Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir uçuşta İstanbul

Türkiye'deki gençlere ekstrem sporları sevdirmek için yurtdışından gelen sporcular İstanbul'un farklı semtlerinde hünerlerini sergiledi

Giriş Tarihi: 24.5.2014
Saraçhane Kemeri'nde ellerinizin üzerinde yürümek, Eminönü'ndeki merdivenlerden kaykayla atlamak, Kuzguncuk'ta düz duvarlara tırmanıp ters takla atmak ya da Galata'da kalabalık içinde bisikletle takla atmak... Bunlar kulağa çılgınca geliyor olabilir ama Red Bull'un ekstrem sporcuları bunlardan fazlasını yapıyor. İnternet üzerinden tanışan farklı ülkelerde yaşayan gençler, bir araya gelerek dünyanın çeşitli ülkelerinde hünerlerini gösteriyor. Fransa, Meksika, Yunanistan derken sıra Türkiye'ye geldi. İstanbul temalı fotoğraf çalışması yapan Red Bull, sporcuları, İstanbul'un tarihi semtlerinde gençlere yaptıkları sporları sevdirmek ve teşvik etmek için bir araya getirdi. Serbest koşan, BMX'e binen, kaykay yapan gençler İstanbul'da en çok Eminönü'nü sevdi. Spor fotoğrafçısı Jaanus Ree zor zamanlar yaşasa da "Hepsine değdi" diyor. Onları izleyenler Instagram ve Facebook'a fotoğraf koymak için akıllı telefonlarına sarıldı ve ne olduğunu anlamaya çalıştı. Etraftakilere el sallayıp gülümseyen sporcularsa ilgiden çok memnun kaldı.

Bu spor sadece atlayıp zıplamak değil

Pavel Petrus (serbest koşucu)

Pasha olarak da bilinen Letonyalı sporcu Pavel Petrus (21) serbest koşu tarihinin en unutulmaz performanslarından birinin sahibi. 2012'de, Yunanistan Santorini'de düzenlenen Red Bull Art of Motion'u kazanan Petrus kendini risk ve yaratıcılık tutkunu olarak tanımlıyor. Genç sporcunun Karaköy, Ortaköy ve Galata'daki performansı tarihi fonda bir macera filmini andırıyor. "Bu sporu çılgınlık olarak görenler var" diyen Pavel Petrus "Serbest koşu beni mutlu ediyor. Ama bunu sadece atlayıp zıplamak olarak görmek doğru değil. Bunun da bir felsefesi var. Bu işin doğasında kesinlikle video ve fotoğraf çekip paylaşmak var. Başarınızı bu şekilde anlayabilir, kendinizi geliştirebilirsiniz" diyerek bize Instagram hesabındaki birkaç videoyu gösteriyor. Açıkçası onun yüksek binalar üzerinde koşan videolarını izleyince çılgınlık olduğunu düşünmemek neredeyse imkansız. Petrus çekim yaparken etrafındaki insanların onlardan etkilenerek hareketleri yapmaya çalıştığını gözlemlemiş. Bu nedenle biz sormadan kendisi işin inceliklerini anlattı: "Çocukluktan itibaren hareket etmeyi sevmiş olmanız gerek. Birden başlamanız mümkün değil. Kimseden etkilenerek denemeyin. Aksi halde ciddi sakatlıklarla uğraşmanız gerek. Zaten bu gibi sporlarda cesaret çok önemli. Akrobatik hareketleri yapmadan önce nasıl düşmeniz gerektiğini gerçekten iyi bilmeniz gerekiyor. Birden aklıma geldi, hop yapayım diye bir şey de yok."

ARKADAŞINA GÖNDER
Bir uçuşta İstanbul
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN