Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rahatsızım galiba başarımın keyfini çıkaramıyorum

Pop müzik dünyası şimdi onu konuşuyor. Ne yazsa tutuyor, ondan beste almak isteyenler sırada bekliyor. O ise üzerinde bir gizem bulutuyla geziyor. Herkes zayıf olduğunu düşünüyor ama o yürümekten yılmayan çok güçlü bir kadın

Uzun zamandır röportaj yapmıyordum. Bayram gelince madem öyle, ben de çok sevdiğim ve gerçekten kendisini tanımak istediğim Gülşen'le konuşayım dedim. O sizinle konuşurken başka bir yana bakmanıza imkan yok. Gözleri ta gözünüzün içine bakıyor. Dimdik oturuşu, yumuşak ve seksi ses tonu, etrafındaki herkesle, her şeyle ilgilenişi sizi büyülü bir havaya sokuyor. Gülşen büyüsü.
Türk pop müziği son dönemde onu konuşuyor. Herkes ondan şarkı almak istiyor. O ne yazsa tutuyor. Ben de bitmek bilmeyen sorularımla bu farklı ve özel kadını tutuyorum. Müzik kariyerinden aşka bakışına, o çok konuşulan zayıflığına kadar her şeyi soruyorum. Ve bu güçlü, yürümekten yılmayan kadına bir kere daha bayılıyorum.
- Senden çok bahsediyoruz ama sanki senin hakkında pek bir şey bilmiyoruz. Üzerinde bir gizem bulutuyla geziyorsun, sen kimsin?
- Bu benim karakterim, konservatif bir tipim ben.
Yaptığım işin dışında kendimi, özel hayatımı ya da karakterimi göstermeyi sevmiyorum. Söylemek istediğim her şeyi zaten şarkılarımla söylüyorum.
İnsanlar benim sesimi, şarkılarımı, tipimi, enerjimi seviyor. Bunun dışındaki şeyleri ortaya koymanın bir faydası da yok. Böyle bir şeyim işte.

MESLEĞİM EGOSUZ OLMAZ
- Ulaşılamaz bir halin var, egon şişkin mi? Aynaya bakınca karşında nasıl bir kadın görüyorsun?
- Beni bir de yakın çevreme sor. Onlara göre de benden daha ulaşılabilir biri yoktur herhalde. Sevdiğim insanların mutluluğu için seferberlik ilan ederim resmen, yaparım, şaka değil! Benim mesleğim egosuz olmaz, egosu olmayan insanın sahnede ne işi var?
Ama şımartan ve göz karartan cinsten değil. Başarılarımın ve yeteneklerimin farkındayım ama kendimi eleştirebiliyorum. İnandığım kişilerin eleştirilerine açığım ve hep daha iyisinin olduğunu biliyorum.
Günlük hayatta ise sıfır ego biriyim.
- İÜ Türk Müziği Bölümü'nde okuduğunu öğrendim.
Kendini pop dünyasında nasıl buldun?
- Seçenekler kısıtlıydı o dönem, ya klasik ya da Türk müziğiydi alternatifin. Müziğin her türüne ve öğrenmeye çok hevesliydim ama olmak istediğim şey hep belliydi kafamda; pop star olmak. Okula giderken bir kulüpte sahneye çıkıyordum. Orada haftanın yedi günü şarkı söylüyordum. Haftada en az yedi albüm teklifi geliyordu. Yaşım 17, bunu çok yapmak istememe rağmen hiçbirine evet demedim, taa ki Serap-Özkan Turgay'la tanışıp albüm teklifi alana kadar.
- 1996'da Be Adamla çok iyi bir çıkış yakaladın.
Sonra duraklama dönemine girdin. Senin gibi çalışkan, hırslı bir kadın duraklama döneminde kafayı yemedi mi?
- Bir tercih yapmıştım ve o tercihin sonuçlarını yaşadım. Dayanılmaz olduğu zamanlar da oldu ama daha çok yaşamam gereken bir dönem olarak gördüm bunu. Belki de gelişmem için bu dönem gerekliydi.

BÜTÜN KALBİMLE KENDİME İNANDIM
- Pop müziğinin zirvesine oturacağına, herkesin senden şarkı almak için çırpınacağına o zamanlar inanıyor muydun?
- Her işte en önemli adım inanç ve hedef bence. Tabii ki bütün kalbimle inandım kendime.
Ama oturduğu yerde hiçbir şey ayağına gelmiyor insanın. Bunun haritasını yolun başında çizdim ben, kodlamaları yaptım ve yılmadan çok çalışarak gitmek istediğim yere doğru yürüdüm ve hâlâ da yürüyorum.
- Kadınların özel hayatları iş hayatlarını genellikle negatif etkiliyor. Sence kadınlar âşık olunca onlara ne oluyor?
- Aşkın böyle bir etkisi var ama her zaman da böyle olur diye bir kural yok. O anki ruhsal boşluklar ve zayıflıklarınla ilgili aslında. Duruma göre değişir yani. Tam tersi deli kuvveti, daha da çok çalışma azmi de gelebilir insana.
- Âşık olunca ayarları bozulan biri misin? Şarkılarına bakınca duyguları çok yoğun, dört nala âşık olan bir kadın olduğunu düşünüyorum.
- Şarkılar benim oyun bahçem. Hayallerde ve kahramanlıkta sınır yok orada. Şarkılarda anlattıklarımla gerçek hayat arasında bir bağ kurmak ne kadar doğru bilemiyorum.
- Güçlü, yetenekli, ünlü bir kadının aşk hayatında yapması ve yapmaması gereken beş şey nedir?
- Bu sorudan 'aşk'ı çıkarırsak, yapılması ve yapılmaması gereken şeyleri söyleyebilirdim ama aşk kurallarla yaşanan bir şey değil. O, kendi kurallarını kendi koyar, işine gelirse! Ama tabii ki profesyonellikle duyguları birbirine karıştırmamak, özel hayatının iş yaşamındaki dengeleri değiştirmesine, o güne kadar hayatında olmayıp bir anda hayatına giren birinin işine müdahale etmesine izin vermemek gibi temel şeyleri söylememe gerek bile yok herhalde. Bunlar da zaten aşkın değil, düzgün bir ilişkinin gereklilikleri.

ARKADAŞINA GÖNDER
Rahatsızım galiba başarımın keyfini çıkaramıyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN