Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şöhretten kaçabilirsin ama saklanamazsın

Bir Miley Cyrus furyasıdır gidiyor... Katıldığı her törenin ardından konuşulan tek isim o; skandallar kraliçesi. Fakat Cyrus, kendi gibi çocuk yaşta ünlenen diğer yıldızlardan farklı değil

Çoğu çocuk yıldız gibi Miley Cyrus (aslında Destiny Hope Cyrus) da adını Disney Channel'da duyurdu. Gerçi kanalda yayınlanan Hannah Montana dizisindeki başrolünden önce birkaç küçük rol kapmıştı. Hatta ilk rolünü Achy Breaky Heart şarkısıyla tanınan folk şarkıcısı babası Billy Ray Cyrus'la birlikte Doc dizisinde aldı. Kendisine şöhreti getiren Hannah Montana dizisinden önce aldığı rollerden bir diğeri de Tim Burton'ın yönettiği kült film Büyük Balık/ Big Fish'deydi. Fakat filmin vizyona girdiği 2003'de henüz 11 yaşında olan Cyrus'u o haliyle tanımak biraz güç. Yine de böylesi bir yapımın setinin 'tozunu yutmak' etkili oldu Cyrus'un kariyerinde. Yıl 2006... Miley Cyrus'lı Hannah Montana, 24 Mart'ta yayınlanmaya başladı. Cyrus'un hem müzik hem de oyunculuk alanındaki yeteneklerini sergileme fırsatı bulduğu dizi o kadar başarılı oldu ki dört sezon devam etti. Hannah Montana 'franchise'ı da büyükçe büyüdü bu sırada; Hannah Montana (2006), Hannah Montana 2: Meet Miley Cyrus (2007), Hannah Montana 3 (2009) ve Hannah Montana Forever (2010) adlarını taşıyan dört 'soundtrack' albüm yayınlandı, Cyrus turnelere çıktı; ilki 2008'de, ikincisi ise 2009'da iki sinema filmi vizyona girdi. Artık Miley Cyrus dünya çapında bir 'çocuk' stardı! Ünü öyle bir hal aldı ki, bu yazı kaleme alınırken Miley Cyrus, Time dergisinin her sene düzenlediği 'Yılın İnsanı' anketinde, 'büyük şüphelerle' de olsa, yüzde 28'lik oyla, ABD'nin 'kirli çamaşırları'nı açığa çıkaran Edward Snowden'ın önünde ilk sıradaydı.

PSKİKOLOJİ VE AİLE
Dünya çapında üne kavuştuğu günden, Time dergisinin anketinde ilk sıraya yükseldiği bugünlere kadar çok şey yaptı Miley Cyrus. Katıldığı her ödül töreninin ardından başlıklara çıkmayı başardı! Belki de esrar içerken çekilmiş fotoğraflarının sızdığı günleri hatırlayıp, bu kez Amsterdam'da düzenlenen MTV Avrupa Müzik Ödülleri töreninde sahnede tüttürdü herkese inat. Şarkıcı Sinead O'Connor'la giriştiği tartışma uzun süre konuşuldu; O'Connor'ı çileden çıkardı. Saçlarını kısacık kestirmesi bile olay oldu; bir de sürekli dilini çıkarması... Peki neydi Cyrus'un problemi; bu 'skandallar'ın ardında yatan neydi? Buna karar vermek için çocuk yıldızların psikolojisini anlamak lazım... Bu nedenle Müthiş Dadı/Mrs. Doubtfire ve Matilda gibi filmlerde rol alan Mara Wilson'ın mayıs ayında cracked.com internet sitesi için kaleme aldığı yazıyı hatırlayalım. Yazısında, çocuk yıldızların neden durmadan belaya ve skandallara bulaştıklarına dair nedenler sayıyordu Wilson. Bu nedenlerin ilk ikisi ailelerle ilgili. Wilson "Aileleri onlara yardım etmiyor" diyordu; "Ya da yardım edemiyorlar." Tam da burada Miley Cyrus örneğini veriyordu, babası Billy Ray Cyrus'un sözlerinden alıntı yaparak: "Artık kendi çocuğum üzerinde kontrolüm yok!"

SADECE ŞIMARIKLIK MI?
Wilson'ın dikkat çektiği bir diğer nokta da çocukların ilgi ve sevgiye alıştıktan sonra bunu kaybettiklerinde yaşadıkları sorunlardı. "Müthiş Dadı vizyona girdiğinde tüm ekip bana hediyeler almıştı. Bir muhabirin 'Oyunculuğun en güzel yanı nedir?' sorusuna, 'Bir sürü hediye alıyorsunuz' cevabını verdim bu nedenle" diyen Wilson ergenliğe girdiğinde tüm bunların bir anda yok olduğunu da anlattı: "Hediyelere boğulmak için tek gereken sevimli olmaktı ama ergenlikten sonra bu artık mümkün olmuyor." Wilson'ın tüm bu anlattıklarının doğruluk payı var elbette. Britney Spears, Justin Timberlake, Justin Bieber, Drew Barrymore, Macaulay Culkin, Lindsay Lohan gibi çocuk yıldızların büyüdükten sonra yarattıkları her skandalda Wilson'ın tespitlerinin etkisi var. En önemlisi de yine Wilson'ın sözleriyle "Bu çocuklar başka ne yapabileceklerini bilmiyor ve kaçacak yerleri de yok."

MİLEY CYRUS NE İLK NE DE SON
Çocuk yaşta büyük bir üne kavuşup yaşı ilerledikçe skandallar kraliçeliğine/krallığına terfi eden sadece Miley Cyrus değil elbette. Britney Spears, Lindsay Lohan, Justin Bieber, Shia LaBeouf gibi isimler de Cyrus kadar dalgalandı ve duruldu! Hatırlarsınız Spears uyuşturucu etkisi altında saçlarını kazıdığında olay yaratmıştı. Lohan ise mahkemede hakim karşısındaki görüntüleriyle akıllara kazınmıştı. Fakat sormamız gerek şu: Hatalar yapan, yasalarla başı belaya giren sadece ünlüler mi? Yoksa biz sadece onların skandallarına mı dikkat kesiliyoruz?
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şöhretten kaçabilirsin ama saklanamazsın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN