Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sabaha kadar tango!

Türkiye'de tango tutkunlarının sayısı çok. Öyle ki sadece İstanbul'da her akşam üç-dört farklı mekanda tango geceleri düzenleniyor. Biz de bu gecelerden birine konuk olduk...

Giriş Tarihi: 8.3.2014
Tutkunun ve aşkın dansı tango... Anavatanı Arjantin'den 20. yüzyılın başlarında seyahat eden dansçı ve orkestralar sayesinde Avrupa'ya ulaşan tangonun Türkiye'de de çok hayranı var... Öyle ki, sadece İstanbul'da her akşam üçdört yerde 'milonga'lar, yani tango geceleri düzenleniyor. Hal böyle olunca, biz de bu gecelerden birine katılıp tango ateşine bizzat şahit olmak istedik ve Tangomio Dans Okulu'nun kapısını çaldık. Dans salonuna girer girmez keskin bir kahve kokusu ve nostaljik bir şarkı eşliğinde dansçılar bizi karşıladı. Ortam sıcak, herkes işten ya da okuldan çıktığı gibi gelmiş. Yönetici asistanı Melike Karadağlı (23) iki yıldır tango yapıyor ve işinin tango tutkusunun önüne geçemediğini, vakit ayırmakta zorlanmadığını söylüyor. Milongada kuaföründen öğrencisine, her meslekten, her yaş grubundan insanlar tango yapmak üzere buluşmuş. Serin ve yağmurlu bir akşam olmasına rağmen milonga dolu. Biz, gelenleri üzerlerindeki günlük kıyafetlerle tango yapacaklarını sanıyorken, tangolcular çantalarından rengarenk kıyafetleri çıkarıverdi. Dans ayakkabıları giyildi, müzik başladı. Işıklar karardı ve tam saat 22:30'da dans başladı!

TÜRKİYE TANGOYU SEVİYOR
Daha geç gelenler de oldu. Onlar da ellerinde kahveleri, bir süre dans edenleri izledikten sonra kendilerini partnerleriyle piste attı. Eğlence gece saatlere kadar sürdü... 13 yıldır tango yapan Tangomio Dans Okulu'nun kurucularından Hayati Tekin "Tangoya ülkemizde çok büyük bir ilgi var. Arjantin ve İtalya ilk sıralarda geliyorsa da ardından Türkiye yer alıyor. Kalite ve sayı açısında iyi bir yerdeyiz" diyor. Tangonun bir bağımlılık olduğunu söyleyen tango hocası İlkan Aydın da dileyen herkesin tango yapabileceğini, en önemli şeyin bedeni müzikle bağdaştırabilmek olduğunu söylüyor. Tango gecelerinin kapıları, bilene de, öğrenmek isteyene de açık. Milongaların ücretlisi de var, ücretsizi de. Size yakın olan mekanı seçip gidebilirsiniz. Eğer "Dans edemem" diyorsanız, izlemek için de katılabiliyorsunuz.

Milonga takvimi

Pazartesi: Armada Otel (Sultanahmet), Otra Practilonga (Kızıltoprak), Hola (Beyoğlu)
Salı: La Cumparsita (Mecidiyeköy), Tangoist (Taksim), Juventud (Beyoğlu), Tango Rocio (Kalamış), Hayal Kahvesi/Ayda bir (Caddebostan)
Çarşamba:
Tiyatro Cafe (Beşiktaş), 333 (Taksim), Dinamica (Beyoğlu), Epoca (Beyoğlu)
Perşembe: Point Hotel (Taksim), Senora Evita (Beyoğlu), Anatolia (Kalamış)
Cuma: Tanguisimo (Feneryolu), La Milonga İdeal (Fenerbahçe), İstanbul (Beyoğlu), Tahtasaray (Levent), Tangolic (Beyoğlu)
Cumartesi: Calienteb (Mecidiyeköy), Taner Yıldırım Dans Salonu (Kadıköy), El Huracan (Beyoğlu), Veijo (Beyoğlu), Ala Turca (Ataşehir), Stüdyo Balance Cafe (Kadıköy), Beyoğlu (Taksim)
Pazar: Ponte (Beyoğlu), Cordial (Beyoğlu), Deniz Yıldızı (Beşiktaş)

Türkiye'nin ilk tango dergisi

Tango tutkunu gazeteci Hazal Ocak (23) "Milongaya ilk katıldığımda gözüm, tango hakkında gazete ve dergi aradı. Öğrendim ki insanlar sadece broşürlerden ve internetten haber alabiliyordu" diyor. Bu nedenle geçen yıl Lapiz adlı dergiyi yayımlamaya başlamış. Tango hakkında her şeyi bir araya getiren, üç ayda bir çıkan dergiyi ücretsiz olarak tango gecelerinde ya da tango okullarında bulabilirsiniz.

Tango sözlüğü

Arrastre: Sürüklemek Bien Parado: İyi duruş Cadena: Dairesel bir hareketin devamlı olarak yapılması Derecha: Sağ Gancho: Bacağın dizden kırılıp partnerin bacağını sardığı hareket Izquierda: Sol
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sabaha kadar tango!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN