Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Herkesin bir Dersim hikayesi vardır

Murathan Mungan'ın Bir Dersim Hikayesi kitabı için 23 yazar, Dersim öyküleri yazdı. Öyküler 38 Katliamı başta olmak üzere şehrin tanık olduğu acıları anlatıyor

Giriş Tarihi: 19.5.2012
"Kendisi farkında olsun ya da olmasın bu ülkede herkesin bir Dersim hikayesi vardır. İlle de içinde olmaları gerekmez. Bazen bir ucunun kendisine değdiğini bile bilmeden yaşayıp gitmişlerdir," diyor Murathan Mungan, Metis Yayınları'ndan çıkan Bir Dersim Hikayesi kitabının önsözünde. Gerçekten de bu ülkede kime sorsanız, Dersimli olsun olmasın, bir hikayesi vardır bu şehre dair. Üstelik onların hikayeleri, başka memleket hikayelerine de benzemez; Türkiye'ye dair yazılmamış gerçekleri anlatır. Yazar Murathan Mungan da Türkiye'de güncel edebiyatın önde gelen 23 isminden kendi Dersim hikayelerini anlatmalarını istemiş. Onlar da birbirinden çarpıcı birer öyküyle kitaba katkıda bulunmuş. Mungan kitabın Süt, Kan ve Kelimelerin Kemikleri başlıklı önsözünde, "Adından da anlaşılacağı gibi elinizdeki kitap 1938 Dersim Katliamı'nı eksen alan, 'ortak bir tema üzerine çeşitlemeler' diye nitelendirilebilecek öykülerden oluşmaktadır. Yazarların önceki yazdıklarından bir derleme olmayıp, bu kitap için özel olarak kaleme aldıkları öyküleri içermektedir," diyor.

ANADOLU KANLI SAHNE
Mungan, "Anadolu, kanlı sahne. Onca uygarlığın kurulduğu, dağıldığı el değiştirdiği; onca dilin, inancın, kültürün yaşadığı, çatıştığı, iç içe geçtiği zorlu bir coğrafya burası. Ve her geçen gün biraz daha öğreniyoruz bu topraklarda her inkarın ardında yakın ya da uzak tarihli bir toplu mezar yattığını... Toprağa yalnızca ölülerin değil, hakikatlerin, dillerin, kültürlerin, kelimelerin gömüldüğünü..." dediği önsözde kendisi de bir Dersim hikayesine yer vermiş.

KİMLER BİR ARAYA GELDİ?
Ahmet Büke, Yalçın Tosun, Ayhan Geçgin, Cemil Kavukçu, Behçet Çelik, Ayfer Tunç, Burhan Sönmez, Hatice Meryem, Şule Gürbüz, Hakan Günday, Ayşegül Çelik, Haydar Karataş, Murat Yalçın, Karin Karakaşlı, Murat Uyurkulak, Gaye Boralıoğlu, Sema Kaygusuz, Yavuz Ekinci, Seray Şahiner, Murat Özyaşar, Jaklin Çelik, Gönül Kıvılcım ve Barış Bıçakçı.

YAZARLAR DİYARBAKIR'A GİDİYOR
Yazarlardan Ayşegül Çelik, Gönül Kıvılcım, Gaye Boralıoğlu, Hatice Meryem, Burhan Sönmez, Behçet Çelik, Ahmet Büke, Seray Şahiner, Cemil Kavukçu, Yavuz Ekinci, Murat Özyaşar, Hakan Günday ve Murathan Mungan Diyarbakır Kitap Fuarı'na gidiyor. Yazarlar, 26 Mayıs'ta fuarda 'Bir Dersim Hikayesi' başlıklı bir söyleşi gerçekleştirecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Herkesin bir Dersim hikayesi vardır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN