Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fitness'ı yazla sınırlamayın

Giriş Tarihi: 12.7.2014
Yaz aylarını dolu dolu yaşamak, dondurma yiyerek kilo almamak elimizde... Sağlıklı beslenme ve fitness uzmanı Ahmet Tarık Ergüven'e göre bedenimiz 12 ay özen istiyor

Yaz aylarının güzellikleri kadar bazen istenilmeyen yan etkileri de oluyor. Neden mi? Yüzme, koşma, yürüme, yaylalarda yürüme gibi sportif aktivitelerin yanı sıra dikkat edilmediği takdirde aşırı sıcaklar, bedeni olumsuz etkiliyor. Kirazdan karpuza lezzetli meyve ve sebzelerde çeşitlilik yaşanırken, yazın daha fazla tüketilen tatlılar ve dondurma yüzünden beraberinde kilolar da geliyor. O halde yazın nasıl beslenmeli ve spor yapmalıyız? Fitness'ın bir yaz aşkı olarak kalmaması için diğer aylarda nelere dikkat etmeliyiz? Merak ettiğimiz soruların yanıtını Paniğe Gerek Yok adlı bir de kitabı olan sağlıklı beslenme ve fitness uzmanı Ahmet Tarık Ergüven yanıtladı.

Yazın lezzetlerin tadına varın

Bahar aylarında kısıtlamalar ve sağlıksız besin takviyeleriyle ideal kiloyu korumak için çaba gösterenler, yaz boyunca bu kısıtlamaya devam eder. Fakat vücut içten içe çöküm halindedir. Yaz bittikten sonra vücut krizden çıkmak ve bu durumu tekrar yaşamamak için elinden geleni yapar. Bu da kısa sürede aşırı kilo alımına ve uzun vadede sağlık sorunlarına neden olur. Bu nedenle ideal kiloya ulaşma ve koruma dönemlerinde alınan gıdaların besin değeri yükseltilmelidir. Bu nasıl olur? İzole edilmiş, hızlı karbonhidratlar yerine yavaşların, yani tam tahıl ürünlerin, sebze ve meyvelerin tüketilmesi gerekir.

ARKADAŞINA GÖNDER
Fitness'ı yazla sınırlamayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN