Dijital diyetle hayatı yakalayın!

Giriş Tarihi: 15.3.2014

Gün içinde kaç saat bilgisayar ekranına bakıp akıllı telefonla zaman geçiriyorsunuz? Eğer çoksa, sanal dünyada kaybolmamak için dijital diyete başlayın

Akıllı telefonumuz elimizde olmadan değil dışarı çıkmak salondan mutfağa bile gitmiyoruz. Anında ulaşılabilirlik olgusu, sürekli iletişim araçlarıyla içli dışlı olmamıza neden oluyor. Gündemdeki konuları kaçırma ve haberleri takip edememe endişesi, akıllı cihazlarımızla yatağa girmemize bile neden oluyor. ABD'de Chicago Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre sosyal paylaşım ağları, sigara ve alkolden daha fazla bağımlılık yapıyor. Beğenme ve retweetleme butonları mutluluk hormonlarından dopaminin ani artışına sebep oluyor. Bu da kişiyi zamanla sosyal medya bağımlısı yapıyor. Chicago Üniversitesi'ndeki bilim insanlarına göre bağımlılar yemek yemeyi, uyumayı, okula ya da işe gitmeyi bile erteleyebiliyor. Bütün bunlar normal gibi gelebilir ama çok daha önemlisi, bu dijital bağımlılık, hayatı kaçırmamıza neden oluyor. Üstelik elektronik aletlerin sağlığa zararlarından söz etmiyoruz bile... Anlattıklarımızı bir düşünün ve daha fazla zaman kaybetmeden dijital diyetinize başlayın.

İNTERNETSİZ TATİL
İnternetsiz tatil, gözünüzü korkutmasın. Her an ne yediğinizi ve deniz-kumsal nispetinizi paylaşmak zorunda değilsiniz. Tatil deneyiminizi arkadaşlarınıza yüz yüze anlatmak daha keyifli olur. Dijital diyetinizi bozmadan tatil yapabileceğiniz birçok yer var. İşte üçü:
- Palm Island Resort (Karayipler) 32 adadan oluşan Palm Island Resort'ta adalardan biri dijital diyet ya da detoks için ayrılmış. Otelin felsefesi şu: Bütün elektronik eşyaları arkanızda bırakın ve burada kendinizi keşfedin. Sahilde resim yapmaktan yoga aktivitelerine, meditasyon eğitiminden su altı dalışına kadar otelin sunduğu pek çok aktiviteyle teknolojinin yarattığı tahribatı biraz olsun azaltacaksınız.
- Lifehouse Spa (İngiltere) Otelin başlattığı uygulamayla içeriye girerken bütün cep telefonu ve kamera gibi elektronik eşyalarınızın yanı sıra sigara gibi zararlı alışkanlıklarınızı da dışarıda bırakmak zorundasınız Kendinizi hem teknolojiden hem de modern hayatın negatif etkilerinden uzaklaştırabileceğiniz bu otelde, spor salonu ve termal tesisleri kullanabilir, grup aktivitelerine dahil olabilirsiniz.
- Renaissance (Pittsburg- ABD) Bu otelin özelliği bütün aile bireylerinin elektronik eşyalarını görevlilere teslim etmesi. Otelde vakit geçirebileceğiniz özel masaüstü ve kart oyunları var. Böylece aile bireylerinin teknolojiden uzak bir şekilde eskiden olduğu gibi yeniden bir araya gelebilmesi sağlanıyor.

BEYNİNİZE MOLA VERDİRİN
Akıllı cihazlarla iletişim halindeyken ve işteyken sürekli düşünür haldeyiz. Bu kadar yoğun olmak bedeni daha hızlı yoruyor. Aniden her şeyi bırakmanız imkansız, biliyoruz. Gün boyunca aklınıza geldikçe 15 dakika internet ve benzer cihazlardan uzak durun.

E-MAİL'LER SİZİ ELE GEÇİRMESİN
Dünyada milyonlarca insan birden fazla elektronik posta hesabına sahip. Günün büyük bölümü posta okumak, gelenlere yanıt vermek ve yenilerini göndermekle geçiyor. Oysa bilgisayar başında posta okumak için geçirdiğiniz zaman çok değerli. Vaktinizi kitap yerine mail okumaya harcamayın.

YÜZ YÜZE İLETİŞİM KURUN
Twitter, Instagram ya da Facebook'u olmayan yoktur. Binlerce arkadaşımız gönderilerimizi beğeniyor, yorum yapıyor. Ne kadar da sosyaliz. Ama sanal arkadaşlarla kahve içmek imkansız. Üstelik sosyal paylaşım ağları, gerçek dünyadan koparıyor ve sizi eve hapsediyor. "Hesaplarınızı kapatın" demeyeceğiz. Sabah uyanınca hesaplarınızı kontrol etmekten vazgeçin. Haberleri önce gazeteden okuyun. Arkadaşlarınızla yazışmak yerine telefonla konuşun.

CEP TELEFONUNUZU KAPATIN
"Eskiden cep telefonu mu vardı?" diyen büyüklerimize cevap vermenin zamanı geldi: "Yoktu!" Cep telefonlarının sağladığı kolaylıklar göz ardı edilemez. Ne zaman cep telefonlarının adı akıllı telefon oldu ve içine dünyaları sığdırdı, işte o zaman işler değişti. Belki sürekli başınız önünüzde dolaşırken hayatı kaçırdığınızın farkında değilsiniz ama kaçırıyorsunuz, bilginize. Gün içinde telefonunuzu ya sessize alın ya da kapatın. Daha az stresli olacağınızı ve mutluluğu garanti ediyoruz.

EKRANSIZ HAFTA SONU
Hafta sonu mümkün olduğu kadar kitle iletişim cihazlarına yaklaşmayın. Tanımadığınız yüzlerin fotoğrafını beğeneceğinize ya da televizyondaki programları sessizce izleyeceğinize, sırt çantanızı kapın ve yürüyün. Fotoğraf çekebilirsiniz ya da piknik yapabilirsiniz. Bir ekrana odaklanmak yerine yapabileceğiniz birçok seçenek var.

BİLDİRİM SESLERİNİ KAPATIN
Beğenilerden ve yorumlardan anında haberdar olmak içinizi rahatlatıyor olabilir ama bu tip bildirim sesleri, dikkatinize dağıtmanıza neden oluyor. Şimdi akıllı cihazınızı elinize alın, sesli bildirimleri tamamen kapatın ve işinize odaklanın.

BU NASIL BİR DİYET?
Her şey kararında güzeldir. Bu mantıktan yola çıkarak akıllı cihazlar ve internetle aranıza belirli sürelerde mola vermeyi sağlayan dijital diyet, kullanıcıların hayatı yeniden yakalamasını amaçlıyor. 'Dijital obez' olarak da adlandırılan kullanıcılar, gerçek insanlarla tanışıp, gerçek ilişkiler yaşamaya yönlendiriliyor. Dijital diyet, sadece telefon ve bilgisayarı değil, telefonu da kapsıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dijital diyetle hayatı yakalayın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN