Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya podyumlarında İngilizler yükseliyor

Londra Moda Haftası, Paris ve Milano'nun yanında devede kulak kalıyor ama podyumları dolduran süper modellerin büyük bölümü İngiliz. İngiltere bir kere daha moda dünyasına modeller üzerinden hükmediyor

Konu İngiliz modeller olunca akla farklı zamanlardan dev isimler geliyor: Twiggy, Naomi Campbel, Kate Moss moda tarihinin en çok tanınan kadınlarından. Bu kadınların zamanı geçmedi, hala her biri moda endüstrisine farklı şekillerde katkıda bulunmaya devam ediyor. Fakat konu moda olunca her zaman yeni olan aranıyor. Yeni trendler, eğilimler ve modacıların yanına yeni modeller, yeni yüzler ekleniyor. Her ne kadar moda haftaları isimsiz, birbirinin karbon kopyası Doğu Avrupalı kızlarla dolup taşsa da bunların görevi podyumda askı görevi görmekten ileriye gidemiyor. Moda haftalarına ülkelerinden toplu bir uçakla gönderilen bu bebek yüzlü, sarı saçlı, mavi gözlü kızlar defileler bitince aynı hızla ülkelerine geri dönüyor. Her ne kadar 1990'lardaki süper modeller zamanı devam etmese de model olarak güzellikleri, duruşları ve kişilikleriyle podyumlarda adından söz ettiren jenerasyon yine İngilizlerden oluşuyor. Sosyal medya takipçi sayısı milyonları geçen Cara Delevingne, 'İngiliz model' dendiğinde bugünlerde akla gelen ilk isim. 'Yeni Kate Moss' olarak adlandırılan Delevingne, ayak izlerini takip ettiği Moss gibi ne çok güzel, ne de geleneksel model kriterlerine uyuyor. 'Taş bebek' olmasa da spot ışıklarının Delevingne'in üzerine dönmesinin en önemli sebebi, bu 21 yaşındaki genç kızın eğlenceli, yaratıcı ve çok yönlü olması. Örneğin Delevingne'in oturaklı modaya yaptığı son eğlenceli katkı yüzlerce izleyicinin önünde çıktığı podyumu videoya alması ve anında takipçileriyle paylaşması oldu. Dünya ilk defa bir modelin podyumdaki adrenalin seviyesini Delevingne üzerinden yaşamış oldu.

EN ÜNLÜ MODEL DELEVIGNE
Delevingne tabii ki tek değil. Yeni nesil İngiliz modeller arasında onu Jean Campbell, Jourdan Dunn, Edie Campbell, Sam Rollinson, Agyness Deyn, Lily Donaldson gibi istisnasız her ay bir derginin kapağını süsleyen çok yönlü modeller takip ediyor. İncecik figürleri dışında hiçbir benzer yönü olmayan bu kadınlar İngiltere'nin çok yönlü yapısını gözler önüne seriyor. Mesela henüz 17 yaşında olan Jean Campbell'ın babası kont, annesi kontes, kendisi de mavi kanlı bir leydi. Buna karşılık Jourdan Dunn ayrımcılığın yoğun olduğu moda endüstrisinde Naomi Campbell'den sonra Prada defilesine çıkan ilk siyahi model.

GÜZELLİK ALGISI DEĞİŞİYOR
İngiliz Vogue Dergisi bu ay podyumlarda yükselen İngiliz modellerin başarılarının sebebini araştırmış. Geleneksel güzellik ölçülerine uymayan, birbirine ne fizik, ne de yaşam tarzı olarak hiç mi hiç benzemeyen İngiliz modellerin nasıl olup da bu kadar başarılı olduğu sorusunun cevabını arayan Chloe Fox, yorum aldığı pek çok modacı, fotoğrafçı, stil danışmanının cevapları sonunda şu genellemeye ulaşmış: İngiliz modellerin podyum üzerinden moda dünyasına yön vermesindeki en önemli neden İngiliz halkının tek bir güzellik ölçüsü olmaması ve güzellik kriterlerini sürekli sorgulaması. Modada bile tek bir güzellik ölçüsü olmadığını, farklılığın alkışlandığı bir ülkeden daha ne güzel kadınlar, ne şık koleksiyonlar, nasıl yenilikler çıkacak bekleyip göreceğiz.

Tüm zamanların en iyi iki İngiliz'i: Twiggy ve Kate Moss
Modanın ibresinin İngiliz modelleri gösterdiği bir zamanda dünyayı kasıp kavuran iki dev isme değinmeden olmaz. Bunlardan biri 1970'li yıllarda 'dolgun kalça ve göğüs güzeldir' algısını değiştiren, çırpı bedeniyle dönemin modasını ve güzellik anlayışını bambaşka bir yöne çeviren Twiggy. Dünya moda sahnesine adını altın harflerle yazan, 'heroine chic' (eroin şıklığı) gibi kavramları yaratan ve güzelliğin illa mükemmel hatlarla olmayacağını kanıtlayan Kate Moss ise 'efsane İngiliz model' denince akla gelen ikinci isim. Bu iki kadın hala modaya yön veriyor. Örneğin moda dünyası şu günlerde Topshop ile tekrar bir işbirliği yapan Moss'un yeni koleksiyonunu bekliyor. Belirtelim satışlar www.net-a-porter.com üzerinden yapılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya podyumlarında İngilizler yükseliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN