Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadının iyi hissetmesi için bir stiletto yeterli

100 yıllık İnci Deri'nin kreatif direktörü olan Gamze Saraçoğlu, kadınların ayakkabı tutkusunun asla bitmeyeceği görüşünde. Tasarımcı, iyi bir çift ayakkabının her kadının modunu değiştireceğini söylüyor

Kadının iyi hissetmesi için bir stiletto yeterli
1917 yılında Hacı Murat Kızıltaş tarafından kurulan İnci Deri, yıllardır tasarımlarıyla dikkat çekiyor. Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul'da koleksiyon sergileyen tasarımcılara da verdiği destekle bilinen markanın bu sezondan itibaren kreatif direktörü Gamze Saraçoğlu oldu. 100 yılı devirmeye hazırlanan markanın değişen yüzünü ve yeni sezonda ayakkabı trendlerini Saraçoğlu ile konuştuk:

- İnci Deri markası sizin için ne ifade ediyor?
- Benim için büyük bir mutluluk. Büyük bir heyecan ile görevimi yapıyorum. Bu kadar köklü bir markada kreatif direktör olarak görev yapmak çok gurur verici.

-Tarihi 100 yıla dayanan bir markanın kreatif direktörü olmak nasıl bir sorumluluk?
-1947'de Ahmet Nuri Kızıltaş, Fatih'te ilk ayakkabı mağazasını açtı. 1989'dan itibaren de mağazalaşma süreci başladı. İnci, çok köklü bir marka. Yapılan araştırmalarda, üç nesildir bu markayı giyen aileler olduğunu görüyoruz. Son derece sadık ve beklentisi yüksek bir müşteri kitlesi bulunuyor. Bu kitleye hitap eden koleksiyonlar oluşturmak büyük sorumluluk.

- Sizce Gamze Saraçoğlu tasarımı giyenlerle genel olarak bu markayı tercih edenlerin moda algısı örtüşüyor mu?
- İki markanın müşteri kitlesi elbette birbirinden farklı. Ancak iki marka da yenilikçi. Ayrıca her iki marka da farklı ve alanlarında lokomotif olma yönünde son derece inatçı. Bu özellikler, birlikte uyum içerisinde çalışmamızı da mümkün kılıyor, orkak bir müşteri portföyü oluşturmamızı da.

- Defilenizdeki ayakkabıların tasarımına sponsor olması için İnci Deri ile sizin iletişime geçtiğinizi okumuştum. O ilk iletişimin ardından bugünlere geleceğinizi hiç tahmin etmiş miydiniz?
- Sekiz senedir güzel, verimli ve sağlam devam eden bir ilişkimiz var. Önce defile ayakkabılarıma sponsor oldu daha sonra dört sezon boyunca kendi ismimi taşıyan koleksiyonlar hazırladım. Bu güzel projenin başarısı üzerine kreatif direktörlük görevini üstlendim.

- Kiminle konuşursak konuşalım alışveriş tutkusu dendiğinde muhakkak 'ayakkabı' diyor…
- Ayakkabı ve kadınlar arasında güçlü bir bağ var. Bir kadının kendini iyi hissetmesi için bir stiletto giymesi yeterli olabiliyor. Boyu uzatması, proporsiyonu dengelemesi kadını daha güzel ve kadınsı göstermede etkileri büyük.

-Yeni sezon ayakkabı trendlerinden bahseder misiniz bize?
-Trendler ne kadar düz ayakkabıya yöneltse de, bu güçlü bağ hiç bir şekilde azalmıyor. Ancak unutmamalı ki ayakkabı artık sadece kadınların tercih ettiği bir arzu nesnesi değil. Son iki yıldır erkeklerin moda ve trendlere daha fazla önem vermesi sebebiyle, erkek ve ayakkabı arasında da önemli bir bağ oluştu.

- Siz kendi tasarladığınız ayakkabıları mı giymeyi tercih ediyorsunuz?
-Tabii ki insanın kendi tasarladığı ayakkabıları giymesinin zevki büyük.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadının iyi hissetmesi için bir stiletto yeterli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN