Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Önce hayranlık sonra düşmanlık besliyorlar

Sahne tozu yutmuş, artık 'iflah olmaz' bir şarkıcı o. Sahnede olmayı, Serdar Ortaç, Gülşen gibi işin ustalarından öğrenmiş. Hazırladığı yeni şarkının nakaratında "miş miş de muş muş da" dese de Simge Sağın'ın hayatında geçmiş zaman yok, yüzü hep geleceğe dönük

Giriş Tarihi: 4.4.2015
Önce hayranlık sonra düşmanlık besliyorlar

Simge Sağın'ı üç kelimeyle anlatmamızı isteseniz "Heyecanlı, heyecanlı, heyecanlı" derdik. Evet, iyi bir sesi var, fiziği de güzel ama ilk tanıştığınız andan itibaren onda dikkatinizi çeken heyecanı oluyor. Müzikten bahsederken içi içine sığmıyor. "Daha annemin karnındayken babam bana gitar çalarmış" diyerek başlıyor anlatmaya. Konservatuvar mezunu, ud çalıyor. Sabah kalkar kalkmaz küçük radyosunu açıp TRT 3 ya da Mezzo kanalını dinleyerek güne başlıyor. Demet Akalın, Bengü gibi isimlerle karşılaştırılsa da, basamakları emin adımlarla teker teker çıkmaktan yana. O, yaptığı işten mutluluk duyan şanslı azınlıktan. Tabii ki bu kadar mutlu olmasında geçen sonbahar single olarak çıkardığı Bip Bip'in klibinin YouTube'da (geçen hafta baktığımızda) tam olarak 8 milyon 879 bin 152 kez izlenmiş olmasının payı büyük. Şimdi bu moralle kaydettiği yeni single'ını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Biz şarkıyı dinledik, çok da beğendik.

- Milyonlarca kez dinlenen bir şarkı yapmak güzel bir duygu olsa gerek?
- Bip Bip bir Alper Narman-Onur Özdemir şarkısı. Şarkıyı evde ilk kez dinlediğimde vurulduğum yer "Güneş teninde güzel, bana aşk lazım. Alem önümde yüzer bana sen lazım" cümleleri oldu. Nakaratı da çok eğlenceliydi. Evde hep birlikte halay çektik.

- Aslında bu şarkıyla ikinci kez doğdunuz sanki...
- Benim kırılma noktam oldu. Bip Bip, unutulmuş bir şarkıcıyı hayata döndürdü. 2011'de çıkardığım Yeni Çıktı, Erdem Kınay prodüktörlüğünde çok güzel bir albümdü ama insan her zaman hayal ettiklerini yaşayamıyor. Güzel şeyler hayal ediyorsun ama bir doğal afet ya da siyasi çalkalanma oluyor, her şey değişiyor. Tabii bunların en büyük etkisi eğlence sektörü üzerinde oluyor.

- Radyoda bir şarkının dinleyiciyi ilk yedi saniyede yakalaması gerekiyormuş. Yoksa dinleyici diğer kanala geçiyormuş. Bu açıdan bakınca işiniz çok stresli değil mi?
- Evet, çok stresli bir iş. O yedi saniyeyi yakalasanız bile şarkılar günümüzde çok çabuk tüketiliyor. Şarkıyı bulmak da zorlu bir süreç. Bir şarkıya inanıyorsunuz ama halk o şarkıya inanmazsa yine bir anlamı kalmıyor.

HİSLERİMİN PEŞİNDEN GİTTİM

- Müzik üzerine eğitim görmüş olmanın avantajı yok mu?
- Konservatuvarda okudum. Ama orada aldığımız eğitimin piyasada yaptığımız işlerle alakası olmadığı için o da yanıltıcı oluyor.

- Başarıda başka neler etkili oluyor?
- Bu iş bir zincir gibi. Plak şirketi, klibi, tanıtımı... Bir halkası eksik olunca sorun yaşanıyor. İlk albümde tecrübesizliğimin kurbanı oldum. Çok iyi bir albümdü ama bazı yönlerden yüzüm gülmedi. 2011'den sonraki üç yılı kötü geçirsem de başarısızlığı kabullenen biri olmadığım için ayakta kalmayı başardım. Bunlar neden benim başıma geldi diye sorgulamadım, yaşananları hayat tecrübesi olarak kabul ettim. Bip Bip'in prodüktörlüğünü kendim yaptım. Nihat Odabaşı, Ozan Bayraşa gibi en iyi isimlerle çalıştım.

- Ozan Bayraşa ile özel hayatınızda da birliktesiniz. Müzikal anlamda güvenir misiniz ona?
- 32 yaşındayım, bugüne kadar başıma gelen en güzel şey Ozan. O mantıklı, ben duygusalım. Birbirimizi tamamlıyoruz. Biz şarkıcılar her zaman doğru bakamayabiliyoruz. Heyecanlıyız. Sabırsızız. Kariyerimde iyi bir yola girme hikayemin başlangıç noktasıdır Ozan. O tuşa bastı, onun yönlendirmeleriyle şimdi bu güzel hikayeyi anlatabiliyorum.

- Hiç fikir ayrılıklarınız olmaz mı?
- Elbette oluyor ama Ozan, doğru düşünen, yetenekli bir insan. Sezen Aksu ile çalışıyor ve Sezen Hanım ona "Yeni Onno Tunç'um" diyor. Çok büyük bir söz... Beni çok iyisin diye gaza getirmez, sürekli eleştirir. Bu da beni daha iyi bir sanatçı yapıyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Önce hayranlık sonra düşmanlık besliyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN