Hayatınızdaki mutlulukları listeleyin

Giriş Tarihi: 26.7.2014

En son ne zaman gün batımını izlediniz? Ya da sizi mutlu eden nedenleri yazdınız? Zihnimizi dinlendirmek için Yoko Ono'nun önerilerine kulak verelim

Bir ay boyunca bedensel ve ruhsal arınma yaşandı, bugünden itibaren bayramla birlikte önümüzde beş günlük bir tatil fırsatı var. Belki uzun süredir hayalini kurduğunuz bir tatil beldesindesiniz, belki de otomobilin bile olmadığı bir adada... Bayramı evinizde geçirip, eş dost ziyareti yapıyor da olabilirsiniz.
Nerede olursanız olun, bütün gün sorunlardan, sorumluluklardan, stresten ve telaştan uzak olmak ne büyük lüks değil mi? Ama bazen altından kalkamadığımız, düşündükçe büyüttüğümüz sorunları tatilde bile unutamıyoruz, hatta gittiğimiz yerlere aynen taşıyoruz.
Nereye bakarsak bakalım, ne yaparsak yapalım aklımıza geliyor ve tatil boyunca da zihnimizdeki gündemin ilk sırasında yine o yer alıyor.
O zaman bu beş günlük molayı fırsat bilip küçük bir zihin temizleme egzersizine zaman ayırmak ister misiniz? Bu haftaki rehberimiz 81 yaşındaki Yoko Ono... Bu muhteşem kadını, yıllar önce Beatles'ın efsanevi solisti John Lennon'ın eşi olarak tanıdık. Lennon'ın bir cinayet yüzünden ölümünün ardından müzik, tasarım ve yazarlık çalışmalarına devam den Yoko Ono'nun Greyfurt (Grapefruit) adıyla başladığı, Meşepalamudu (Acorn) adıyla devam ettiği ve Türkçeye de çevrilen kitabı, düşünceleri derinleştirmek ve kendimize zaman ayırmamız gerektiğini hatırlamak için bir el kitabı olarak okunabilir. Ono'nun önerilerinin her birine günde beş dakika bile ayırmak, olumlu sonuçlar veriyor:
- Gökyüzü İşi VIII: Mavi bir göğün altında otur. Zihnini aç ve boşalt. Fikirlerin içine doğmasına izin ver. Onları bağrına bas.
- Yeryüzü İşi III: Bu gezegenle fiziksel bağların ayakların. Dünyaya doğrudan çıplak ayağınla bas. Dünya enerjisinin deveran etmesine izin ver ayaklarından başına ve tekrar geriye...
- Bağlantı İşi III: Akşam gün batımından önce bulunduğun yeri gözden kaybetmeden oradan olabildiğince uzaklaş.
O yeri bir süre izle. Bütün orada yaşananları düşün, odaların içinde kat ettiğin onca mesafeyi. Bir gün oradan göçebilirsin.
Bir gün oradan göçüp gidebilirsin.
Bu akşam kendine iyi davran. a) Kendine bir şey al. b) Kendine bir yemek ısmarla. c) Aynaya bakıp kendine gülümse.
- Temizlik İşi II: Hayatındaki üzüntülerin listesini çıkarıp numaralandır.
O numaralar kadar taşı üst üste yığ. Her üzüntüde bir taş ekle. Listeyi yak ve taş yığınına, güzelliği içn değer ver. / Hayatındaki mutlulukların bir listesini çıkarıp numaralandır. O numaralar karşılığınca taşı üst üste yığ. Her mutluluğunda bir taş ekle. Üzüntülerin yığınıyla mutluluklarınınkini kıyasla...

Bozcaada'da festival

Doğaseverlerin sonbahar ajandalarına eklemeleri için bir not: Bozcaada'da bu yıl ilk kez bir festival düzenleniyor. Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Film Festivali (BİFED) 30 Ekim-2 Kasım arasında yapılacak. Film gösterimleri, atölye çalışmaları, konserlerin yanı sıra festivalin bir de yarışmalı bölümü var. Küresel ısınma, kirlenen ve tükenen denizler, yok edilen ekilebilir alanlar gibi sorunların çözümüyle ilgili, 2010'dan itibaren üretilmiş filmler için bifed.org adresine başvurvulabilir. Son başvuru tarihi 15 Ağustos.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayatınızdaki mutlulukları listeleyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN