiş, belli değil. Başbakanlığın soruşturma başlattığına dair bilgiler geldi. Ancak elimize daha herhangi bir resmi açıklama ulaşmadı. Merakla bekliyoruz."

Dolphinarium'un açıklaması:
Yunuslara Özgürlük Platformu'nun iddialarına karşılık veren Dolphinarium yetkilileri, basına şu açıklamayı yaptı: "Deniz morsu Sara'nın fotoğraflardaki derisinin farklı renklerde görünmesinin nedeni hastalık veya şiddet değil, tüm morslarda olduğu gibi deri ve tüy değiştirmesinden kaynaklıdır. Doğal ortamda yaşayan morslarda da aynı değişim olur ve derileri aynı şekilde dökülür. İstanbul Dolphinarium olarak hem yunusların hem de diğer deniz memelilerin rahat ve sağlıklı bir şekilde yaşaması için tüm gerekliliklerini fazlasıyla yerine getiriyoruz. Tesisimizde bulunan deniz memelileri, Utrish Dolphinarium (Rusya) tarafından ve ayrıca Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ve İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü tarafından da düzenli olarak kontrol edilmektedir. Başbakanlık, belediyeyi görevlendirerek denetim gerçekleştirmiştir. Denetim sonucunda, iddia edilenlerle ile ilgili hiçbir bulgu ve kanıt bulunamamış, veterinerin yaptığı kontrol sonucunda deniz morsu Sara hem fizyolojik hem de psikolojik olarak sağlıklı bulunmuştur. Sara, doğal ortamında henüz altı aylıkken hasta ve ailesini kaybetmiş bir şekilde bulunmuştur."

Dolphinarium'un savunması ve platformun yanıtları
Dolphinarium: Deri ve tüy değişimi yaşıyor! Platform: Bilimsel ve İngilizce kaynakların hiçbirinde morsların, yılanlar gibi deri değiştirdiği bilgisine rastlamadık. Tüy değişimi yaşıyorlar ama anlaşıldığı üzere mart ortasında değil. Üstelik basın açıklamasında sunulan tüy değişimi gerekçesi, fotoğraflardaki açık ve kanlı yaraları açıklamıyor. Dolphinarium: Dişleri çürük ve apse yüzünden söküldü. Platform: Gösterilerde şaklabanlık yaptırılan, esaret altındaki birçok gösteri morsunun dişleri yoktur ya da kısacık kesilmiştir. Nedeni; eğitmenlerine ve kendileriyle fotoğraf çektiren çocuklara ve ziyaretçilere zarar vermemesi içindir. Mors dişleri, dünyada fil dişinden sonra en çok ticareti yapılan organdır. Sara'nın dişlerinin apse veya çürük yüzünden kesildiği açıklaması doğru değildir. Çünkü internette tutsak morslarla ilgili yapılan en genel savunma budur. Dolphinairum: Mors Sara, bir şekilde ailesini kaybetmişti. Platform: Doğada annesiz kalan yavruların büyük bölümü, bugün tüm dünyada yasak olan mors dişi ticareti ve derisi nedeniyle avlanan erişkinlerin ölümleri sonucu öksüz kalır. Bu haliyle, morslar da diğer deniz memelileri gibi, doğal yaşam ortamına aykırı bir ticarethanede, gösteri yapmaya zorlanacağına, evrimin gerektirdiği gibi, doğada güçlü olanın hayatta kalması ilkesine dayandığı gibi yaşamına 'annesiz' devam etmesi çok daha iyidir. Bu yavrular doğada, tıpkı diğer canlılar gibi, açlıktan, hastalıktan ölebilir. Bu da doğal döngünün kendisidir.

KISA... KISA... KISA...
Gözleri görmüyor

Bu sevimli kedicik 1.5 yaşında. Trafik kazası geçirmiş, çok uysal bir kedi ama iki gözü de görmüyor. Veteriner kliniğinde kalıyor. Acil yuva aranıyor. Bilgi için tel: (0507) 220 27 25

Minik kardeşler
Bir dişi bir de erkek minik kedi yavruları, biberonla özenle büyütüldüler. Kum terbiyesi edindiler, iç ve dış parazit tedavileri yapıldı.Onları sahiplenmek isterseniz, (0216) 410 40 57 numaralı telefonu arayın.

Kadife bebek
Akıllı, çok sakin yapılı ve uyumlu bir kedi. 10 aylık oldu, aşıları tam ve kısırlaştırıldı. Şimdi de yeni yuvasına gitmek için sabırsızlanıyor. Bilgi için tel: (0534) 468 73 83

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gösteri hayvanları için özgürlük arayışı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN