Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ağrın varsa hareket et ve kuvvetlen

Bali'de yaşayan ve yılda sadece üç kez yurtdışına giden ABD'li fizyoterapist Chet Collins, ilk kez Türkiye'ye geldi. Ağrının kaynağını bulup tedavi eden Collins "Ağrının en büyük düşmanı harekettir" diyor

Günümüz dünyasında özellikle bilgisayar başında çalışan insanların en büyük dertlerinden biri sırt ve boyun ağrıları... Benim de boyun fıtığı başlangıcı teşhisi konan ve bir ara fizik tedavi gördüğüm halde geçmeyen bir boyun ağrım vardı. O ağrı, şu an bir hafta öncesine göre çok daha az. Bunun sebebi ise fizyoterapist Dr. Chet Collins'in 45 dakika süren tek seanslık terapisi. Chet Collins'in 'Sihirli Eller' lakabını ilk duyduğumda bana biraz fazla havalı gelmişti, ne yalan söyleyeyim. Ancak parmaklarını boynumun çeşitli yerlerine bastırdıktan hemen sonra ağrımın azalmaya başlamasıyla fikrim değişiverdi! Terapinin ilk bölümünde ağrımda hiçbir azalma olmamıştı. Bunun üzerine doktor çalışmaya devam etti. Bu kez ağrı azalmıştı. "Neden ilk önce hiçbir şey olmadı?" diye sorunca, "Çünkü ilk önce omuriliğin dışındaki kaslar üzerinde çalıştım. İşe yaramadığını görünce bu kez içerideki kaslarda çalışmayı denedim. Aslında sorununuz omuriliğin içindeki kaslardan kaynaklanıyormuş" dedi. Amerikalı doktor Collins, eşi Endonezya'yı çok sevdiği için bir süre önce Bali'ye yerleşmiş ve yılda sadece üç kez yurtdışına çıkarak hastalara terapi uyguluyor. Bu yıl durakları arasına Sapanca'daki Richmond Welness Nua oteli de eklenmiş. Bir ay için ülkemize gelen ve 10 Kasım'a kadar terapilerine devam edecek olan fizyoterapistle 'çağımızın derdi' sırt ve boyun ağrıları üzerine konuştuk.

- Tam olarak ne yapıyorsunuz siz?
- Yaptığım şeyin temelinde ağrının nedenini bulmak var. Onu bulduktan sonra tedavi edip, sonra da egzersizler vererek, sorunlu kasın doğru çalışmasını sağlıyorum. Pek çok vakada sorunun temelini tek bir seansta bulabiliyorum. Sorunu çözmek bazen birden fazla terapi gerektirebiliyor ama tek seferde tedavi ettiğim çok hasta var.

VÜCUT STRESE OLUMLU YANIT VERMELİ
- Ağrı, modern hayatın bize getirdiği en büyük dertlerden biri değil mi?
- Evet. Çünkü biz çalışırken aslında daha az egzersiz yapıyoruz ve vücudumuz zayıf düşüyor. Aslında her şey hareketle alakalı. Doğru hareket ettiğin zaman vücudun strese de pozitif cevap veriyor mesela. Boyun ağrılarının çoğu da hareketsizlikten ya da doğru hareket etmemekten kaynaklanıyor.

- Peki ne öneriyorsunuz modern insana?
- Hareket edin! Ne kadar çok iş yapıyorsanız, o kadar çok hareket edin. Eğer yaşlı bir insansanız ve çoğunlukla evdeyseniz, kısa bir yürüyüş yapmak bile size yetebilir. Ama 10 saat bilgisayar başında oturduğunuz bir işiniz varsa, her gün 1 saat hareket şart.

- Tavsiye ettiğiniz egzersizler var mı?
- En önemlisi omuriliğin zayıflaması. O yüzden omuriliği güçlendirecek hareketler yapmak gerek. Ağırlıkla çalışmak gibi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağrın varsa hareket et ve kuvvetlen
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN