Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Spor yap sağlıklı kal

Giriş Tarihi: 14.2.2015
Spor yap sağlıklı kal

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur diye boşuna dememiş büyüklerimiz. Sporun ve sağlıklı yaşamın son derece gündemimizde olduğu şu günlerde, iyi beslenmeyen, kendine bakmayan ve spor yapmayanların sayısı giderek azalmaya başladı

Biz insanlar hastalanmamak, genç kalmak, form tutmak ve uzun yaşamak için elimizden geleni ardımıza koymaya duralım, gelin bu yola baş koyanlar için işin püf noktalarını, doğrularını ve yanlışlarını bir bilenden, spor eğitmeni Barış Çunguroğlu'dan öğrenelim...

- Son zamanlarda insanların spor ihtiyaçları neye göre değişti?
Zaman daha kıymetli hale geldikçe ne gibi yeni spor dalları tercih edilir oldu?
- Yoğunlaşan iş temposu ve kalabalıklaşan bir şehir hayatı insanları daha kısa sürede , daha hızlı sonuç alabileceği egzersizlere yönelttiği doğrudur. Aslında spora zaman ayırmak bir işkence haline gelmemesin diye herkesin spor yapabilmesi için kısa hızlı programlardan oluşan egzersiz tipleri gelişti. Zaman artık hepimiz için altın değerinde. Bizde çağın gerektirdiklerine uyarak kendi stüdyolarımızda en son teknoloji ile öğrencilerimize spor yaptırmaya ve ciddi sonuçlar almaya başardık.
İnsanlar kısa zamanda hızlı sonuçlar aldıkça mutlu olmaya başlıyorlar ve tercihlerini bu yönde kullanıyorlar. Pilates, fonksiyonel antrenman çeşitleri, EMS (elektro muscular simulation) sistem teknolojisi en çok tercih edilen çalışmaların başında yer alıyor.

- Sağlıklı yaşamdaki son trendler nelerdir? Sadece spor yapmakla fit kalmak mümkün mü?
Spor fiziksel olarak yaşam kalitenizi arttırır, vücudunuzu şekillendirir ve sizi sağlıklı kılar. Şayet yüzde 100 bir gelişim ve değişim istiyorsanız, sporla beraber hayatınızda beslenme ve uyku düzeninize dikkat etmeniz gerekir. Hepsi birlikte bir takım halinde ilerlediğinde sonuç almamanız imkansız.
Bu söylediğim unsurlar her daim uzman gözetiminde olmalı. Dikkat:
İşinin ehli olmayan kişiler sizi ileride çözümü güç sağlık problemlerine sürükleyebilir.

BESLENME VE EGZERSİZ
- En çok kilo verdiren spor dalları nelerdir?
- Aslında böyle tabir kullanmak yanlış olur. Spor beslenme ile birlikte yapıldığında sonuç vermektedir. Şimdi siz burada en son teknoloji ve en iyi antrenörle istediğiniz egzersizi yapın, beslenme ile bu işi desteklemiyorsanız sonuç almanız imkansız. Ama tabi ki kardiovasküler sistemleri kullandığımız uzun süreli bir egzersizin, pilatesten daha çok kalori harcatacağı fizyolojik bir gerçek.

- Özel hoca ile çalışmak neden bu kadar popülerleşti?
- Bunda medyanın da büyük etkisi var. Basında sürekli ünlü televizyon yıldızlarının kusursuz fizikleri ön planda. İnsanlar hepsinin kişisel bir hocası olduğunu biliyor. Tabii fırsattan istifade bir sürü iş bilmez şaklaban da türedi.
İnsanları çoğu zaman bilinçsizce ve yanlış yönlendiriyorlar. Sosyal medyada reklam uğruna insanların hayatlarını hiçe sayarak verilen beslenme önerileri, antrenman programları görüyorum. Egzersiz de, beslenme de parmak izi gibidir.
Kişiye özeldir! Uzman dokunuşu şarttır.

- Beslenme ve spor nasıl bir dayanışma içerisinde ilerliyor?
- Spor ile beslenme mutlaka birbirini tamamlamak zorundadır.
İkisininde birbirine ihtiyaçı vardır.
Tek başlarına pek bir anlam ifade etmemektedirler. Bu işin yüzde 70'i beslenme ise yüzde 30'uda spordur demiştik. Tek başına ne bir antrenörün ne de bir diyetisyenin size faydası olmaz. Bu işler insanları aç bırakarak, sahili baştan sona gezdirmekle de olmuyor.
Farkında olmadan insanlar kendilerine zarar veriyor. Ölçülü davranmakta her zaman fayda var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Spor yap sağlıklı kal
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN