Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dijital dünyanın starları

Birçoğundan haberdar bile değiliz. Çalışmaları YouTube üzerinden milyonlarca insana ulaşıyor. Türk halk müziği sanatçıları Engin Nurşani, Tülay Maciran, Yusuf Harputlu yanında Joker, Contra, Taladro, Sansar Salvo, Norm Ender gibi rapçiler, dijital dünyanın çok dinlenen ama sektörde az bilinen müzik yıldızları...

Dijital dünyanın starları
BABASININ İZİNDEKİ TÜRKÜCÜ ENGİN NURŞANİ
Bağlamasını eline alıp da Verin Benim Sevdiğimi türküsünü söylemeye başladığında kendinden geçen geçiyor. Bağlamasıyla öyle bütünleşmiş ki sesin kimden çıktığını anlamanız mümkün değil adeta. Ve YouTube'da tam 4.5 milyon kez izlenmiş. Birçok kişi haberdar bile değil ama Gaziantep, Adana ve K.Maraş bölgelerinde Engin Nurşani ismini bilmeyen yok. Allah var Matt Damon gibi adam. Sarı saçlı, tığ bir delikanlı. Artist deseniz yeridir. Ama gırtlak tam bir Anadolulu. Engin Nurşani'nin hayatı 2008 yılında K.Maraş'ın Elbistan ilçesinde verdiği bir açılış konseri sonrasında ikiye bölünecektir. Konser sonrası arkadaşlarıyla alkol içerek direksiyon başına geçen Nurşani, 130 metre şarampolden aşağıya uçar. Tam 63 gün şuuru kapalı vaziyette yatan Engin'den ümit kesilir. Ancak kaderini türkücü Latif Doğan değiştirecektir. Babası Ali Nurşani'ye oğlunu Gaziantep'teki üniversite hastanesinde çalışan bir doktora götürmeleri için ısrar eder. Bu ikinci bir doğumudur adeta. Engin Nurşani iki çekyat ve iki koltuktan müteşekkil mütevazı evinin odasında o günleri anlatırken acısı hâlâ yüzünden okunuyor. "Kalçamdan dizime kadar platin var. Kolumdaki kemikler de tuz gibi olduğu için demir taktılar. Eskiden Engin nasıl bir Engin'di bir bilseniz..." derken elleri gayri ihtiyari kollarına gidiyor. Derin bir ıstırap onunkisi. Çünkü 18 ay boyunca çocukluğundan beri çaldığı ve bütünleştiği sazı eline alamamış. O dönem sadece kendisinin videolarını YouTube'dan izlemekle avunur, gözyaşları eşliğinde. Ancak bu acı günleri geride bıraktığını söylerken yüzüne bir umut halesi yerleşiveriyor. Dışarıda rüzgarla oynaşan kar taneleri gibi oturduğu yerden kalkıyor, şöyle bir gezinip soluklanıyor. "Sahnede de arkama yedek bağlamacı alıyorum. Kaza gücümü zayıflattı ama bu yıl babamın yeni bestelerini okuyacağım, bir albüm çıkaracağım" diyor. Kaza sonrası saz çalması gerçekten bir mucize. Kendisine iki yıl veriyor. Sesi, yorumu ve yüreğinde sıkıntı yok ama işte o saz tutan kolu yok mu? Yoruluyor... Ve bu yüzden odasına çekilip günde iki-üç saat antrenman yapıyor. Tıpkı çocukluğundaki gibi. Zira Engin, bağlamayı bir sanatçı olan babası Ali Nurşani'yi taklit ederek öğreniyor, altı yaşında. "Benim rehberim ve her şeyim" dediği Âşık Ali Nurşani, 12 Eylül döneminde Mahsuni Şerif'in yardımıyla Almanya'ya kaçmış bir ozan. Şark Plak'ta doldurduğu bir 45'likin üzerine Hürşani yerine yanlışlıkla Nurşani yazılınca adı öylece kalıyor.

ANNE ALMAN, BABA ANTEPLİ

Dönelim Almanya'ya... Bir restoranda çalışan Ali Nurşani, Anjelika hanımla bir tercüman vasıtasıyla tanışmış, evlenmişler. İşte Engin'in sarı saçlarının sırrı da bu evlilik. Altı yaşında iken babası "Ben sinir hastasıyım, sana saz öğretemem, kendin öğren" diye Engin'i reddedince işi inada bindirmiş ve odasına kendini kilitleyerek günde 8-10 saat babasını taklit etmiş. "İlkokul birinci sınıfa giderken eve Bahattin Konuk diye Sivaslı bir türkücünün kaseti geldi. Grundig teybimiz vardı, türküyü dinleyip durdurarak yazmaya başladım. Babam "Oğlum ne yapıyorsun?" deyince "Türkünün sözlerini yazıyorum" cevabını verdim. "Lan oğlum, o türkü benim lan!" dedi ve yazarak elime verdi. Babam sazı çaldı, ben söyledim: Karabulut gibi çöktüm üstüme..." (Gözlerini yumup söylemeye başlıyor.)

19 YAŞINDA İLK KASET
İlkokul ve liseyi Almanya'da bitiren Engin, 17 yaşına geldiğinde İstanbul'dan Deka Müziği arayarak "Babamın selamı var, bana kaset yapacakmışsınız, bilet alın" der ve babasının teybe kaydettiği kaseti çalarak, İstanbul'un yolunu tutar. Babasına ait sözlerden oluşan Adına Çizik Çektim isimli albümünü çıkarak Almanya'ya döner. Sene 2003'tür. Babası kaseti dinler ve "Ben sana hazır değilsin demedim mi? Bu kaset beş kuruş etmez" diyerek çıkışır. Engin'in kalbi kırılır ama bir ay içinde kaset tam bir milyon satış rakamına ulaşır. "Babam 'Oğlum ben arabada kaseti dinliyorum, senin kaset dinledikçe açılıyor' demeye başladı." diyor gülerek. Talih yüzüne gülmüştür. Mutlu musun? adlı ikinci albümü çıkarmak için iki yıl sonra kolları sıvar. Albüm tam piyasaya çıkacakkenbabası kalkıp gelir ve "Yeni bir türkü yaptım bunu da oku" der. Engin her ne kadar "Kaset yarın çıkıyor, bununla uğraşamam" diye diretse de Ali Nurşani daha inatçıdır ve "Beni seviyor ve baban olarak kabul ediyorsan bunu okursun" diyerek restini çeker. O eser Gülom'dur ve Engin Nurşani'yi Türkiye'ye bu parça tanıtacaktır. İsmail YK Bomba Bomba ile MÜYAP birincililiğini, Engin Nurşani ise bu parçayla ikincilik ödülünü alır. Engin Nurşani, "Beni ayakta tutan müzik değil, babam." diyor her fırsatta. Hayatını kesintiye uğratan alkolle ilgili de bir karar almış. "24 saat rakı içiyordum. Artık konserim olduğu zaman sahnede rakı almayacağım. İçersem evimde içeceğim. Bu kararı almama sebep insanların diline düşmem. Babam 'Dışarda daima dik yürü, yıkılıyorsan evde yıkıl.' dediği için bu kararı aldım" diyor. Bir dönemlerin Matt Damon'ı Engin Nurşani, hem eski günlerini özlüyor hem de trafik kazası öncesindeki günlerine dönmek için büyük bir azimle çalışıyor.

YOUTUBE'DA VARIM AMA HENÜZ PİYASADA YOKUM

TÜLAY MACİRAN: 1984 Sivas İmranlı doğumlu genç türkücü Tülay Maciran'ın Sen Gel Diyorsun isimli parçası YouTube'da 1 milyon 700 bin, Saçımın Akına Bakma Sultanım 2 milyon 700 bin tık aldı. "YouTube'da varız, dinleyinimiz çok ama henüz piyasada yokuz" diyen Maciran şunları söylüyor: "Sekiz yaşında iken annem kendi kendine türkü mırıldanırdı. İlk Allı Turnam türküsünü duydum ondan. Sözlerini öğrenip annem gibi okumaya çalışırdım. Evin içinde soba başında söyleyerek müzik aşkı başladı. İki albümüm var, ama daha fazla olması lazım. İlk albümü çıkarmak için üç sene bekledim maddiyattan dolayı. Oysa eserlerim Türkiye'de de yurtdışında da çok dinleniyor, kitlem geniş. Albümlerimi kendi kazancımla yapıyorum, sponsorum yok. Haliyle tanıtımını yapamıyorum. Yoksa daha farklı yerde olurdum. Büyük müzik şirketlerinin ilgi göstermemesi nedeni ise onların kafa sanatçısı var ve onlara daha çok zaman ayırıyorlar. Çektiğim klibimi bile müzik şirketim ancak iki üç yöresel kanalda yayınlatabiliyor. Bunlarla nereye kadar yapabilirim ki? Belli bir yaşın üzerindeki kitleler kadar gençler de dinliyor beni.

MÜZİĞİN BİLİNMEYEN ŞÖHRETLERİ
YouTube üzerinden izlenme sayısı bir milyonu geçmiş onlarca sanatçı var. Birçoğumuz adını sanını duymasa da onların büyük bir hayran kitlesine sahipler. Eskişehir doğumlu olan Mete Erpek hiphop- rap müzik yapıyor. Joker adıyla bilinen müzisyenin Yaşamak Öldürür parçası 3 milyon 150 bin kez izlendi. Memur bir ailenin tek çocuğu olduğunu söyleyen Joker, çocuk yaşta yerli ve yabancı her çeşit rap müziği dinlemeye başlayınca okun yaydan tam o dönemde çıktığını belirtiyor. "Bana sorarsanız büyük şirketlerin albümlerimize ilgi göstermemesini, henüz bir demo kaydedip herhangi bir şirketin kapısını çalmamış olmama bağlıyorum. Aksine şirketler bizi farkettiler çünkü dikkate alınmayacak kadar az değiliz. İsteyen daha büyük kitlelere hitap etme şansını yakalayabilir." diyor. Joker kendisini dinleyen hayran kitlesinin ise 16-25 yaş aralığında olduğunu söylüyor.

ALBÜM YAPMAYI BEN İSTEMEDİM

Gerçek adı Çağdaş Terzi olan Contra, sesinin Eminem'i andırmasıyla biliniyor. Ölü parçasıyla yeraltı rap dünyasında tanınan bir isim. Bu videosu 5 milyon 750 bin kere izlendi. Ötesi isimli klibi 1 milyon 450 bin kez tıklandı. 13- 14 yaşlarında rap müziğine yönlendiğini anlatıyor. Bugün geldiği noktayı çok da üst seviyene görmeyen Contra, şimdiye kadar birçok şehirde konser verdiğini ama buna rağmen çok tanınmıyor olmasının nedenini ise müzik marketlerinde satan bir albümümün olmamasına bağlıyor. Contra "Albüm yapma teklifinde bulunan şirketler var. Ancak bazı sözleşmeler bana uygun gelmediği için albüm yapmadım. Beni en çok 12-30 yaş arası gençler dinliyor."

TALADRO: Gerçek adı Abdullah Evgi olan Taladro'nun Yalnızlık, Deniz Kızı, Git Ona, Unutursun var. Çalışmaları 1 milyonun üzerinde izlenme sayısına ulaşmış.
SANSAR SALVO: Gerçek ismi Ekincan Arslan. İlk kaydını da 13 yaşında yapmış. Salvo'nun Ne parçası 4 milyon 750 bin, Hidra 2 milyon 500 bin, Dum Taka Dum 1 milyon 600 bin tık almış.
NORM ENDER: Çıktık Yine Yollara parçası 3 milyon 710 bin, İçinde Patlar remix'i 4 milyon 259 bin kez izlenen Norm Ender'in adı Ender Eroğlu.
ALAME: Adı Hamza Gül. 1989 Trabzon doğumlu. Fare Kapanı 2 milyon 600 bin, Hayalin Yeri Yok 1 milyon 420 bin, Kenar Mahalle'si 1 milyon 600 bin izlendi.
ANIL PİYANCI: 1990 doğumlu rapçinin İnan İsterdim ve Kafamızı Yap klibi 1 milyondan fazla izlendi.
HOZAN BEŞİR: Diyarbakır doğumlu Kürt şarkıcı'nın söylediği Elfida 8 milyon 150 bin, Gelmiş Bahar 3 milyon 750 bin kez izlendi.
YUSUF HARPUTLU: 1981 Elazığ doğumlu türkücünün Ağlama Gözlerim Boşa 2 milyon 756 bin, Şimdi Bilmem Hangi Yaban Eldesin 1 milyon 305 bin, Gel de Dayan 1 milyon 330 bin kez izlendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dijital dünyanın starları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN