Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Herkesi iyi yaşama davet ediyoruz

Üç çocukluk arkadaşı, Zeynep Mutlu, Aslı Tümen ve Esra Tümen Dinçkök mutlumikrop adlı bir sağlık sitesi kurdu. Sitenin tek amacı okuyuculara son haberleri duyurmak değil, aynı zamanda sosyal sorumluluk projelerini de hayata geçirmek

Farklı iş alanlarından tanıdığımız Zeynep Mutlu, Aslı Tümen ve Esra Tümen Dinçkök internette sağlık haberciliğine başladı. Birlikte kurdukları mutlumikrop adlı sağlıklı yaşam sitesinin takipçileri arasında sadece kadınlar değil, erkekler de var. Ender Saraç, Alp Sirman, Ayşe Kucuroğlu gibi tanıdık isimlerin yazılarının da yer aldığı mutlumikrop'un bir amacı da sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirmek. İlk aşamada maddi durumu kötü olan ailelerin kalbi delik çocuklarının ameliyatını gerçekleştirecek olan mutlumikrop, önümüzdeki ay otomobilsiz alanlar yaratmayı hedefliyor. 'Sağlığa Parket' sloganıyla yola çıkan üç kadın, yollardan otomobilleri çekip, yılda bir gün otomobilsiz sokaklarda çocukların oynaması için belediyelerin kapısını çalmaya başladı. Eğer proje kabul edilirse, pilot bölge Bebek semti olacak. 'Parking Day' zamanı, herkes şezlonglarını çıkarıp yollara serilecek...
- Neden internette ortak bir sağlık sitesi kurmak istediniz?
- EsraTümen Dinçkök:
Zeynep (Mutlu) başladı önce. Tıp malzemeleri ithalatı yaptığı için sektörü çok iyi tanıyor. Öğrenmeye ve paylaşmaya çok meraklı. Onun internet sitesiyle bizim hayatımız değişti diyebilirim. Her insanın kendini koyverdiği dönemler vardır ya, ben de o dönemlerden birini yaşıyordum. Babam vefat etmişti. Bu internet sitesi beni kendime getirdi. Depresyondan kurtulup spor yapmaya, beslenmeme dikkat etmeye başladım. Kardeşim Aslı ile birlikte Zeynep'in internet sitesine destek olmak istedik. Aslı sanatçı olduğu için sitenin tüm görsellerini o hazırladı. Zeynep içeriği oluşturdu, ben de yardımcı olmaya başladım. Şimdi saatlerce bilgisayarın önündeyim. Bağımlılık yaptı bu site bize. Çok kısa süre içinde 80 bin takipçiye ulaştık. İki editörümüz, bir çevirmenimiz var. Sağlık sitesinin yanında doğal beslenme, iyi yaşam ürünlerini de tanıttığımız alısverismikrobu. com diye bir site daha açtık.
- Zeynep Mutlu:
Yıllardır sağlık sektörünün içindeyim. Parkinson, kalp hastaları için radyoloji, hematoloji ve nöroloji üzerine 30 yıldır Türkiye'ye malzeme getiriyoruz, doktorlara eğitim veriyoruz. Bu sektörün içinde olan biri olarak bile çok sorun yaşadım. Annem çok uzun süre kortizon kullanmak zorunda kaldı. Kimse kortizonun zararlarını bize açıkça anlatmıyordu. O dönemde internet de yoktu. Kortizon yüzünden annemin kemik erimesi arttı. Sonra düştü ve ona platin takıldı. Çok zor bir dönem yaşadık. O zamandan beri bir sağlık portalı kurmak en büyük amacımdı. Doktorlar gönüllü olarak yazı yazıyorlar. Dr. Alp Sirman, Dr. Dinçer Sertkaya, Ender Saraç, Dr. Hakan Aksu değişmeyen yazar kadromuz.
- Bu internet sitesi mi hayatınızı değiştirdi?
- E.T.D:
Kendimden biliyorum; insan hakikaten sağlıklı olunca, mutlu olabiliyor. İçten gelen bir şey mutlu olmak. Çocuklarımın diyetlerini sitedeki bilgileri dikkate alarak düzenledim. Bilinçli tabaklar hazırlıyorum artık çocuklarıma. Ağır yemekler kalktı. Onlar da daha enerjik ve pozitif oluyorlar. Günde iki buçuk paket sigara içerdim. Sigarayı bırakacak en son kişi bendim, sigarayı bıraktım. Sağlıklı bir hayatı benimsedikten sonra bunu paylaşmak istiyorsunuz. Üstelik para da gerektirmeyen bir şey. Bilincin artması önemli.

ARKADAŞINA GÖNDER
Herkesi iyi yaşama davet ediyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN