Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Instagram'da muhafazakar şıklık

Giriş Tarihi: 30.8.2014

Instagram modanın yaygınlaşması konusunda tam bir devrim yarattı. New York Times gazetesi son dönemde Instagram'da etkin olan muhafazakar stil ikonlarını sayfalarına taşıyınca biz de bu isimlerden dördüyle konuştuk

Aamerikan New York Times gazetesi, kısa süre önce muhafazakar giyim tarzına sahip kadınlara yön veren stil gurularını sayfalarına taşıdı. Kadınların Instagram'da kıyafetlerini ve stillerini paylaşmaktan büyük bir keyif duyduğunu belirten gazete, "Muhafazakar kadınlar da stillerini hemcinsleriyle paylaşıyor. Instagram üzerinden birbirlerine öneriler veriyor ve moda dünyasında etkin olan trendleri kendi giyim tarzlarına uydurup stillerini ortaya koyuyorlar" diye yazdı. Selfie çekmenin muhafazakar kesimde de çok popüler olduğuu vurgulayan New York Times, "20'li ve 30'lu yaşlardaki kadınlar modaya ne kadar hakim olduklarını ortaya koymak istiyor. Çoğunun Istagram profillerinin dışında moda blog'ları var. Bir yandan stil danışmanlığı yapıyorlar bir yandan da türban ya da muhafazakar giyime uygun kıyafetler üretiyorlar. Ünlü modaevlerinden giyinmeyi seven bu kadınlar daha uygun fiyatlı İspanyol markalarının ürünlerine de dolaplarında geniş yer veriyor" yorumunda bulundu. Gazeteye konuşan muhafazakar giyimli stil ikonları, her geçen gün takipçi sayılarının arttığını vurguladı. Kuveyt'ten Katar'a, Birleşik Arap Emirlikleri'nden Mısır'a kadar farklı ülkelerde yaşayan ve ortak noktaları moda tutkusu olan bu kadınların belirli sınırlar içinde trendleri başarıyla uygulamasından etkilenen gazete haberinde iki de de Türk'e yer verdi. Biz de gazetenin seçtiği muhafazakar stil ikonlarından dördüyle konuştuk:

KÜBRA KESKİN

Muhafazakar kadınlar için de şıklık çok önemli


Gelinlik ve abiye giyim tasarımları yapan Kübra Keskin, lise yıllarından beri kendi kıyafetlerini hazırladığını söylüyor. Marmara Üniversitesi Tekstil Eğitimi-Hazır Giyim Öğretmenliği Bölümü'nden mezun olan Keskin, "Moda tesettürden esinlenebilirken tesettür modadan esinlenemeyecek kadar net kıstasları olan bir şey. Ben giyim konusunda muhafazakar demeyi tercih ediyorum" diyor. Keskin, "Zaten var olan muhafazakar kesimin talepleri nihayet dikkate alınıyor. Kısa süre öncesine kadar çizilen Müslüman kadın imajı ve algısı maalesef hoş değildi. Müslüman ve muhafazakar giyinen kadınlar için de şık giyinmek önemli" diyor. Asla mağazada gördüğü bir kombini olduğu gibi giymediğini belirten Keskin, "Asla vitrinde gördüğüm bir kombini alıp şablon gibi üzerime geçirmem. Bazen demode bir parçayı yeniden yorumlayarak kullanabilirim. Marka takıntım yok. Hatta vintage mağazalardan alışveriş yapmayı çok seviyorum. Hoşuma giden parçaları teker teker toplayıp daha sonra onları uygun bir an geldiğinde kullanmayı çok seviyorum" diye konuşuyor.

YASEMİN KANAR

Türk kadınlarına farklı türban kullanım şekillerini öğretmek isterim


New York Times'ın muhafazakar giyim konusunda isminden bahsettiklerinden biri de Türk bir baba ile Kübalı bir annenin kızı olan Yasemin Kanar, giyimi dışında makyaj konusunda da yaşadığı Amerika'da muhafazakar kesimin sık takip ettiği isimlerden biri... www.yazthespaz. com isimli internet sitesinden ve aynı isimle YouTube'a yüklediği videolar vasıtasıyla çok yakından takip edilen Kanar, Florida'da yaşıyor ve üniversitede biyoloji eğitimi almış olmasına rağmen çocukluğundan beri moda ve güzellik konularıyla ilgili. 25 yaşındaki genç blogger, "Türkiye ile ilgili her şeyi çok seviyorum. Muhafazakar Türk kadınlarının kalıplaşmış bir stili var, onlara türbanı farklı şekilde kullanma konusunda ilham vermek isterim" diye konuşuyor. H&M, Zara ve Forever 21 gibi firmaların yanı sıra internetten de çok sık alışveriş yaptığını söyleyen Kanar, "Muhazakar giyim son dört yıldır dünyanın birçok noktasında yükselişte. Kadınlar kendilerine ait farklı stillere sahip olup yine de muhafazakar giyinebileceklerini fark etti. Ve büyük modaevleri de onlara da hitap eden koleksiyonlar piyasaya çıkarmaya başladı" diye konuşuyor.

SAHAR FOAD

Türk dizileri bize ilham kaynağı oluyor


New York Times'ın sayfasında yer verdiği muhafazakar giyimli stil ikonlarından biri de Mısırlı Sahar Foad oldu. Mühendislik eğitimi alan 23 yaşındaki Foad'ın Instagram hesabı dünyanın dört bir yanından binlerce kişi tarafından takip ediliyor. www.styleconfession. tumblr.com adresli bir de blog'u bulunan Foad kısa bir süre önce bir moda dergisinde çalışmaya başlamış. Muhafazakar giyinen kadınların da modaya meraklı olduğunu söyleyen Foad, "Başörtüsü takmanın bile o kadar farklı şekilleri var ki, bu bile sizin tarzınızı ortaya koymanız için bir araç olabiliyor. Modayı muhafazakar giyime uyarlamak bence çok keyifli" diye konuşuyor. Arap dünyasındaki birçok kadın gibi Türk dizilerinden ve Türk modasından etkilendiğinin üstünü çizen Foad, "Blog'uma başladığımdan beri Türk modası benim için gerçekten önemli bir ilham kaynağı. Türk dizilerini sık sık izliyorum. Dizilerdeki styling, kıyafetlerimi seçerken bana ilham veriyor. Ayrıca Türkiye'de muhafazakar giyim tarzı olan pek çok kadını da takip ediyorum. Onların bakış açılarına bakıyorum ve onlardan da esinleniyorum" diyor. Foad, Zara, forever21, Mango, Stradivarius, Pull and Bear, H&M, SuiteBlanco, VeroModa ve Topshop'dan sürekli alışveriş yaptığını söylüyor.


ASCIA SARRHA

939 bin takipçisi var


Muhafazakar giyimde tüm dünyanın en çok takip ettiği isimler arabında Kuveytli Ascia Sarrha da var. Valentino, BCBG gibi markaları sık sık kullanan Sarrha, Instagram hesabında modaya en az kendisi kadar meraklı olan kocası Ahmad'in de fotoğraflarını sık sık paylaşıyor. http://instagram.com/ascia_akf isimli Instagram hesabına fotoğraf yüklemeye başladığında yüzünü gösterdiği için tepki çekmekten korktuğunu söyleyen Sarrha, "Instagram'da yüzünü ilk gösterenlerden biriydim. Moda ve muhafazakar giyim birbirine karşı iki öğe değil" diye konuşuyor. Eşiyle türban tasarımları yapıp satan Sarrha, sık sık ülkesinde basılan dergilerin de kapağında yer alıyor. Her davet ve lansmanda yer alan Sarrha, moda tutkusunun çocukluğundan beri içinde olduğunu söylüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Instagram'da muhafazakar şıklık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN