Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dostlarımızı koruyabildik mi??

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü artık daha coşkulu kutlanıyor. Peki değişen bir şey var mı? Merak edenler için araştırdık; 4 Ekim 2010'dan bugüne kadar geçen bir yılda hayvan hakları konusunda neler yaşandı?

Giriş Tarihi: 1.10.2011
Türkiye'de hayvan hakları hareketi her yıl biraz daha güçleniyor ve konuyla ilgili bilinçli insan sayısı da giderek artıyor. Her yıl Hayvanları Koruma Günü 4 Ekim'de yapılan nitelikli etkinlikler de bunun en büyük kanıtlarından. 4 Ekim, artık sadece hayvan aktivistlerinin hatırladığı bir gün değil. Şehir meydanlarında, parklarda, alışveriş merkezlerinde bu özel gün için şenlikler düzenleniyor, okullarda etkinlikler, seminerler, sergiler yapılıyor. Bütün bunlar güzel ama yeterli değil ne yazık ki. Hâlâ değişmeyen çok şey var. Biz de bu yıl Hayvanları Koruma Günü öncesinde, Türkiye'deki hayvan hakları mücadelesinin son bir yılını mercek altına alalım dedik. 4 Ekim 2010'dan bugüne gelinceye kadar neler yaşandı? Hangi önemli adımlar atıldı? Hangileri yarım kaldı? Bu yılın en kötü ve en iyi olayları neler oldu?

Yılın en önemli olayı
19 Şubat 2011'de Türkiye Cumhuriyet'inde ilk defa hayvan hakları konusu başbakanlık katına kadar çıktı. Hayvan Hakları Federasyonu HAYTAP yetkilileri ve aralarında Ajda Pekkan, Yonca Evcimik, Tuna Arman, Metin Özülkü gibi ünlü isimlerin yer aldığı bir heyet, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la bir buçuk saat boyunca sadece hayvan haklarını konuştu. Görüşmede Başbakan Erdoğan'ın yasadaki eksiklikleri dikkate alacağını söylemesi, sahipsiz hayvanlar için umut oldu. Ancak meclisin yoğun gündeminden dolayı olsa gerek, yasa değişikliğiyle ilgili bir gelişme olmadı. HAYTAP yetkilileri şimdi Başbakan'dan ikinci bir randevu almak için uğraşıyor. Hâlâ umutlular ve bu 4 Ekim'e yetişmeyen yasa taslağının, önümüzdeki yıl meclisten geçeceğini umuyorlar.

Bolluca'da yüzlerce köpeği kim zehirledi?
29 Eylül 2011 günü İstanbul Bolluca'daki ormanlık alanda çok sayıda köpeğin zehirlendiği tespit edildi. Köpeklere müdahale eden veterinerlerden Devrim Baykal, hayvanların kimyasal bir maddeyle zehirlendiğini söyledi. Olayla ilgili jandarmanın soruşturması devam ediyor.

İzmir'de bir kedi tekmelenerek öldürüldü
Geçtiğimiz ekim ayında İzmir'de bir üniversite öğrencisinin, hasta bir kediyi tekmeleyerek öldürmesinin görüntüleri büyük infial yarattı. İzmir Savcılığı fail hakkında dört yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. Dava sürüyor ve hayvan hakkı savunucuları da yakından takip ediyor. En son 19 Eylül'de yapılan duruşmanın ardından hakim, davayı 3 Aralık 2011 tarihine erteledi.

AKILLARDA YER EDEN ACI OLAYLAR
Samsun'da dövülerek öldürülen köpek
12 Nisan 2011'de önce sosyal medyaya, sonra haber bültenlerine yansıdı dehşet. Samsun'da bir adam, direğe bağlanmış bir köpeği, sopayla, olanca gücüyle dövüyordu. "Bu toplum nereye gidiyor? Bu şiddetin sonu nereye varacak?" diye bir kez daha kendimizi sorgulamamıza neden olan bu görüntüler, hayvan aktivistlerini yollara döktü. HAYTAP'tan yüzlerce gönüllü, Samsun Vezirköprü'ye akın etti. İstanbul- Taksim'de büyük bir yürüyüş yapıldı, binlerce imza toplandı. Ama sonuç ne yazık ki değişmedi, köpeğe bu işkenceyi yapan kişi, 400 TL para cezası verip kurtuldu. Bu olay da yasanın bir an önce değişmesi gerektiğini bir kez daha ortaya koydu.

Yaralı mors Sara sembol oldu ama...
Geçtiğimiz nisan ayında, İstanbul Dolphinarium'daki yaralı mors (deniz memelisi) Sara'nın başına gelenler, dikkatleri tekrar yunus gösteri merkezlerine çekti. Yunuslara Özgürlük Platformu, Sara'nın dişlerinin söküldüğü, vücudunda açık yaralar bulunduğu iddialarıyla Başbakanlık, Tarım Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni e-posta ve telefon yağmuruna tuttu. 4 Nisan'da yunus parklarını protesto etmek için Almanya'dan aktivistler (ProWal ve WDSF) geldi. Ancak yapılan protestolar yine sonuçsuz kaldı, yunus gösteri merkezleri faaliyetlerine devam ediyor. Dünyada bu merkezlerin çoğu artık kapatılırken Türkiye'de yenileri açılıyor.

İYİ GELİŞMELER DE OLDU
HAYTAP yine çok çalıştı
Hayvan Hakları Federasyonu HAYTAP, son bir yıl içinde birçok önemli projeye imza attı. 'Bir Kap Su', 'Onlar İçin de Frene Basın', 'Yunus Parklarına Hayır' başlıklı kampanyalarla, toplumun her kesimine söylemlerini ulaştırmayı başardı. HAYTAP'ın kısa filmi Terk Edilmek Tüm Canlılara Aynı Acıyı Verir çekildi ve televizyon kanallarında yayınlanmaya başladı. 'Onlar İçin de Bir Damla Yaşam Arabası', halka hayvan haklarını anlatmak için il il dolaşıyor. Yoluna devam edebilmek için destek bekliyor.

İlk hayvan festivali
Türkiye'nin ilk hayvan festivali Petfest, 4-5 Haziran 2011 tarihlerinde İstanbul Parkorman'da gerçekleşti. Dünyanın önde gelen mama firmalarından Whiskas ve Pedigree'nin sponsorluğunda gerçekleşen festivalde birçok sahipsiz hayvan yuva bulurken, bilet satışından elde edilen gelir, hayvan barınaklarına bağışlandı. Sokak hayvanları yararına oluşturulan projede biletix'ten gelen toplam 33 bin 372 TL'lik gelirle, Barınak Gönüllüleri Derneği (BGD) tarafından Üsküdar, Sarıyer ve Yedikule Barınakları'na kulübeden tıbbi cihazlara çeşitli yardımlar yapıldı.

Engelli hayvanları fark ettik
Hayvansever oyuncu Tuna Arman, kendini sokak hayvanlarına adamış bir hayvan dostu olan Tolga Öztorun ve ilk kişisel sergisini Yedikule Barınağı için yapan fotoğraf sanatçısı Ateş Kantürk'ün ortaklaşa kalkıştıkları, 'Farkında mısın?' projesi çok ses getirdi. Sokaktaki engelli hayvanlara dikkat çekmek amacıyla start alan proje için Metin Şentürk, Tan Sağtürk, Ege, Billur Kalkavan, Buket Uzuner, Bedri Baykam, Ömür Gedik, Reyhan Karaca, Hayko Cepkin, Zuhal Olcay gibi ünlü isimler engelli hayvanlarla birlikte geçti objektif karşısına. Haziran 2011'de başlayan çekimler geçtiğimiz ay tamamlandı ve ilk sergi, geçtiğimiz günlerde Nişantaşı'ndaki City's Alışveriş Merkezi'nde açıldı. Proje; üniversiteleri, AVM'leri, okulları gezecek. Her bir fotoğrafın beş paket mama karşılığı satın alınabildiği sergide tüm mamalar barınaklara bağışlanıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dostlarımızı koruyabildik mi??
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN