Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Maske deyip geçmeyin! Düğünde de kullanılır cenazede de

20 yıldır maske koleksiyonu yapan 51 yaşındaki koleksiyoner İrfan Yalın: "Maskeler farklı kültürlerde farklı anlamlarda kullanılmış, insanın kendini ifade aracı olmuş"

Koleksiyonerlik bir merak ve tutku işi. Çoğu kez de koleksiyonerin hayatını değiştiriyor. 51 yaşındaki İrfan Yalın'a da öyle olmuş. Ailevi nedenlerle almak zorunda kaldığı bir karar ona yepyeni bir dünyanın kapılarını açmış: Maskelerin dünyası. İrfan Yalın bir maske koleksiyoncusu. işin felsefesine hakim; maskeleri hem biriktiriyor hem de anlamları üzerinde çalışıyor. Televizyonlar için belgeseller hazırlıyor. Şu anda 20 yıldır biriktirdiği tam bin adet maskesi var. Hepsinin hikayesini, hangi kültüre ait olduğunu inceliyor. Üstelik belgeseller hazırlıyor, sergilere katılıyor, Koleksiyonerler Kulübü'nde genel sekreterlik görevi yapıyor. İrfan Yalın koleksiyonerliğe 1992 yılında başlamış. Kızı doğunca ona bakmak için işten ayrılmış. Uzunca bir süre hem kızına bakmış hem de araştırma yapmış. Nasıl bir iş kurabileceğini araştırırken, kendisini Endonezya'da bulmuş. Burada yerli halkın kullandığı maskeleri, heykelleri, ev eşyalarını görmüş. Bunları alıp satmaya başlamış. O zaman kurduğu Artemis mağazası halen Kadıköy'de hizmet veriyor. Zamanla farklı kültürlere ait obje ve maskelerle zenginleşmiş koleksiyonu.

HEP İYİLİĞİ SİMGELİYOR
"Maskelerde sizi cezbeden nedir?" diye soruyorum. "Maske insanların kendini ifade etme amacı. Bir değişimin ifadesi. İnsanın kendisini farklılaştırma, değiştirme ve benlik edinme çabası. Kıtalar arasında, ülkeler arasında, hatta çok yakın köyler arasında bile farklı olabiliyor. Bazı yerlerde doğurganlık anlamı taşıyan bir maske figürü, çok yakındaki bir başka yerde başka anlamlarda kullanılabiliyor." Bize maskelerin yapılış amacı hakkında da bilgi veriyor: "Maskeler her zaman güzellikleri, iyi duyguları yansıtmanın amacını taşıyor. Bazı maskeler çirkin gibi gözükse de bu aslında kötülükleri kovmak ihtiyacından geliyor. Maskenin kötü yüzü insanların başına gelen kötülükler içindir. Maske toplumların geçmişle bağını korumasına da yardımcı olur. Kimi zaman dini ayinlerde, kimi zaman tiyatrolarda, kimi zaman da düğünlerde kullanılır. Hatta matem günlerinde insanların acısını paylaşan maskeler de vardır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maske deyip geçmeyin! Düğünde de kullanılır cenazede de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN