Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özçekimler de tozlandı

Eski yılı tozlu raflara kaldırdık kaldırmasına ama telefon, tablet ve bilgisayarlarımızdaki dijital albümlerde yer kalmadı. Özçekimlerle dolu albümleri saklamak için dijtal sandıklar mı bulalım, yoksa buluta kiracı mı olalım?

Özçekimler de tozlandı
Yıl biterken, telefon, bilgisayar ve tabletlerde temizlik başlar. Ancak bu kez, bir hafta öncesinde Gmail beni uyarınca bu işe erkenden soyundum. Öncelikli kullanıcı olduğumdan 1 GB fazladan vermişler, toplam 16 GB depolama alının tamamını e-posta, fotoğraf ve videolarla doldurmuşum. Hatta 32 GB'a yaklaşmışım. Hemen temizliğe başladım. Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarında bolca çekim yaparken hem telefon, hem bilgisayar yeterince boş olmalı. Herkesin sebebi farklı. Kimi bu yıl ilk kez anne veya baba oldu. Kimi mezun olup yeni yolculuğa başladı. Kimisi de bu yılı bir an önce bitirip yeni seneye umutla başlamak istiyor.

HATIRLAMAK KOLAY OLUYOR

Kendini akıllı sanan bazı sosyal ağ uygulamaları hatırlamak isteyenlere bir yılın seçkisini yapmaya kalktı. Hatırlatmak için akıllıca olsa da kişisel istekleri analiz etmekten uzak bir hareket oldu. Artık insan ve topluluk isimleri yazarak fotoğraf araması yapmak mümkün. Yani seçeceğiniz uygulamanın tarih sıralaması dışında isim üzerinden arama yapmaya izin vermesi işinizi kolaylaştırıyor. Bunun için yüz tanıma uygulamasında her kişi için bir kez seçim yapmak yeterli. Tanımlama işleminden sonra fotoğraflarda isme göre arama yapmak da mümkün.

2014 EN NARSİST YIL

2014 yılını nasıl hatırlıyorsun deseler, özçekim (selfie) çılgınlığı ilk sıralarda yer alırdı. Sırf bu yüzden 2014 yılını en narsist yıl ilan etsek yeridir. Bu narsist yılı uğurlarken mini USB bellekler telefon ve tabletlere ekstra depolama olanağı sunuyor. iPad ve iPhone ise içerik için özel bir uygulamayı zorunlu kılıyor. Ücretsiz indirilen ve basit bir şekilde kurulan uygulamalar iPad ve iPhone üzerinden video ve fotoğraf aktarmak için kullanılıyor. Scandisk ve benzeri USB bellek üreticileri çift yönlü veri aktarımı sunuyor.

"KİRACIYA 1 YIL ÇABUK GEÇER!"
Bulut teknolojisi tanım olarak sunulan hizmette yerin belirsiz olduğunu anlatmak için kullanılıyor. Google Android işletim sistemi kullanan telefon ve tabletiniz varsa, Google Drive veya Dropbox kullanmak yeterli. Eğer depolayacağınız alan çoksa aylık ödemeleri karşılaştırın. Eğer iPhone veya iPad kullanıyorsanız, iCloud hesabı kullanmak yerinde bir karar. Ücretsiz alan sadece 5 GB, ücretli kısım için aylık ya da yıllık ödeme yapmak şart. Eğer fazla yer istemiyorsanız, fotoğraf ve videoları bilgisayarınızla düzenli olarak eşleştirin.

ERGEN ÇOCUK FACEBOOK!
Aslında farkında olmadan bulut teknolojisini kullananlar var. Google+, Facebook ve Instagram dijital fotoğraflar için kullandığımız bulut çözümleri. Facebook bu yılı unutulması gereken deneyimler arasına koymayı isteyenlere gereksiz bir hatırlatma yaptı. Sevgilisinden ayrılan, yakınını kaybedenler bu tatsız hatırlatmayla karşılaştı. Yani Facebook yeteneklerini yerli yersiz göstermeye çalışan ergen çocuk gibi davrandı. Ne olursa olsun Facebook kişisel fotoğraflarımızın önemli bir sığınağı.

INSTAGRAM 2014'ÜN YILDIZI
Hamamda sesini güzel sanan kişiler gibilerine kendini profesyonel fotoğrafçı hissetmelerini sağlayacak efektler sunan Instagram 2014'ün yıldız uygulaması oldu. Anne babalarının Facebook'u mesken tutmasıyla ergen çocuklar da Instagram hesabı sahibi oldu. Facebook takipçilerinin yerini Instagram takipçileri aldı. Hatta Facebook üzerinden paylaşılan fotoğraflarda arama yaparak albüm gibi kullanmak mümkün.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özçekimler de tozlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN