Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bana düşünce kalkmayı öğretti

Ömer, hayatının sonuna dek akademiye, hatta her tür akademizme tepkisini sürdürdü. Sanatta her an sıfırdan başlanabilmesinden yanaydı.

Ömer ara ara 'Senin işin var, daha kitabımı yazacaksın,' der; ben de ona 'Onu birlikte yazarız,' derdim. Bunlar, insanı bağlayan sözlermiş. Üç buçuk yıl sonunda Ömer'in kitabını yazmadım ama sanırım daha iyisini yaptım. Onun sanatsal ve düşünsel macerasını, zekasını, mizahını, bir ömre birçok çalışma sığdırmasını kendi sesiyle aktarmak istedim.

Ömer, Piyasa baskısına göre çalışmaya niyetli değildi. Yaptığı işin özgünlüğüne güveniyor, onu uluslararası arenada özgürce sürdürmek, mümkünse sergilemek istiyordu. Bu müthiş romantik ve heyecan verici geldi bana. Bir adamın kendi alanında kahramanca bir yolu seçmesi ve 'Gel, bu yola seninle birlikte çıkalım,' demesi...

"Dünya karşılaştığın fırtınalarla değil, gemiyi limana getirip getirmediğinle ilgilenir." Yazar Vivet Kanetti, ressam Ömer Uluç'la tanıştığında 24 yaşındaydı. Ömer Uluç ise 47! Vivet, tereddüt etmeden onun gemisine bindi ve birlikte 30 yıl geçirdiler. Kimi zaman fırtınalı, kimi zaman dingin, birlikte geçen bu hayatta, karşılaştıkları fırtınalarla değil, ürettikleri eserlerle var oldular hep. Ömer Uluç aramızdan ayrılalı üç buçuk sene oldu. Vivet Kanetti de bu üç buçuk yıl boyunca eşine verdiği sözü yerine getirmek için kapandı. Geçtiğimiz aylarda beni arayıp Uluç'la 2001 yılında yaptığım söyleşiyi kitabında kullanmak istediğini söyleyince, Vivet'ten ilk röportajı yapma sözü istedim. Kitabı okuyunca Ömer Uluç'un sözlerinin tazeliği karşısında şaşıracaksınız. Nefes kesici bir hayat macerasının tanığı olacaksınız. Son sayfalarda göz yaşlarımı tutamadım. Kitabı özgün yapan dokunuşlardan biri de editör Ayşegül Sönmez'in. Çok değişik bir kitap olmuş Umut Burnu'ndan Dolaşarak! Aynen Ömer Uluç gibi!

ARKADAŞINA GÖNDER
Bana düşünce kalkmayı öğretti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN