Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sokak stili bu hafta çok konuşulacak

Giriş Tarihi: 14.3.2015
Sokak stili bu hafta çok konuşulacak

Moda haftasının en keyifli yanlarından biri son dönemin favorisi olan sokak modasını takip edebilme fırsatı yakalayacak oluşumuz

New York, Milano, Londra ve Paris moda haftalarının ardından şimdi gözler İstanbul'da. Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul, beşinci sezonuna pazartesi günü start veriyor. 16-21 Mart tarihleri arasında yapılacak IMG organizasyonuyla yapılan moda haftası boyunca IMG'nin İstanbul, Berlin ve Zürih'ten gelen ekipleri etkinlik alanında tüm davetlilere kusursuz bir organizasyon sağlamak için çalışacak.

SEKTÖR İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Bu sezon Antrepo 7 alanında geçen sezonlarda olduğu gibi defile ve özel tanıtımlar olacak. Antrepo 1 alanında ise basın odası, kafeterya, Mercedes-Benz Lounge, check-in alanı ve sponsor standları biz modaseverleri ağırlayacak. Antrepo 7 alanında konumlanacak olan defile alanı ise bu sezon ilk defa U şeklinde olup, podyumun uzunluğu 44 metre olacak. Bu da demektir ki modeller provalar sırasında epey ter atacak. Beş gün sürecek olan etkinlikte tasarımcı ve markalar defileler ve sunumlar eşliğinde sonbahar/kış 2015 koleksiyonlarını sergileyecekler. Murat Aytulun, Belma Özdemir, Başak Cankeş, Salih Balta Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul'un en yeni isimlerinden. Yeni isimler genelde Studio alanını kullanmayı tercih ediyor, Studio alanının yaratılmasının temel amacının genç ve yetenekli tasarımcılara daha az bütçeyle koleksiyonlarını sergileme imkanı vermek olduğu düşünülürse bu gelişme çok sevindirici. Core Showroom'da ise, tasarımcıların hafta boyunca MBFWI'de sergiledikleri koleksiyonlar bir arada, showroom formatında sunulacak ve yabancı satın alma sorumluları burada tüm koleksiyonları inceleyip sipariş verme şansına sahip olacaklar. Bu etkinliğin Türk moda endüstrisi için tasarımcısından modeline, makyaj artistinden fotoğrafçısına sektörün tüm aktörlerinin bir araya geldiği tek etkinlik olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla sektör adına devamlılığa sahip bir ekonomi yaratıyor.

KOLEKSİ YON KİTABI
Dünyanın en köklü ve prestijli moda haftası New York dışında Berlin, Miami gibi moda haftalarının da isim sponsoru Mercedes- Benz, her sezon olduğu gibi bu sezon da bir tasarımcıyı seçerek onun defilesini sunuyor. Geçtiğimiz sezonlarda moda haftası kapsamında Özlem Kaya, Zeynep Tosun, Gül Ağış ve Hande Çokrak defilelerini sunan Mercedes-Benz, bu sezon da genç tasarımcı Gülçin Çengel defilesini, 20 Mart Cuma günü gerçekleştirecek. MBFWI, yalnızca tasarımcıların koleksiyonlarını sundukları bir etkinlik değil, organizasyon kapsamında sektörün farklı oyuncuları destekleniyor. Bu projelerden biri Backstage Entrance projesi. Bu proje kapsamında Onur Dağ, 3 sezon boyunca Mercedes- Benz desteğiyle, markanın sunduğu defilenin kulisini fotoğraflıyor, daha sonra bu fotoğraflar Backstage Entrance adlı bir koleksiyon kitabı haline getiriliyor. En son Backstage Entrance 3 kitabı, bizzat iştirak ettiğim MBFWI Kick Off Parti'de Türk moda sektörüne tanıtılmıştı.

BU İSİMLERE DİKKAT

Her moda haftasında olduğu gibi bu moda haftasında da benim özellikle dikkatimi çeken ve radarımda olan defileler var. Türkiye'nin son yıllarda yarattığı başarılı uluslararası markalardan Les Benjamins'in defilesi, cuma akşamı 1001 Direk Sarnıcı'nda enteresan bir prodüksiyonla gerçekleşecek. Moda Tasarımcıları Derneği Başkanı Mehtap Elaidi'nin Spice imzalı sonbahar/kış 2015 - 2016 koleksiyonu, günümüz modern İstanbul'u gibi, Doğu ve Batı'yı bir araya getiren Baharat Yolu'ndan esinleniyor. Geçtiğimiz sezon sergilediği Celebration adlı koleksiyonu ile büyük beğeni toplayan tasarımcı, bu defa koleksiyonu oluşturan gömleklere baharat isimleri veriyor. Defile, 19 Mart Perşembe akşamı gerçekleşecek. Yalnızca beyaz gömlek tasarlayan genç tasarımcı Pelin Dumlu'nun markası White Posture, koleksiyonunu Studio alanında sunacak. 16 Mart Pazartesi günü başlayacak olan Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul'da moda ve stil dolu bir hafta için hazırlıklarınızı tamamlayın. Tabii ki moda haftası boyunca dönemin gözbebeği sokak modası da sürekli gündemde olacak. Bakalım renkli karelere ev sahipliği yapacak olan bu etkinlikte bizi ne gibi farklı sürprizler bekliyor. Şimdiden herkese bol şans ve iyi seyirler.

CUMARTESİ GÜNÜ ALIŞVERİŞ GÜNÜ
Beş gün sürecek olan etkinlikte tasarımcı ve markalar defileler ve sunumlar eşliğinde sonbahar/kış 2015 koleksiyonlarını sergileyecek. Ancak belki de moda meraklılarının en seveceği gün cumartesi günü olacak... Cumartesi günü markalar, ilkbahar/yaz 2015 koleksiyonlarını sergileyecekleri bir In Season günü gerçekleştirecek. Yani son tüketici moda haftası kapsamında alışveriş yapabilecek. In Season etkinlik, son tüketiciye yönelik ve içinde bulunduğumuz sezonun ürünlerini tüketiciyle buluşturmayı hedefleyen bir etkinlik. Bu etkinlik kapsamında 21 Mart günü farklı markalar etkinlik alanında pop-up standlarda sezon ürünlerini sergileyecek ve satış yapacaklar. Moda haftasında belki de en keyif alacağınız günlerden biri olan cumartesi hakkında IMG Doğuş Moda Direktörü Banu Bölen ile konuştuk. Bölen, o gün Porsche Design, M Misoni, Mudo FTS64, Corto Moltedo ve 5th Position isimli markaların koleksiyonlarını teşhir edeceğini anlattı. Ayrıca Robert Montgomery bir pop-up sergisi düzenleyecek. Aynı gün Coca Cola Light ve ünlü modaevi Moschino da özel işbirlikleriyle hazırladıkları özel şişe tasarımlarını sergileyecek.

25 TÜRK MANKEN PODYUMA ÇIKACAK
Geçtiğimiz sezon düzenlenen moda haftasının şüphesiz en çok konuşulan konusu Didem Soydan'ın, Türk mankenlerin defilelerde tercih edilememesiyle ilgili çıkışıydı. Soydan, yabancı mankenlerin tercih edilmesinin Türk mankenleri işsiz bıraktığını söyleyerek Mercedes- Benz İstanbul Fashion Week'i protesto edip katılmayacağını açıklamıştı. Bu sözlerin ardından günlerce mankenler ve moda endüstrisinin duayenleri arasında tartışmalar yaşanmış ve bazı koreografların özellikle yabancı mankenleri tercih ettiğini söyleyen Soydan'ın tepkisi medyada geniş yer almıştı. Bu tartışmanın ardından türk mankenlerle ilgili yeni bir çalışma ya da bir dernekleşme süreci yaşanmadı. Ancak bu sezonda defilelerin birçoğunu düzenleyen Öner Evez, Uğurkan Erez, Yasin Soy, Uğurhan Akdeniz ve İlke Kılıç Belevi, bu sezon yaklaşık 25 Türk mankenin podyuma çıkacağını söyledi. Koreograflar mankenlikte de mankenlerin milliyetlerinden çok meslek gereği sahip olmaları gereken vücut ölçülerinin ve podyumdaki duruşlarının daha önemli olduğunu söylüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sokak stili bu hafta çok konuşulacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN