Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şehrin duvarları bahçe oldu

İstanbul'un ana arterleri, binlerce çiçek kullanılarak adeta birer tabloya dönüştürüldü. Şehrin en işlek yollarına rengarenk İstanbul silueti ve Kız Kulesi yapıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park, Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı'nın, Yalova, İzmir, Balıkesir ve yurtdışındaki büyük fidanlıklardan getirttiği rengarenk çiçekler, yol duvarları ve yan refüjlerde kullanıldı. 'Duvar bahçe' adı verilen ve 7 bin metrekarelik alanın kullanıldığı bu uygulamada, İstanbul'un simgesi olan Kız Kulesi ve Boğaziçi Köprüsü en çok tercih edilen figürlerden oldu. Anadolu yakasından Avrupa'ya geçen araç sürücüsü, geride bu şekilde düzenlenmiş 332 bin 582 adet mevsimlik çiçeği de bırakıyor. Peki duvara asılan bu çiçekler nasıl canlı kalabiliyor? Duvar bahçeleri için harç malzemeleri hazırlanarak hasat kalıplarına dolduruluyor, ardından çiçek tohumları ekiliyor. Erken çimleme olmaması için de soğuk hava depolarında tutularak üretimin durumuna göre sırayla seraya alınıyor. Büyümesi tamamlanan fideler, derin ve büyük dikdörtgen saksılara aktarılıyor. Her saksıya beş adet dikilen çiçekler, 50 gün serada bekletilip adaptasyon süresinden sonra nakliyesi yapılıyor. Peyzaj mimarının belirlediği motifler, uygulama yapılacak zemindeki ölçümlerin ardından ip yardımıyla beliriyor.

2 TONLUK SU TANKIYLA SULANIYOR
Ardından uygulamanın yapılacağı duvarlara demir profilden iskelet hazırlanarak çiçek monte ediliyor. En son işlem ise damlama sulama tesisatı çekmek oluyor. İBB Park, Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı Beyoğlu Bölge Şefliği'nde görevli ziraat mühendisi Sedat Yazıcı, çiçeklerin 2 tonluk su tankları bulunduran iki kamyonet ve 30 metrelik hortumla sulandığını belirtiyor: "Her iki yakada haftada iki kez gübreleme yapılıyor ve çiçekler günlük takip ediliyor. İlaçlama ve gübreleme yazın haftada üç, kışın ise iki gün yapılıyor. Avrupa yakasındaki 3 bin 615 metrekarelik duvar bahçe alanında üç teknik eleman kontrolündeki 20 kişilik bakım ekibi, her gün çalışıyor."

Toplam 7 bin metrekare
Çiçek tablolar, Avrupa yakasında Edirnekapı, Topkapı, Vatan Caddesi, Ataköy Kavşağı, Atatürk Havalimanı Yolu, Taksim ve Merter'in duvar ve refüjlerini süslüyor. Anadolu yakasında ise E-5 Fikirtepe, Sabiha Gökçen Havaalanı, E-5 Küçükyalı, Altunizade Kavşağı, Uzunçayır Kavşağı ve Bağdat Caddesi'nde bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehrin duvarları bahçe oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN