Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fransız siyasetçilerin oy umudu ineklerde

Giriş Tarihi: 1.3.2014

Avrupa'nın en büyük tarım üreticisi Fransa'nın başkenti Paris'te açılan Uluslararası Tarım Fuarı bu yıl seçim arifesine denk gelince siyasetçilerin miting alanına dönüştü

Avrupa'nın birinci, dünyanın ise beşinci büyük tarım ülkesi olan Fransa'da bu yıl 51'incisi düzenlenen Uluslararası Tarım Fuarı yine renkli görüntülere sahne oldu. İneklerle poz vermenin siyasilere oy getirdiği belki de tek ülke olan Fransa'da tarım fuarı özellikle seçim öncesinde ayrı bir önem kazanıyor. Bu yılki fuar tarihlerinin yerel seçimlerden bir ay, Avrupa Parlamentosu seçimlerinden ise üç ay önceye denk gelmesinden istifade eden siyasetçiler fuarı miting alanı gibi değerlendirdi.

YEREL SE ÇİM ADAYLARI DAKATILDI
Fuarın açılışını ekonomik kriz, işsizlik ve aşk skandallarıyla popülerliğini kaybeden Cumhurbaşkanı François Hollande yaptı. Çiftçilerle bir araya gelen Hollande sektördeki sosyal güvenlik kesintilerinin düşürüleceğini, tarımda modernizasyonun hızlandırılacağını ve yeni istihdam yaratılacağını müjdelerken, yerel seçim adayları da sergilenen hayvanlarla birlikte poz verdi. Fuarda uzun süre kalan Hollande peynir, şarap ve şarküteri ürünlerinin tadına baktı. Ülkenin her yerinden gelen adaylar da kendi bölgelerindeki üreticilerin sıkıntılarını ve taleplerini dinledi. Fuarın üreticiler, bilim insanları ve halkın yanı sıra siyasetçiler için de bu denli önemli olmasının asıl nedeni, tarım sektörünün ülke ekonomisindeki yeri. Zira, gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 2'sinden fazlasını üreten ve yaklaşık 3 milyon kişiyi istihdam eden sektör, Fransız bütçesine her yıl 9 milyar avronun üzerinde katkı sağlıyor. 22 ülkeden 1300 katılımcının stant açtığı fuar, dünyanın en büyük çiftliği sayılıyor. Sektördeki teknolojik gelişmelerin ve ürünlerin tanıtıldığı fuarda domuzlardan kümes hayvanlarına ve büyük baş hayvanlara kadar 4 binin üzerinde hayvan sergileniyor. Bu yıl fuara ilgi gösterenler arasında hayvan hakları savunucuları da var. Ellerinde kesik, kanlı hayvan başları ve pankartlarla Porte de Versailles Sergi Salonu'nun kapısında toplanan aktivistler ise hayvanlara işkence edilen mezbahaların ziyaret edilmesi ve hayvan katliamlarına son verilmesi çağrısında bulundu. 200 hektarlık çok büyük bir alana kurulu olan fuarı, kapanış günü 2 Mart'a kadar 700 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fransız siyasetçilerin oy umudu ineklerde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN