Instagram Türkiye'yi keşfetti

Giriş Tarihi: 7.6.2014

ABD'den Japonya'ya, Norveç'ten Endonezya'ya 13 ülkeden 20 fotoğrafçının Türkiye'yi adım adım gezerek Instagram'da paylaştıkları fotoğraflar, 45 milyon takipçiye ulaştı

Instagram fotoğrafçılığı hayatımıza girer girmez hemen kendine en özel bir alan yarattı. Küçük bir yapraktan manzaraya kadar bütün fotoğraflar, Instagram ortamında görülünce sanki çok daha etkileyici gelmeye başladı. Bu hızlı gelişmede fotoğrafın ortak bir görsel dil oluşunun etkisi büyük. Twitter'de ya da Facebook'ta aynı dili konuşamadığınız bir yabancıyla rahat iletişim kuramazken, çektiğiniz bir fotoğrafla oturduğunuz yerden Hindistan'dan ABD'ye kadar dünyanın her yerinden takipçiye ulaşıyorsunuz. 20 fotoğrafçının 20 şehir ve yaklaşık 7 bin kilometre yol kat ederek gerçekleştirdiği Come- SeeTurkey projesi de Türkiye'nin her köşesini Instagram'da tanıtmak için düşünülen çok özel bir çalışma oldu. Nisan ayında Cumhurbaşkanlığı'nın himayesinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) sponsorluğunda başlatılan ve geçtiğimiz ay tamamlanan proje, iki grup halinde yapıldı. ABD, İngiltere, İtalya, Almanya, Avusturya, Endonezya, Japonya ve Kuzey Avrupa ülkelerinden ünlü Instagram fotoğrafçıların bakış açısıyla Türkiye'nin kültürünü, tarihini, doğasını ve insanlarını fotoğrafın evrensel dilini kullanarak anlatmayı hedefleyen proje, Karadeniz, Doğu, Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu, Ege ve Marmara bölgelerinde 20 ilde gerçekleşti. A rotası nisan ayında İstanbul, Trabzon, Rize, Artvin, Kars, Ağrı, Van, Batman, Diyarbakır, Mardin, Adıyaman, Şanlıurfa ve Gaziantep'i ziyaret etti. 15 Mayıs'ta tura başlayan B rotası boyunca da İstanbul, Kayseri, Nevşehir, Aksaray, Konya, Antalya, Muğla, Denizli ve İzmir'de fotoğraflar çekildi. Doğudaki şehirlerden ve doğal güzelliklerinden çok etkilenen fotoğrafçılar Uzungöl'den Van'a, Kaçkarlar'dan Ağrı'ya kadar dolaştı.

TRT BELGESEL KANALINDA YAYIMLANIYOR
Bu süre içinde de fotoğrafçıların bireysel hesaplarından ve ComeSeeTurkey'nin resmi Instagram hesabından 2 bine yakın fotoğraf paylaşıldı, 25 milyona yakın 'like' ve 500 bine yakın yorum aldı. Proje boyunca çekilen fotoğraflar, fotoğrafçıların ve kampanyanın resmi hesaplarından paylaşılmaya devam ediyor. Türkiye'den de fotoğrafçı Sezgin Yılmaz, projeye dahil oldu. Seyahatler boyunca fotoğrafçı Mustafa Seven de gruba eşlik etti. Seyahatler boyunca çekilen fotoğraflar ve videolar, Instagram fotoğrafçılarının kişisel hesaplarından, kampanyanın resmi Instagram, Facebook, Twitter, Pinterest, Youtube hesaplarıyla bir seyahat güncesi niteliğindeki bloğundan izlendi. Projeyle ilgili iletiler, tüm sosyal medya mecralarında #ComeSeeTurkey hashtagı altından görüntülenebiliyor. Her iki rotası da TRT ekibi tarafından takip edilen ComeSeeTurkey'nin yolculuk serüvenlerinin ilki olan A rotası TRT Belgesel kanalında ekrana geliyor. B rotası yolculuğunu içeren ikinci bölüm de bu ay yayımlanacak.

UZUNGÖL ÇOK BÜYÜLEYİCİ
Nicolee Drake (İtalya) "Gençlik yıllarımdan beri fotoğrafa ilgim var, altı yıldır profesyonel fotoğraf çekiyorum. Gelmeden önce bir beklentim yoktu ama Uzungöl ve çevresi çok büyüleyici. Buraya gelmek tam bir dağ kaçamağı oldu. İstanbul da çok güzel bir şehir. İnsanları, kültürünü ve farklı yiyecekleri tatmak çok etkileyici."

MARDİNLİLER ÇOK KİBAR İNSANLAR

Putri Anindya (Endonezya)
"Mardin'in fotoğraflarını gördüğümde çok etkilenmiştim. Renkleriyle gün batımıyla her şeyiyle eşsizdi. Geldiğimde ise düşündüğümden daha güzel olduğunu gördüm. Bu şehri ve insanlarını çok sevdim. Çok kibarlar. Türkiye'de kar görebileceğimi hiç düşünmezdim. Hayatımda ilk karı doğuda gördüm ve ilk kez elimle tuttum. Gruptaki herkes çok kibar davrandı."

İSHAK PAŞA SARAYI ÇOK ETKİLEYİCİ
Morgan Stone Grether (ABD)
"Ağrı Dağı'nı görmeyi çok istiyordum. Ağrı'nın eteklerinde yaşayanlar, basit bir hayatın ne kadar güzel olabileceğini gösterdi. Mutlular... Basit bir hayatları var ama her şeye sahip gibiler... Tabii Ağrı, İstanbul'dan çok farklı. ABD'de İstanbul hakkında çok fazla şey biliyorlar ama Ağrı, Kars hakkında bilgileri yok. İshak Paşa Sarayı'ndan da etkilendim. Kendimi İpek Yolu ve Binbir Gece Masalları'nın içinde, tarihin ortasında duruyor gibi hissettim."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Instagram Türkiye'yi keşfetti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN