Pazartesi sendromundan fesleğen ile kurtulun

Pazartesi sendromu modern hayatın kaçınılmaz sonuçlarından biri. Peki fesleğen ve basit önlem ile alarak bu sıkıntılardan kolayca kurtulabileceğinizi biliyor musunuz?

Siz de pazar geceleri uyumakta zorlanıyor musunuz? Aslında hafta sonu yapmak istediğiniz birçok şeyi yapamamış ve fiziksel olarak hâlâ yorgun musunuz? "Keşke yarın pazar olsaydı" diye aklınızdan geçiyor mu?" Erken uyanacağınızı düşündükçe "Uff, kim uyanacak, çok işim var, ne giyeceğim?" diyerek huzursuzluk mu yaşıyorsunuz? Pazartesi sendromu olarak bildiğimiz bu durum çoğu kişide panik atak kadar ciddi depresyon belirtileri gösterebilir. 2009 yılında Alman ve İsveçli bilimadamları pazartesi-cuma günleri çalışan 12 bin bireyin katıldığı bir anket düzenlemiş. Ankete katılan bireylerin büyük bir bölümü cuma günleri mutlu olduklarını, pazar günleri ise kaygı, korku, endişe yaşadıklarını belirtmiş. İngiliz araştırmacılar ertesi gün işe gidecek olan kişilerde pazar gecesi yüzde 26 oranında korku ve endişe görüldüğünü belirtiyor.

YEMEKLERİNİZE DOĞRAYIN
Söz konusu bir sendrom olunca kişilerin yeme atağı yaşamaması imkansız gibi gözüküyor. Hal böyleyken bu konuda beslenme önerileri sunmak birçoğumuzun işine yarayabilir. Pazar günleri fesleğen tüketerek pazartesi sendromundan kurtulabilirsiniz. Hindu dininde kutsallaşmış bir bitki olan fesleğen, birçoğumuzun mutfak saksısında rengi ve kokusu sebebiyle yer alır. Hoş kokusu ve rengi kadar fiziksel ve ruhsal sağlığımız için sayısız faydası olan bir bitkidir. Evidence Based Complementary Alternative Medicine'de yayımlanan bir çalışmada, altı hafta boyunca 158 kişinin bir bölümüne fesleğen ekstresi verilmiş ve diğer bölümüne herhangi bir destek verilmeden kişilerin tepkileri karşılaştırılmış. Çalışma sonucunda fesleğen ekstresi kullanan grupta diğer gruba kıyasla uyku problemleri, yorgunluk ve unutkanlık gibi stres kaynaklı semptomların yüzde 39 oranında azaldığı görülmüş. Başka bir çalışma ise Hindistan'da yapılmış. Bu çalışmaya 35 kişi katılmış, kişilerin bir bölümü yine fesleğen kullanmış ve bir bölümü kullanmamış. Çalışma sonucunda da fesleğen ekstresi kullananlarda anksiyete şiddeti yüzde 34, stres seviyesi ise yüzde 27 oranda azalmış. Pazar akşamları bitki çayınıza ilave edeceğiniz birkaç yaprak taze fesleğen daha rahat uyumanıza yardımcı olacaktır. Taze fesleğen yaprağını salatalara, dolmalara, et yemeklerine, sebze yemeklerinize doğrayabilirsiniz. Fesleğen kokusu, serotonin salgısının artmasına yardımcı olur. Stresli günlerde bir dal fesleğini sıkça koklarsanız, bu sakinleşmenize yardımcı olacaktır. Fesleğen stres azaltıcı etkisini, beyinde stres yanıtı ve daha birçok fonksiyonu yöneten bölgenin işlevlerini düzenleyerek sağlar.

İTALYA'DA AŞKIN SEMBOLÜ
Fesleğen stres ve stres hormonu kortizol düzeyini azaltmada etkilidir.
Bazı meditasyon guruları çalışmalarına katılan bireylerde fesleğen kullanarak daha hızlı sonuçlar almışlardır.
Hindistanda şifanın, İtalya'da aşkın sembolüdür.
Yapılan bilimsel araştırmalarda fesleğende bulunan ve suda çözünen iki biyoflavonoid olan orientin ve viceninin DNA'yı radyasyonun ve ışınların zararından koruyabileceği görülmüştür.
Çalışmalarda fesleğen yağının, hastalığa neden olan pek çok bakterinin üremesini durdurduğu görülmüştür.
Yüksek antioksidan içeriği nedeniyle kalp sağlığını korur.
Fesleğen, antioksidan karotinoidler bakımından oldukça zengindir. Düzenli karotinoid içerikli besinlerin tüketimi kalp hastalığı kaynaklı ölüm riskini yüzde 20 oranında azaltmaktadır.
Stres kaynaklı cinsel fonksiyon bozukluğunu yüzde 87,5 oranda azalttığı çalışmalarda görülmüştür.
Astım, bronsit, artrit ve göz bozuklukları gibi hastalıkların tedavisinde yüzyıllardır kullanılmıştır.
Son 10 yıldır hayvan deneylerinde kutsal fesleğenin ağrı kesici ve stres giderici etkisi incelenmiştir. Farmakoloji Hint Dergisi'nde 1991 yılında yayımlanan bir çalışmada Sibirya ginsengi ve Asya ginsengi fesleğen ile karşılaştırılmış ve fesleğenin en güçlü üç antistres ajanı içerdiği belirtilmiştir.

MEDİTASYON VE RENKLİ KIYAFETLER
Fesleğen tüketin.
Organize olun.
Meditasyon yapın.
Pazar akşamları hafif yemekler yiyin.
Pazar gününe başlarken yaptığınız güzel kahvaltının ardından mutlaka yürüyüş yapın.
Kapalı mekanlar, alışveriş merkezleri vücudumuzun yoğun ışık ve elektrik akımına maruz kalmasına yol açar, bu da sizi daha yorgun hissettirir.
Hafta içi düzeninizin değişmesi su içimini hemen azaltır. Mutlaka elinizde su şişesiyle gezin ve çok su için.
Duygusal filmler yerine komik filmler izleyin.
Alkol tüketmeyin.
Aşırı kafein almaktan kaçının.
Her şeyi bir arada yapmaya çalışmayın.
Hafta içi evinizde pek yaşayamıyorsunuz, bazı pazarlarınızı evinizde geçirin, böylece fiziksel olarak daha iyi dinlenebilirsiniz.
Pazar günleri renkli kıyafetler giyin.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pazartesi sendromundan fesleğen ile kurtulun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN