İstanbullu tasarımcılardan minimalist geçit

Giriş Tarihi: 15.3.2014

Bu sezon sekizincisi düzenlenen ve 2015 yılının sonbahar kış koleksiyonlarının sergilendiği İstanbul Moda Haftası bugün sona eriyor. Cumartesi SABAH okuyucuları için haftanın öne çıkan tasarımcılarını derledik

'İstanbul dünya moda takviminde yer alır mı?' gibi ütopik sorulara cevap aramaktan kurtulup 'Bir iki iyi tasarımcı yetiştirebilir miyiz?' gibi gerçekçi hedefler üzerinden ilerlediğimiz bir moda haftasını daha bugün geride bırakıyoruz. Hafta boyunca modayla ilgilenen herkesin hem sosyal medyadan hem de yazılı basından takip ettiği üzere hafif balık etli modeller ve gayet profesyonel bir kurulumla geçen moda haftasında gelecek vaat eden tasarımcılarımızın sayısı artıyor. Günden güne moda haftası deneyimini artıran bazı tasarımcılar ise kimliklerini daha da oturtup, hem müşteriye hem de basına daha cezbedici hale geliyor. Moda haftasında gözümüze çarpan marka ve tasarımcıları sizler için derledik:

Lug Von Siga
İstanbul'dan önce Londra'da koleksiyon sergileyen Gül Ağış'ın kendi adının tersten yazılışı olan markası Lug Von Siga geçen sezon yakaladığı başarı çizgisini bu sezon da devam ettirdi. Tasarımcının lüks dokulardan hazırladığı modern kesimli kıyafetler etkileyiciydi.

Raisa-Vanessa Sason
Ajda Pekkan da dahil olmak üzere pek çok ünlünün sahne kostümlerini tasarlayan ikiz kız kardeşler Raisa-Vanessa Sason'un New York'tan ilham aldığı koleksiyonlarında Türk seyircisinin sevdiği abartılı detaylar vardı. Tasarımcı kız kardeşlerin koleksiyonununun tamamı olmasa da iyi ve özgün fikirler göze çarptı.

Giray Sepin
Moda haftasında her zaman defilelere oranla daha büyük bir heyecanla beklenen stüdyo gösterimlerinde bu sezonunun en iyi ismi Giray Sepin oldu. 'Debut' (Çıkış) adını taşıyan, eski Mudo tasarımcısı Sepin'in 10 parçalık erkek giyim koleksiyonu tasarımcının dikiş gücü ve ticari koleksiyon hazırlayabilme başarısının yanı sıra önümüzdeki sezonlarda göstereceği hayal gücünden de minimal izler taşıyordu.

Yeni Siyah İstanbul
Moda Tasarımcıları Derneği'nin de başkanlığını yürüten tasarımcı Mehtap Elaidi bu sene defile yapmak yerine babasına ithaf ettiği bir sergi ile moda endüstrisinin karşısına çıktı. 'Istanbul is the New Black' (Yeni siyah İstanbul) adıyla sunumu gerçekleştirilen enstalasyonda sadece beyaz gömlekler vardı. Elaidi'nin onlarca yılı aşkın sürelik deneyimini tek bir parça üzerinden sunduğu enstalasyon tasarımcının yeni kimliğinin tanıtımı niteliğindeydi.

NIAN
Geçtiğimiz sezon kadın koleksiyonuna ek olarak birkaç erkek modeli de podyuma çıkartan Nihan Buruk, bu sezon sadece erkekler için çalıştı. NIAN markasının kimliğine tam oturan erkek koleksiyonunda tasarımcı bu sezon podyumda dikkat çekme iddiasından sıyrılmış, fazlasıyla erkeksi, iyi kesimli ve seksi silüetler hazırlamıştı.

Meltem Özbek
İstanbul Moda Haftası'nda ilk koleksiyonunu sergileyen genç tasarımcı Meltem Özbek kullanılması zor bir materyal olan deriden eğlenceli kıyafetler hazırlamıştı. Deriyi alternatif formlarda keserek feminen silüetler yaratan tasarımcı aksesuvarda da güçlü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbullu tasarımcılardan minimalist geçit
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN