Soğukta sokak kedisi olmak zor

Karlı kış günleri geldi çattı. Biz sıcacık evimizde otururken sokak hayvanları sığınacak delik bile bulamıyor. Açlık, susuzluk ve soğukla mücadele eden hayvanlara yardım etmek bizim görevimiz

Giriş Tarihi: 14.12.2013
Kar yağdığında evde oturup izlediğimiz bembeyaz tablo, pencereden göründüğü kadar keyifli değil her zaman. Sokakta bir yaşam mücadelesidir gidiyor. Hâlâ soğuktan donarak ölen insanlar var. Tabii bir de hayvanlar... Sokak hayvanları için hepimizin yapabileceği bir şeyler var. Kedi ve köpekleri soğuk günlerde evinize alabilir, alamıyorsanız da sığınabilecekleri kulübeler yapabilirsiniz. Düzenli olarak yemek ve su verebilirsiniz. Kuşlar için evinizin balkonuna ekmek kırıntısı ve bulgur koyabilirsiniz.

KUŞLAR EKMEK BULAMIYOR
Hayvan dostu derneklerin de yaratıcı projeleri var. Örneğin Yaşam Hakkına Saygı Derneği'nin 'Ekmek Ağacı' projesini uygulayabilirsiniz. Kuşların karda yemek bulması imkansız. Bu nedenle ağaç dallarına asılan ekmekler onlar için hayat kurtarıcı oluyor. Sokak köpekleri ve kedileri için de soğuk günlerde içine biraz sıvı yağ koyarak bir kap su ve artık yemeklerinizi koyun. Sokaktaki hayvanlar kadar barınaktakiler de kış şartları nedeniyle mağdur durumda. Bir avuç gönüllüsü ile 2 bin 500'den fazla köpeğin konforunu sağlamak için çabalayan Yedikule Hayvan Barınağı'na destek olabilirsiniz. Barınağın gönüllü yöneticisi Mimar Meral Olcay, eksiklerini şöyle sıralıyor: "Evdeki eski gazeteleriniz burada hayat kurtarıyor. Eski gazetelerinizi biriktirip bize verin. Diğer ihtiyaçlarımız ise makarna, bebekler için süt, polar battaniye, kuru mama ve konserve mama."

BİZİM KINALI'YA VİLLA GELDİ
"Hayvanların kürkleri var, onlar üşümezler ki" diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Planet Pet Veteriner Kliniği'nden Veteriner Hekim Tarık Akan "Durumları çok zor. Elimizden geldiğince onlara yağmurun ve soğuğun girmediği sığınaklar yapmalı, yemek ve su sağlamalıyız. Kışın yemek kadar su da önemli. Sular donduğundan dışarıda su bulamıyorlar. İmkan varsa sokaktaki kedi evlerine, geceleri birkaç tane kaynamış su dolu şişe bırakılırsa çok faydalı olur" diyor. "İyi de kedi sığınağını nereden bulacağım?" diye düşünüyorsanız, hayvanseverler bunun için de harekete geçmiş durumda. Facebook'ta 'kedi evleri' yazıp aradığınızda karşınıza bir sürü model çıkıyor. Üstelik bu ucuz, kolay ve hızlı yapılabilen evlerin yapımı fotoğraflarla ve videolarla anlatılıyor. "Yok ben uğraşamam" diyorsanız da bazı belediyelerin veteriner müdürlükleri kedi evleri yapıp istediğiniz yere gönderiyor. Örneğin bizim gazetenin maskotu olan Kınalı için Şişli Belediyesi bir villa gönderdi. Hem dış görünüşü çok güzel hem de çok kullanışlı. Kınalı da yeni yuvasını çok sevdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soğukta sokak kedisi olmak zor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN