Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İkinci el ürünlerin dönüşü muhteşem oldu

Şov ve moda dünyasının ünlü isimleri ikinci el eşyalarını önemli bir yardım çalışması için sattı. Bu satıştan elde edilen para, ihtiyacı olan çocuklara ulaştı

Giriş Tarihi: 7.3.2015
İkinci el ürünlerin dönüşü muhteşem oldu
Amerikada nesiller boyunca süre gelen eskileri değerlendirme geleneği son zamanlarda iyiden iyiye kendini göstermeye başladı. Flea Market adı altında kurulan eskici ya da diğer adıyla bit pazarlarını gezdikçe ya da ikinci el mağazaların önünde insanların bavul bavul kullanmadığı eşyaları satmak için oluşturdukları kuyruklara şahit oldukça iştahım kabararak geri dönüyor, bu müthiş geri dönüşüm sistemiyle ilgili birşeyler yapmak için yanıp tutuşuyordum. 2006 yılında vintage ve ikinci el ürünlerin satıldığı Second Chance isimli butiğimi tam da bu amaca hizmet etmesi için hayata geçirdim. Gelen ürünleri satılabilirliğine göre ayırıp satışa sunamayacağım ürünleri çeşitli vakıf ve derneklere bağışlıyordum. Satıştan elde edilen gelirin bir kısmını da burslu çocukların eğitimine katkıda bulunmak için ayırıyordum. Yıllar içinde yaptığım iş büyüdü, vintage ve ikinci el kültürü yurtdışında popülerleştikçe ülkemizde de benimsenmeye başladı. İnsanlara, hem eskilerini değerlendirmek hem de yeni gelenlere dolaplarında yer açma fikri cazip geldi.

HERKES İÇİN FAYDALI

Daha geniş kitlelere hitap edebilmek adına bu işi online yürütmeye karar verdim Galata ve Bebek'teki butikleri kapatıp auvintage. com isimli Türkiye'deki ilk ve tek vintage/ikinci el alışveriş sitesini kurdum. Bu mesleğin sosyal sorumluluk kısmını da atlamadım elbette. Fakat yaptığımız iş dijitalleştiği için daha farklı birşey yapmamız gerektiğine inandım ve projeyi Çaba Derneği'yle paylaştım. Proje şuydu: Ünlü isimlerin kullanmadıkları eşyaları, giysileri vs. site üzerinden satışa sunarak elde edilen geliri ihtiyacı olan çocuklara bağışlamak. Ekim ayından bu yana Tuba Ünsal, Meltem Cumbul, Ayşe Kucuroğlu, Bahar Korçan, Didem Soydan ve Umut Eker gibi isimlere, Pınar Altuğ, Demet Akalın, Sibel Can, Kadir İnanır, Çağla Şikel, Özcan Deniz, Arzum Onan, Belçim Bilgin, Emel Yıldırım, Gizem Karaca, Hatice Şendil, İpek Tuzcuoğlu, Özlem Yılmaz, Şelale Şevval Sam, Yeşim Salkım gibi ünlü isimler eklendi. Ofisimize ulaştırılan ürünlerinlerin tek tek kontrolleri yapıldı ve satışa sunuldu. Gösterilen ilgi hem medya hem de sosyal medya aracılığıyla çığ gibi büyüdü. Elbette bu projenin en önemli kısmı bu ilginin satışa yansımasıydı ve nitekim beklenen oldu. Mesela Sibel Can'ın bir kostümü sitede yayına alındığı saat içinde satıldı. Bu yoğun ilgiyi pekiştirmek adına, ekim ayında start verilen yardım projesi kapsamında 3 mart salı günü, Çaba Derneği ve Auvintage. com ev sahipliğinde bir öğle yemeği düzenledik. Bilet satışlarından elde edilen gelir yine derneğe bağışlandı. Katılımcı ve hayırseverlerin tam destek verdiği bu organizasyonda konu eskilerimizi nasıl değerlendirebileceğimiz oldu. Sevgili Türkan Sabancı vintage ürünler ile ilgili sorularını yöneltirken, Meltem Cumbul burs sağlanan çocuklarla ilgili bilgi aldı, çalıştırılan küçük yaştaki çocuklarla ilgili deneyimlerini paylaştı. Etkinliğin bitmesine yakın birçok sürpriz ismin gardıroplarından ulaştıracakları ürünlerin haberini aldık ve çok sevindik. Dünyanın pek çok yerinde örnekleri olan bu tip organizasyonların daha sık yapılması herkes için ayrı faydalar sağlıyor. Biz bu etkinlikte ne yaptığımızı ve amacımızı anlatmaya çalıştık. Yardım etmek için ille de ünlü olmak gerekmiyor elbette. Kullanılmayan eşyaları değerlendirmek için siteyi ziyaret etmek yeterli, gerekli yönlendirmeler site üzerinden yapılıyor. Bu zaman zarfında birçok hayırseverden de tam destek gördüğümüz için çok mutluyum. Umarım bu ilgi ve alaka güzel şeylere vesile olur. Kullanılmış eşyalarsa eğer işiniz, birçoğunun hikayesini de öğreniyorsunuz. Kimi en özel günlerde giydiğini kıyamayarak getirir, kimi ise en yakınınkini istemeye istemeye artık yeri olmadığı için veya nasıl saklayacağını bilemediğinden elden çıkarır. Öyle ya da böyle aslında duygusal bir iştir bu, en azından benim için öyle.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İkinci el ürünlerin dönüşü muhteşem oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN