Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soçi'nin en yaşlı sporcusu

Meksika adına yarışan tek isim olan 55 yaşındaki Hubertus von Hohenlohe renkli geçmişiyle de ünlü

"Dünyanın en ilginç sporcusu kimdir?" diye sorarsanız, farklı cevaplar alabiliriz. Futboldan olduğu kadar mankenlikten de çuval dolusu para kazanan tek isim olan David Beckham, dünyanın en hızlı adamı Hussein Bolt, Kuzey Kore ile ABD arasında arabuluculuk yapan Dennis Rodman seçenekler arasında. Ama kimse 'Prens Hubertus' lakaplı, Meksikalı 55 yaşındaki slalom kayakçısı Hubertus von Hohenlohe'nin önüne geçemez. Soçi Kış Olimpiyatları'nda yarışan Hohenlohe, bu yıl Olimpiyatlar'ın en yaşlı sporcusuydu, Kış Olimpiyatları tarihinde ise ikinci en yaşlı yarışmacıydı. Meksika adına yarışıyor ama kökleri Avrupa'da iki ülkedeki kraliyet ailesine dayanıyor. Sanattan müziğe, spordan iş dünyasına kadar hayatın her alanında adından söz ettiriyor.

KÖKLERİ AVRUPA'DA İKİ ÜLKEDE
Hohenlohe, ülkesi Meksika adına Soçi'de yarışan tek sporcu. Prens lakabını almasının son derece resmi bir nedeni var. Babasının kökleri, bugün Almanya sınırlarının içinde yaşayan bir hanedana dayanıyor. Prensliği büyükbabası Kaiser Franz 2'den geliyor. Büyük büyükbabası, Kutsal Roma'nın son imparatoru olarak biliniyor. Ayrıca İtalya'daki Fiat otomotivin sahipleriyle kan bağı var. Meksika'nın yanı sıra Almanya vatandaşlığı da bulunan milli sporcu, İspanya'da yaşıyor. Meksika ile olan bağıysa, ailesinin o doğmadan önce iş olanaklarını geliştirmek için bu ülkeye gitmek istemesinden geliyor. Olimpiyatlar'a ilk 1984'te katılan deneyimli sporcu, Soçi'nin altıncı Olimpiyat katılımı olduğunu söylüyor. Olimpiyatlar'a katılması, onu ülkesinde epey popüler hale getirmiş. Şimdiye kadar hiç altın madalya kazanamasa da binlerce hayranı var.

SOÇİ'YE REKLAM İÇİN GÖNDERDİLER
Bu yıl Soçi'ye gönderilmesinin nedenini Meksika hükümeti açısından tam bir halkla ilişkiler girişimi olarak tanımlayan Hubertus von Hohenlohe, Olimpiyatlar'a giden hiçbir oyuncusu yokken, hükümetin kendisi gibi renkli bir karakterin Meksika'yı fazlasıyla iyi temsil edeceğini düşündüğünü söylüyor. Haksız da değil. Meksikalı kayakçıyı dünyanın en ilginç ve popüler sporcularından biri yapan başka özellikleri de var. Hohenlone'nin beş dil konuşması, milli formasını matadorlardan esinlenerek kendisinin tasarlaması, profesyonel bir fotoğrafçı olması ve aynı zamanda sekiz albümü olan bir pop şarkıcısı olması, yeter de artar.

MEKSİKA BAYRAĞINI TAŞIDI
Soçi Olimpiyat Oyunları'nda ülkenin en yaşlı sporcusunun bayrağı taşıması geleneği Hubertus von Hohenlohe için de geçerli oldu. Ancak onun tek farkı, aynı zamanda ülkesi adına Soçi'de yarışan tek sporcu olmasıydı. 1987'de ölen ABD'li ünlü pop-art sanatçısı Andy Warhol ile New York'un 1980'li yıllardaki popüler gece kulübü Studio 84'te arkadaş olan Hubertus von Hohenlohe, birinci sınıf bir fotoğraf sanatçısı olarak tanınıyor.

SEKİZ ALBÜMÜ VAR
Almanya'da kökleri bulunan bir kraliyet ailesinden gelen Hohenlohe'nin hayatı, daha çok Avrupa'da geçiyor. Hohenlohe'nin hepsi İngilizce, sekiz albümü ve üç adet müzik videosu var. İlk madalyasını 1981'de Avusturya'daki üniversite yıllarında alan Hohenlohe, aynı zamanda Meksika Kayak Federasyonu'nun da kurucusu.

ANDY WARHOL'UN ARKADAŞIYDI
1987'de ölen ABD'li ünlü pop-art sanatçısı Andy Warhol ile New York'un 1980'li yıllardaki popüler gece kulübü Studio 84'te arkadaş olan Hubertus von Hohenlohe, birinci sınıf bir fotoğraf sanatçısı olarak tanınıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soçi'nin en yaşlı sporcusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN