Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Oynadıkça hayata tutunacaklar

İstanbul Ticaret Üniversitesi XBOX'ın hareket sensörü Kinect'i kullanarak zihinsel engelli çocukların hayata tutunmasını sağlayacak oyunlar ve e-okul projesi geliştirdi. E-devlet yarışmasında altın madalya alan proje çok etkileyici ama henüz çocuklara ulaşamadı

Giriş Tarihi: 23.8.2014
Oyun konsollarını sadece boş zaman alışkanlığı olarak görenler yanılıyor. Microsoft'un XBOX oyun konsolu zihinsel engelli çocukların eğitiminde umut oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin zihinsel engelli çocuklar için XBOX'ın hareket sensörü Kinect ve dizüstü bilgisayar kullanarak geliştirdiği e-okul projesi E-Devlet Yenilikçi Proje yarışmasında altın madalyayı aldı. Ancak ödüllü proje okullara henüz giremedi.
Engelsiz Sürdürülebilir E-Okul (ESEO) projesi için 2014 yılının başında çalışmaya başlayan ekibin yöneticiliğini Yardımcı Doçent Dr. Alper Özpınar yapıyor. Bilgisayar bölümü öğrencileri de daha mezun olmadan ortak bir projeye eşlik etme heyecanı yakalıyor. Özpınar, heyecanla anlattığı projede zihinsel engelli çocukların eğitimi için yapılan çalışmaların geleceğe yönelik sürdürülebilir veri oluşturmadığını fark edip bu işe soyunduklarını söylüyor. Özpınar, kendisini heyecanlandıran kişinin de zihinsel engelli okulunda öğretmenlik yapan askerlik arkadaşı olduğunu belirtiyor.

HEDEF UYGULAMAK
Özpınar, "Bizi kazandığımız ödülden daha çok okullarda geliştirdiğimiz projenin hayata geçmesi heyecanlandırıyor. Henüz başlangıç aşamasındayız. Yazılım ve internet sitesi tarafında yapacağımız çok şey var" diyor. Ona göre projenin hayata geçirilmesi büyük önem taşıyor: "Aslında yeni bir şey olmadı. Her engelli projesinde olduğu gibi ödülleri verdik, hayata geçirmek için kılımızı oynatmadık. Gözyaşları içinde alkışladığımız sözler, projeler hayata geçmek için beklemeye devam ediyor. Gençleri, üniversiteleri ödüllerle yüreklendirdik ama bürokrasiyi aşıp çocuklarımıza ışık olmayı başaramadık. Üstelik zihinsel engelli çocuklardan 'Onlar ailenin meleği' diye söz eden toplum olarak onları unutmamız çok acı."

PROJENİN DEV EKİBİ
Şu anda tatilde olan bir kişi hariç ekibin geri kalanıyla buluştuk. Hepsinin gözleri ışıl ışıldı ve projeyi uygulamaya geçirmek için sabırsızlanıyordu. Proje başladığında bilgisayar mühendisliği öğrencisi olan Mert Bakır, Işıl Yürügen ve Göksenin Boz şu anda mezun. Yol göstericileri ve projeye büyük emek veren Yrd. Doç. Dr. Alper Özpınar da ekibin hayallerine ulaşması için çabalıyor.

ALTIN MADALYA ALDILAR
6 Haziran'da Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın öncülüğünde Türksat desteğiyle E-Devlet Yenilikçi Proje yarışması düzenlendi. İstanbul Ticaret Üniversitesi zihinsel engelli çocuklar için geliştirdiği e-okul projesiyle altın madalya kazandı. Üstelik proje bir değil, iki ödül birden aldı. Ancak proje tam da o anda başlaması ve zihinsel engelli çocuklara ışık olması gerekirken durdu. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'dan ödülü alan İstanbul Ticaret Üniversitesi takımı şimdi Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinden gelecek iyi haberi bekliyor. Birkaç okulla görüşseler de maalesef sonuç alınamamış. Öğrenciler mezun olurken bu projeyi hayata geçirmek için sabırsızlanıyor.

SİSTEM OLDUKÇA BASİT
Projeyi geliştiren ekiple bir araya geldiğimde benimle detayları paylaşmak için sabırsızlanıyorlardı. XBOX'ın hareket sensörü Kinect, dizüstü bilgisayar ve yazılımdan oluşan paket zihinsel engelli çocukların günlük hayatını devam ettirmesini sağlayacak gelişimi sağlamayı hedefliyor. Yani diş fırçalama, benzer objeleri bir araya getirme gibi günlük basit eylemler için Kinect üzerinden oyunlarla oynanıyor. Kinect ve dizüstü bilgisayarla birlikte oluşturulan müfredat uygulanıyor. Çocukların gelişimleri not alınıyor. Böylece çocuk okul değiştirdiğinde öğrenci ve öğretmenler sil baştan işe başlamıyor. Aileler de çocuklarının her seferinde bir adım ileri iki adım geri atmasını istemiyor. Yani çocukların el ve göz koordinasyonlarını geliştirmek için sarf ettikleri çaba boşa gitmiyor.

BÜYÜK ÖDÜL OKULDA UYGULAMAK
Ekip en büyük ödülü, geliştirilen proje zihinsel engellilerin eğitiminde kullanıldığında alacaklarını söylüyor. Projeyi geliştiren bir öğretim görevlisi ve yeni mezun olan öğrenciler ışıl ışıl gözleriyle bu ödülü almaya hazır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oynadıkça hayata tutunacaklar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN