Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hem tatil hem yardım

Tatil organizasyonu yaparken iyi bir amaca da destek olmayı ister misiniz? Otel rezervasyonunuzu sosrooms.com üzerinden yaparak, muhtaç durumdaki canlılara yardımda bulunabilirsiniz. Bu sitenin sahibi ise lise öğrencisi Tolga Babür

Giriş Tarihi: 10.9.2011 ABONE OL
Gençlerin farklı hayalleri, farklı idealleri var. Ortak hedeflerin başında ise çok para kazanmak yer alıyor. Lise öğrencisi Tolga Babür'ün hayata geçirmeyi başardığı hayali ise gerçekten fark yaratan türden. O da para kazanmak istiyor ama kendisi için değil... İnsan ya da hayvan demeden, muhtaç olanlara yardım etmek için... Koç Lisesi son sınıf öğrencisi olan Tolga, kurduğu sosroom.com adlı internet sitesiyle güzel bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. Bu bir tatil organizasyonu sitesi. Dünyanın her yerine rezervasyon yaptırmak mümkün. sosroom.com'u diğer tatil sitelerinden ayıran yönü ise kullanıcılara yardım yapma imkanı sunması. Yani tatilinizi bu site üzerinden seçerseniz, Türkiye'nin farklı bölgelerinde ihtiyacı olan çocuklara, hayvanlara ve çevre korumasına yardım etmiş oluyorsunuz. İnsan, havyan ve çevre duyarlılığından yola çıkarak üç farklı yardım kuruluşu seçmiş Tolga: WWF Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), HAYTAP (Hayvan Hakları Federasyonu) ve UNICEF. www.sosrooms.com sitesinden booking.com sitesine bir linkle bağlanarak bu sitede bir otel rezervasyonu yapılması durumunda booking.com'un sosrooms.com'a ödeyeceği komisyon gelirleri, bu üç yardım kuruluşuna bağışlanıyor. Site üzerinden yapılan her rezervasyonla, ek bir ücret ödemeden, bu yardım kuruluşlarına bağış yaparak destek olabiliyorsunuz. Elde edilen gelirlerin ve ilgili yardım kuruluşlarına yapılan bağışların nereye gittiği ise uluslararası PricewaterhouseCoopers şirketi tarafından her üç ayda bir denetleniyor.

DÖRT AYLIK ÇALIŞMANIN ÜRÜNÜ
Her şeyin, booking.com'da yaptığı bir aylık stajdan sonra başladığını söylüyor Tolga: "Burada hem online seyahat acentaları hem de booking.com ile ilgili pek çok şey öğrendim; Affiliate programı (çözüm ortaklığı) da bunlara dahil. Sokak köpeklerinin durumu beni her zaman üzmüştür. Onlar için bir çiftlik alarak onlara sağlıklı ve mutlu bir ortam sunmak uzun süredir hayalim. Affiliate programını duyduktan sonra, 'Neden bir web sitesi oluşturarak kazandığım parayı köpeklere yardım etmek için kullanmıyorum ki?' diye düşündüm. Beyin fırtınası yaptıktan sonra da projeyi üç yardım kuruluşunu içerecek şekilde geliştirdim. Hayvanlar, çocuklar ve doğa için çalışan yardım kuruluşları. " Sitenin ismiyle ilgili ise şunları söylüyor Tolga Babür: "Projeye inanan bir web tasarımcısı ile beraber dört ay çalıştık ve site bu yıl şubat ayı sonunda yayına başladı. Sitenin ismi hem yardım hem de otel odası çağrışımı yapmalıydı; www.sosrooms.com adı bu şekilde ortaya çıktı. Bu projenin özelliği, bahsedilen yardım kuruluşlarına, kişilerin hiç bir zahmete girmeden ve hiçbir para ödemeden yardım edebilecek olması. Tek yapılacak şey, dünyanın herhangi bir yerinde bir otel rezervasyonu yapmak istenildiğinde, bu site üzerinden bunu gerçekleştirmek."

ARKADAŞINA GÖNDER
Hem tatil hem yardım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA