90'lı gençlerin çıkarması

Günümüzde nostaljiye nur yağıyor. 90 kuşağı gençleri, 80'lerin popüler şarkılarını ezbere biliyor. Gençlere, müzik otoritelerine, işletmecilere ve 80'lerin popüler sanatçılarına bu ilginin nedenini sorduk. Sonuç herkes o yıllarda yapılan şarkıların daha masum olduğunu düşünüyor

Giriş Tarihi: 8.11.2014
90'lı gençlerin çıkarması
20'li yaşlardaki gençler nostaljik şarkıları, özellikle de 80 dönemini pek seviyor. Bunu bizzat yerinde gözlemlemek istedik ve bir cuma akşamı Yenikapı'daki Mercan Restaurant'ın yolunu tuttuk. İçerisi tıklım tıklım. Özellikle de gençler gelmiş Besen'i izlemeye. Bir tarafta tuvalet kapısı önünde kolonya tutan görevli teyze, diğer tarafta gözümüzü alan ışıltılı disko topu, her detay 80'leri andırıyor. Daha program başlamadan masa 'yanar döner' meyvesine kadar donatılıyor. Birden alkış kopuyor ve Ümit Besen dillere pelesenk olmuş şarkısını söylemeye başlıyor: Nikah Masası... Şarkıları herkes ezbere biliyor. Yan masamıza bakıyorum üç genç kız, arkamıza bakıyorum iki genç sevgili... Yan masadaki kızlar İstanbul Aydın Üniversitesi'nde tasarım okuyormuş, sevgilileri terk edince dertleşmek için buraya gelmişler. Besen, çiftleri dans etmeleri için sahneye çağırınca fark ediyoruz ki mekanda azınlık olanlar orta yaştakiler. İçerisi doğum günü kutlaması yapan gençlerle dolu. Şarkıcıyla fotoğraf çektiriyor, Besen'in başından aşağı güller döktürüyorlar... Ve bunların hepsi anında #umitbesen, #mercanrestaurant ve #80ler etiketleriyle tweet'leniyor, Instagram'da paylaşılıyor. İçeride "Fotoğraf çekmek yasaktır" yazıyor yazmasına ama akıllı telefonlara kim engel olabilir ki? Peki ama Ümit Besen'e, 80'li yıllara gençliğin bu denli sevgisi nereden geliyor? İnternet çağının payı kuşkusuz gözardı edilemez. Zaten o dönemin yıldız sanatçıları da internetin hakkını veriyor. Bir de masumiyet meselesi var tabii. Günümüz şarkılarında hızla tüketilen aşklar anlatılırken, 80'lerde müzik ölümsüz sevdalar üzerine kuruluymuş. Şimdiki gençler "O yıllarda her şey daha dürüstmüş" diyor. Bu konuyu masaya yatıralım dedik ve 90 kuşağı, 80'li yılların müziklerini neden seviyor araştırdık. Sonuç: Herkes o yıllarda yapılan şarkıların daha samimi ve dürüst olduğunu düşünüyor.

SANATÇILAR NE DİYOR?

Şarkılarımı ezbere biliyorlar
"Gençlerle aram çok iyi. Özellikle gençlerin gittiği mekanlarda konser verdiğimde inanın adım atacak yer kalmıyor. Şarkılarımı gençlerle hep bir ağızdan söylüyoruz. Bütün şarkılarımı ezbere biliyorlar! Bana kalırsa gençler şarkılarımda kendilerini buluyor ya da daha doğrusu yüreğinin sesini buluyor. Son zamanlarda gençler beni büyük ihtimalle internetten keşfediyor. Ama çok mutluyum ki internette kalmıyor sevgileri, konserlere de gelmeyi ihmal etmiyorlar. Konser bittikten sonra gitmeyip benimle fotoğraf çektiriyorlar. Özellikle 20-25 yaş arasındaki gençler daha fazla gözüme çarpıyor."

İnternetten ve aile arşivinden buluyorlar

Ben gençleri, onlar da beni seviyor, sağ olsunlar. Özellikle de 20'li yaşlardaki gençlerin bana ve şarkılarıma ilgisinin çok büyük olduğunu programlarımda görüyorum. Benimle en çok onlar fotoğraf çektiriyor. Bana kalırsa genç dostlar şarkılarımda aşklarını buluyor ve parçaları sevdiği insanlara ithaf ediyor. Beni ve şarkılarımı anne ve babalarının arşivlerinden de tanıyanların sayısı epey fazla. Fakat şu sıra internetten daha çok keşfediyorlar. Oralarda sevdiği şarkıları bulup paylaşıyorlar. Bu da beni çok sevindiriyor elbette..."

ARKADAŞINA GÖNDER
90'lı gençlerin çıkarması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN