Tatilde çocuklara nasıl davranmalı?

Ebeveynlerin okul dönemi boyunca evde oluşturdukları düzen, yaz tatilinde değişikliğe uğruyor. Ancak çocukların gelişimi açısından yaz ayları da çok önemli; ailelerin tatil döneminde doğru davranış modellerini benimsemeleri şart

Sınavlar bitti, okullar kapandı, yaz tatili başladı. Ancak yaz tatili, çocuk ve gençler için tüm kuralların yıkıldığı bir zaman dilimi değildir. Yaşa göre yatma saati, yemek saati ve yeri aynı şekilde devam etmelidir. Ayrıca yazın uzun bir süreç olduğu göz önüne alınarak, özelllikle okuma-yazmayı yeni öğrenen çocukların, öğrendiklerini unutabilecekleri düşünülmelidir. Eksikleri ve öğrenme sorunları olanlar da tatili iyi değerlendirmeli. Çocuğu sıkmayın, ancak tekrarlar yapmasını, eksiklerini tamamlamasını ve kitap okuması sağlayın. En baştan sabah ve öğleden sonra için belli bir zaman belirlemek sorunu çözer. Her gün toplam bir-bir buçuk saat yeterli olacaktır.

NASIL BİR TATİL?
Tatil planları çocuğun yaşına ve gelişim dönemine göre yapmalıdır. Seçeneklerden biri büyükanne ve büyükbabalardır. Ama okul öncesi çocuklarının uzun süre anne babalarından ayrılmaları doğru değildir. Çocuklar anne babanın onları terk ettiğini düşünebilir. 3-6 yaş arasında, en fazla bir hafta, o da iyi tanıdıkları birileriyle olma koşuluyla ayrı kalabilirler. Bir başka sorun da, anneanneler ya da babaannelerin net kurallar koyamayamamaları ihtimalidir. Bu da sıkıntı yaratacaktır. Ergenlik döneminde evde tek başına kalabilen genç, tatili bilgisayar ya da telefon başında geçirebilir. Eğer devamlı gidilen ve arkadaşların olduğu bir yazlık varsa, sorun çıkmaz. Bu yaş grubundan sonra, yaz kampları, dil okulları daha iyi seçenekler haline gelir. Tatilini evde geçirmek zorunda olanlar için hobiler yaratmak, bir düzen sağlamak doğru olur. Durumunuzu, çocuğun gereksinimlerini doğru değerlendirirseniz keyifli bir tatil geçirirsiniz. Çocukların aileleri ile bir şeyler paylaşmaya ihtiyaç duyduğunu, okul zamanı bulunamayan keyifli saatleri onlara borçlu olduğunuzu unutmayın.

SPORSUZ OLMUYOR
Okul dönemindeki çocuklar ve ergenler istedikleri taktirde kısa süreli olmak kaydıyla anneanne, babaanne veya bir akrabanın yanına gidebilirler. Anne babanın denetiminin devam etmesi ve ara ara da olsa kendilerinin de bu tatile katılması gerekir. Yaz okulları iyi bir seçenektir. Yeni arkadaşlıklar kurabilecekleri, spor olanaklarına sahip yaz okulları yararlı olur. Özellikle spor aktiviteleri, eğlenme ve fiziksel aktivite oluşturmanın dışında da yararlar taşır. Takım oyunları; paylaşmayı öğretir. İyi bir koçun ya da antrenörün katkısı büyüktür. Yurtdışı ya da yurtiçi tatil kampları gelişim için önemlidir. 6. sınıftan önce ayrılığa, hele de tanımadıkları bir ortama katlanamazlar ve sorun çıkar. 6. sınıfın bittiği yazdan sonra, iki haftadan başlamak üzere uygulanabilirler. Bu okullar, özellikle anne babaya aşırı bağımlı çocukların kendi kendilerine yetebildiklerini görmeleri açısından oldukça yararlı olmaktadır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tatilde çocuklara nasıl davranmalı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN