Aşk zayıflatır

Aşk kişinin kimyasını değiştirir, beyinde sevgi, sevilme, koşulsuz sevgi ve ait olma duygularını oluşturur. Bu da kişide psikolojik açlığın doyurulmasına ve iştahın kapanmasına neden olur

Pervane muma, ateş ışığa âşıktır. Pervane mumdaki ışığı görünce yaklaşıyor, biraz daha yaklaşınca ateşi görüyor ve o ateşte yanıyor, yok oluyor. Tasavvufta ilahi aşk derecesine ulaşan öyle çok aşklar olmuş ki, kendilerini göremiyorlar. İşte aşk, insanın gözünü kör eden, açlığı unutturan, kalbini kıpır kıpır yapan, heyecanlandıran, hareketlendiren, güldüren bazen de ağlatan tarifi zor bir duygudur. Her birimizin aşk tasviri farklı, fakat belirtiler benzerdir. Mesela birçok kadın âşık olduğu kişinin yanında yemek yiyemez. Birçok erkek de âşık olunca daha düzenli bir hayat yaşamaya geçer ve bir bakmışsınız hiç sebze yemeyen adam bir anda sebze sever olmuş. Bazen bedeniniz, bazen ruhunuz, bazen zihniniz size ipuçları verir... Kendinize, yaptıklarınıza ve yaşadıklarınıza yeteri kadar konsantre olabilirseniz aslında o kadar çok formül var ki beden ve evrenin işleyişinde, yeter ki görmek isteyelim. Örneğin daha yeni masadan karnını tıka basa doldurarak kalkan birinin, sürekli "Karnım çok aç ya... Ne zaman tekrardan yemek yiyeceğiz?" demesi aslında fiziksel değil, zihinsel ya da psikolojik açlığının bir türlü doyurulamadığına işaret eder... Normalde çok fazla yemek yiyen birinin sevdiği, âşık olduğu insanın yanına geldiğinde hiçbir şey yeme ihtiyacı hissetmemesi ise dikkat çeker. Çünkü o kişi aşk ile doyar. Yani psikolojik olarak doymaya başlamıştır. Temelde üç çeşit açlık vardır:
1) Psikolojik Açlık: Sevilmek, sevmek, değerli hissetmek, ait olduğunu bilmek ve hissetmek.
2) Zihinsel Açlık: Anlaşıldığını hissetmek, anlamak, duymak, duyulmak.
3) Fiziksel Açlık: Yaşam için gerekli enerjiyi karşılamak.

AŞK BEDENE POZİTİF YANSIYOR
İtalya'da her 10 âşıktan 8'i kilo veriyor veya kilo almıyor. Bunlardan yüzde 55'i kadın, yüzde 45'i erkek olarak saptandı. Âşık olanların yüzde 32'si bu zorunlu diyeti evliliğe kadar, yüzde 23'ü ise ilk doğan çocuğa kadar sürdürüyor. Araştırmaya göre âşık olanların yüzde 71'i güzel görünmek için beslenmesine çok dikkat ediyor; yüzde 65'i fitness yaparak dinç kalmayı tercih ediyor; yüzde 54'ü cildi canlı tutmak için çaba sarfediyor. Araştırmaya göre âşık kadınlar, 24 ila 32 yaşları arasında kilolarına çok dikkat ediyorlar. Bunlardan yüzde 32'si uzman gözetiminde besleniyor. Erkeklerin yüzde 23'ü ise âşık olunca uzman kontrolünde diyet yapıyor. Yani çalışmalar da aşkın bedene pozitif yansıdığını kanıtlıyor.

ÂŞIK İNSAN NASIL KİLO VERİR?
Aşk, kişinin kimyasını değiştirir. Bilim adamları âşık kişilerin beynini tıbbi görüntüleme sistemi ile incelediğinde âşık olan beyin ve olmayan beyin arasında ciddi farklar olduğunu belirtmiştir. Aşk, vücutta aralarında endorfinin de bulunduğu mutluluk hormonlarını artırır. Âşık olunca salgılanan melatonin, serotonin, adrenalin ve oksitosin hormonları kanserden şişmanlığa birçok derde çare oluyorlar. En dikkat çeken etki ise, aşkın beyinde sevgi, sevilme, koşulsuz sevgi ve ait olma duygularını oluşturması ve buna bağlı kişide psikolojik açlığın doyurulmasına ve iştahın kapanmasına neden olmasıdır. Aşk vücutta, melatonin hormonu salınımını artırır, bu da vücudun direncini artırır. Bağışıklığın güçlenmesi ve vücut direncinin artması kilo kaybını hızlandırır. Âşık olunca gözlerimizin hatta cildimizin parlaması, aslında aşkla birlikte salgıladığımız hormonlardan kaynaklanıyor. Kendini iyi hisseden bireyler daha aktif ve hareketli oluyorlar ve daha çabuk doyuyorlar. Oksitosin şefkat hormonu olarak da bilinir. Aşk anında oksitosin salınımı artırır ve kişinin duygusal doyuma oluşmasına yardımcı olur. Serotoninin diğer adı 'mutluluk hormonu'dur. Serotonin yükseldiğinde moral düzelir, rahat uyku uyunur, iştah azalır, ruh sağlığı düzelir ve enerji artar. Bütün bu pozitif etkiler kişilerin kilo kaybını hızlandırır. Adrenalin, vücudun zinde kalmasını sağlar. Organizmayı acil harekete hazırlar, acil enerji kaynağı sağlar ve hızlanan metabolizma yediklerini daha kolay harcayabilir.

AŞKIN DÖRT KURALI
Aşk, iyileştirir, sağlıktır, güzelliktir, gençliktir. Aşkınızı daha sağlıklı yaşamak için dört temel kuralı mutlaka uygulayın.
1. Olumlu kişilik yapısı: Hayata karşı olumlu düşüncelere sahip olmak ve geleceğe dair umutlar beslemek sizin ve aşkınızın gücünü artırır. Unutmayın, ne düşünürsen onu yaşarsın. İyimser olun. Olayları değerlendirirken pozitif ifadeler tercih edin. Kendinize kolay hedefler belirleyin. Sevdiğiniz insanlarla daha sık beraber olun. Daha sık ve daha çok gülün.
2. Sigara içmeyin: İlişkilerde en pozitif yansıma kötü bir alışkanlığın diğer kişiye bıraktırılmasıdır. Eğer âşık olduğunuz kişi sigara bağımlısı ise onu mutlaka bu konuda ikna edin ve bu bağımlılıktan kurtulmasına yardımcı olun. Sigarayı bırakmak, kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçlardan daha etkili ve daha az maliyetlidir.
3. Doğru beslenme: Sağlıklı yaşamanın en temel gerekliliklerinden biri doğru beslenmedir. Sevdiğiniz kişi ile birlikte sokakta daha az yemek yiyin. Doğal, organik, işlenmemiş gıdaları tercih ederek sağlıklı yemekler pişirin. Birlikte spora başlayın. Daha çok su için. Film izlerken çikolata yemekten vazgeçin. Dolaptaki çikolataları atarak işe koyulabilirsiniz. Unutmayın, bir parça çikolata ağızda 30 saniye, midede 30 dakika, kalçada ise 30 yıl kalıyor.
4. Yaşam tarzınızı değiştirin: Daha hareketli programlar organize edin. Eşinizin kilo problemi varsa ona destek olun ve bir uzmana gitmesi konusunda yardımcı olabileceğinizi belirtin. Daha az alkol, karbonhidrat, şekerli gıda alın, daha çok dans edin ve mutlaka iyi hayaller kurun. Sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri ile bir ömür sağlıklı kalabilirsiniz.

ÜÇ GÜNDE ÜÇ KİLO
14 Şubat'a sayılı günler kaldı. Peki aşkı bedeninize yansıtmak ister misiniz? Birçoğumuz üzerimizdeki üç-dört kiloyu atmak için hiç uygulamadığı bir programı denemek ister. İçimizden sürekli "Ah şu iki kiloyu bir versem de gecenin en şık kadını ben olsam" deriz. Ya da diyete başlamak için bir efsuna ihtiyacımız vardır. Bu hafta sizlerle 'Aşk İksiri'mi paylaşacağım. Üç günde üç kilo vermeye hazır mısınız?

AŞK DİYETİ
* Kahvaltı: 2 dilim taze ananas, sınırsız tuzsuz lor peyniri
* Ara öğün: Sınırsız yağsız, tuzsuz patlamış mısır ve sınırsız, tuzsuz, taze salatalık
* Öğle: 2 dilim taze ananas, sınırsız tuzsuz lor peyniri
* İkindi ara öğün: Sınırsız yağsız, tuzsuz patlamış mısır ve sınırsız tuzsuz, taze salatalık
* Akşam: 2 dilim taze ananas, sınırsız tuzsuz lor peyniri
* Gece ara öğün: Sınırsız yağsız, tuzsuz patlamış mısır ve sınırsız tuzsuz, taze salatalık

AŞK İKSİRİ
Bir tutam kırk kilit otu, bir tutam kiraz sapı, bir tutam mısır püskülü, dört çubuk tarçın, bir adet dilimlenmiş elma, bir adet dilimlenmiş portakal (kabuksuz) üç litre suda üç dakika kaynatılır. Kaynatılan bu bitki çayı demlemeye bırakılmadan süzülür ve hazırlanan karışım çayımız diyetimizle birlikte tüm gün içilerek bitirilir.
Not: Herhangi bir sağlık sorununuz varsa kesinlikle uzmanınıza danışmadan uygulamayın. Maksimum üç gün uygulanabilir.

MUTLULUK VEREN BESİNLER
Bazı besinler beyinde birtakım uyarılara neden olur ve böylelikle mutluluk hormonları harekete geçer. Bu besinler aşkın ilacıdır ve devamlılığına yardımcı olur. Bal, rezene, karanfil, safran, meyan kökü, yasemin, kekik, maydanoz, roka, kereviz, limon, istiridye, havyar, marul, salatalık, kakule, keçiboynuzu, siyah üzüm, muz, çilek, armut, şeftali, incir, hurma, fıstık, fındık, badem, keten tohumu ve ceviz gibi...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aşk zayıflatır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN