Bu sergi Yaşar Kemal kokuyor!

Giriş Tarihi: 27.2.2016
Bu sergi Yaşar Kemal kokuyor!

Yaşar Kemal'in izinden giden MİHA muhabirleri, usta yazarı anmak için bir sergi düzenledi. Bu Diyar Baştan Başa adlı fotoğraf sergisi buram buram Yaşar Kemal yani Anadolu kokuyor

Yaşar Kemal ölümünün birinci yılında çeşitli etkinliklerle anılıyor. Bu etkinliklerden biri de bir dönemin efsanevi haber ajansı Marmara İletişim Fakültesi Haber Ajansı (MİHA) muhabirlerinin açtığı fotoğraf sergisi. Yaşar Kemal'in röportaj kitaplarının ana başlığı gibi serginin adı da 'Bu Diyar Baştan Başa'... Sergide, usta yazarın doğduğu Adana'nın Osmaniye ilçesine bağlı Hemite Köyü, ailesinin Adana'ya göç etmeden önce yaşadığı Van, ilk röportajlarını kaleme aldığı Diyarbakır fotoğraf karelerinde ölümsüzleşiyor. Sergide Karadeniz, Trakya ve Mardin de var.

40 FOTOĞRAF SEÇİLDİ

Yaşar Kemal'in izinde Anadolu topraklarını dolaşan, hayatın içindeki hikayelerin peşinden koşan, röportajlar kaleme alan, fotoğraflar çeken MİHA muhabirleri üstadı bu sergiyle anıyor. Galatasaray Üniversitesi Kampus Tüneli'nde açılan serginin küratörlüğünü ise MİHA'nın kurucusu, akademisyen Kayıhan Güven yapıyor. Güven, ajans olarak yazarla olan ilişkilerini şöyle anlatıyor: "MİHA olarak uzun yıllar Anadolu'yu dolaştık. MİHA muhabirleri Anadolu insanının doğasını, kültürünü tanıdı. Yaşar Kemal gibi röportajlar kaleme aldı, fotoğraflar çekti, sergiler açtı, dergiler, kitaplar çıkardı. MİHA ilk kurulduğunda bize konuk olmuştu Yaşar Kemal. Ebedi hayata uğurlamadan önce de kendisini öğrencilerimle ziyaret ettim. Karşısına oturma şansına sahip oldum. Üç-dört saat sohbet etmiş ve kitaplarını imzalamıştı. Bunu sadece MİHA yazılarımızı beğendiği için yapmıştı." Güven, sergi için MİHA'nın arşivinin tarandığını ve yüzlerce fotoğraf arasından 40 kare seçildiğini söylüyor: "MİHA muhabirlerinin zamanında çektiği, geçmiş kuşakların fotoğrafları da sergide yer alıyor. Yazarın izinden gidilen fotoğraf kareleri bunlar. Yaşar Kemal Kendini Anlatıyor isimli kitaptan da fotoğraflara uygun bölümleri belirledim. O metinler de fotoğrafların yanında." Sergi 4 Mart'a kadar açık.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu sergi Yaşar Kemal kokuyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN