Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kimler geldi kimler geçti kimler var

Uyuşturucu kaçıran da oldu, şike davasından yargılanan da. Teknik direktörlüğe geçen de oldu, medya ikonuna dönüşen de. 1951 yılından bu yana yüzlerce yabancı futbolcu gelip geçti yeşil sahalardan. Unutulmayanlar da var, hatırlanmayanlar da

Oscar Garo'yu hatırlayan var mı? Kendisi Türkiye liglerindeki ilk yabancı futbolcuydu. 1951 yılında, profesyonel lig henüz kurulmamışken, ta Arjantin'den İstanbul'daki Adalet Kulübü'ne transfer edilmişti. Kimilerine göre Garo uzaklardan gelmiş ve uzaktan attığı gollerle nam salmıştı. Oysa onun hiç maç oynamadan Türkiye'yi terk ettiğini söyleyenler de var. Şöyle ki: Adalet Kulübü'nün başkanı olan Sadri Bey, İtalya'yla zeytinyağı ticareti yapmaktadır. Borcunu ödemekte zorlanan bir şirketteki yüklü miktardaki alacağına karşılık olarak Garo'yu transfer eder. Adaletspor bir İstanbul takımıdır ama flaş transfer olarak lanse edilen Garo'nun ünü kısa zamanda yurt çapında yayılır. Öyle ki Akşam gazetesindeki tıraş köpüğü reklamlarına bile çıkar. Garo'nun Türkiye'den yanına uyuşturucu alarak ülkesine kaçtığı rivayet edilir. Garo'dan sonra Türkiye'deki yeşil sahaların üzerinden yüzlerce yabancı futbolcu geldi geçti. Bazılarının adı futbol tarihimize yadigar kaldı. Bazılarının adını bile hatırlayan kalmadı. Garo Türkiye'ye geldiğinde kulüplerin yabancı futbolcu kontenjanı bir kişiyle sınırlıydı. 1959'da Profesyonel Lig kurulduysa da 1966'ya kadar bu durum böyle devam etti. 1966'da iki yabancı oyuncuya izin çıktı. Özal'lı yıllarda dünyaya açılmaya başladık; dünya da bize açılmaya başladı. İzin verilen yabancı futbolcu sayısı 1989'da üçe ve 1996'da dörde çıktı. Flaş yabancı oyuncu transferleriyle dikkat çeken Aziz Yıldırım'ın 1998 yılında Fenerbahçe Başkanlığı'na seçilmesinin etkisi var mıdır bilinmez, 1999 yılında kulüplere transfer için izin verilen yabancı futbolcu sayısı beşe çıktı. 2000 yılına gelindiğinde ise beşin yanına +1 eklenerek, 'sahada 5, kulübede 1' kuralı benimsendi. 2001 yılında ise 5+1+2 sistemine geçildi.

YABANCI FUTBOLCU KOTASI
Geçtiğimiz sezon Süper Lig takımları kadrolarında 10 yabancı bulundurabiliyordu. Bu sezon maç kadrolarına sekiz yabancı futbolcunun ismini yazabiliyorlar, ancak aynı anda en fazla altısı sahada bulunabiliyor. 2014-2015 sezonunda sözleşme imzalanabilecek yabancı sayısı sekize, sahadaki yabancı sayısı ise beşe inecek. Yabancı futbolcu sayısına konulan kota, hemen her sezonun değişmez tartışma konularından biri. "Daha az yabancı futbolcu oynatılsın," diyenler de var; kotanın bütünüyle kaldırılmasını savunanlar da. Kotayı savunanların temel argümanı, "Çok sayıda yabancı futbolcunun Türkiye'ye gelmesinin ülke futbolunu olumsuz etkileyeceği, Türk futbolcuların takımlarda şans bulamayacağı, bu durumun da altyapı çalışmalarını olumsuz etkileyeceği," şeklinde. Kotanın kalkmasını savunanlar ise, "Yabancı futbolcuların gelişiyle yerli oyunculara ödenen astronomik transfer ücretlerinin belli bir süre sonra normale döneceğini, yerli isimlere ödenecek rakamların normale düşmesiyle yabancı ve yerli isimler arasındaki sürecin rakamlara değil sadece 'yetenek'e odaklanacağını," söylerler. Her iki taraf da tezlerinin Türk futbolunun yararına olduğunda ısrar ederler. SABAH Ekler olarak Türkiye'deki yabancı futbolcuların durumunu gözler önüne seren bir tablo hazırladık. Bu tablodan da anlaşılabileceği gibi şu an Türkiye Süper Lig'inde 47 farklı ülkeden 154 yabancı futbolcu forma giyiyor. Ülkeler arasında 20 futbolcuyla 'futbolcunun harman olduğu ülke' yani Brezilya ilk sırada yer alıyor. Sambacıları en çok tercih eden kulüpler üçer futbolcuyla Trabzonspor ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi. Süper Lig'e en fazla oyuncu gönderen ikinci ülke dokuz kişiyle Kamerun olurken, Garo'nun memleketi Arjantin sekiz futbolcuyla üçüncü sırada bulunuyor.


ARKADAŞINA GÖNDER
Kimler geldi kimler geçti kimler var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN