Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fransa'da babalar altı ay doğum izni yapabilecek

Türkiye'de doğum izninin uzatılması tartışmaları süredursun, Fransa, babaların altı ay ücretli izne çıkmasına olanak sağlayacak bir yasa üzerinde çalışıyor

Türkiye'de kadınlara verilen doğum izninin altı aya çıkarılması tartışmaları devam ederken, kadın-erkek eşitliği konusunda zayıf karnesini düzeltmeye çalışan Fransız milletvekilleri sıra dışı bir yasayı meclisten geçirdi. Yeni düzenlemeye göre doğumdan sonra kazanılan altı aylık ebeveyn izin hakkının, babanın da altı ay izin alması şartıyla bir yıla çıkarılması planlanıyor. Babaların çocuklarının eğitiminde daha fazla rol oynamaları ve annelerin de profesyonel hayattan kopmamaları amacını taşıyan yeni yasanın onaylanması durumunda, çocuğuna bakmak için iş hayatına ara vermek isteyen babalara ortalama 500 avro maaş ödenecek. Muhalefet, yasanın şirketlere ve sosyal yardım kurumuna çok büyük maddi yük getireceğini öne sürerek düzenlemeye karşı çıkarken, babalar ve baba adaylarının da kafası karışık. Zira gelirlerinin bir anda düşmesine ve evde daha fazla sorumluluk almaya pek de hazır değiller. Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü tarafından en iyi sağlık sistemine sahip ülke seçilen ve bebek ölümlerinin en düşük, doğum oranlarının ise en yüksek olduğu Avrupa ülkesi olan Fransa'da çocuk teşvikleri ve yeni bebeği olan ailelere sağlanan hizmet ve yardımlar halihazırda standartların çok üzerinde.

ANNELERE KOLAYLIK
Normalde yüzde 70'i devlet tarafından karşılanan sağlık masraflarının, hamilelik, doğum ve doğumu takip eden birkaç ay boyunca ücretsiz olması, Fransız sosyal güvenlik sisteminin diğer ülkelere kıyasla en avantajlı yanı. Günlük hayatın her alanında özel muamele gören anne adayları verdikleri hizmet kalitesi bakımından özel hastanelerle yarışan devlet hastanelerinde bir kuruş para harcamadan çocuklarını dünyaya getirebiliyor.

BÜTÇEYİ ZORLUYOR
Türkiye'ye nazaran sosyal bağların daha zayıf, bireyselliğin daha önde olduğu Fransa'da çiçeği burnunda annelere yol gösterecek anneanneler, babaanneler ya da komşular pek bulunmadığı için devlet bu konuya da el atmış. Yeni doğan bebeği ile evine gelen anneyi düzenli ziyarete gelen ebeler; ilk haftalarda bebeğin bakımı, uyku düzeni, beslenmesi ve temizlenmesi konusunda ailelere bireysel eğitimler veriyor. Her mahallede bulunan ve randevusuz gidilebilen çocuk sağlığı merkezlerinde bebekle ilgili her türlü tıbbi soruya cevap bulabilen anneler, çocukları üç aylık olduğunda da genelde belediye tarafından işletilen cüzi ücretli kreşler sayesinde doğumdan kısa bir süre sonra iş hayatlarına geri dönüyor. Çocuk sayısına göre artan aylık maddi yardımlar, bakıcı tutmak zorunda kalanlara özel destekler uzun yıllar devam ediyor. Fransız sosyal güvenlik sistemi Oscar ödüllü yönetmen Michael Moore'un Hasta belgeselinde gösterilenin aksine, yeni bebeği olan her aileye ev işlerini yapması için birilerini göndermiyor. Ancak, ciddi tıbbi bir komplikasyon olduğunda annenin başka çocukları da varsa bu durumda ev işlerinde ve diğer çocukların ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olmak üzere bir sosyal hizmetli gelebiliyor. Böylesine geniş sosyal hizmetlerin elbette Fransız bütçesine maliyeti çok büyük. 2013'te 16 milyar avro bütçe açığı veren Fransız sağlık sisteminin ne kadar sürdürülebilir olduğu ise tartışma konusu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fransa'da babalar altı ay doğum izni yapabilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN