Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uyumsuz ikili Lahey yolunda

Samuel L. Jackson ve ’u bir araya getiren , uyumsuz ikili formülünü iyi işleten, mizahi yaklaşımıyla seyirlik keyfi yüksek bir film

Giriş Tarihi: 19.8.2017
Uyumsuz ikili Lahey yolunda
Uyumsuz ikililer, sinemanın belki de en eski komedi/ macera şablonlarından biridir. Sürekli didişen ama diğer yönden birbirlerini de tamamlayan iki kahramanın ortak bir amaç doğrultusunda yaşadığı maceranın seyircide bir karşılığı vardır. Genç-yaşlı, zenginfakir, saf-kurnaz, zayıf-şişman gibi türlü türlü versiyonu çıkar karşımıza. Mesela Laurel-Hardy, Jerry Lewis-Dean Martin, Jack Lemmon-Walter Matthau klasikleşmiş birçok filme imza atan unutulmaz uyumsuz ikililerdir. Zeki Alasya- Metin Akpınar, kimi filmlerinde uyumsuz ikili olarak karşımıza çıkar. Ama bu türün bizdeki en iyi örneklerinden biri Kemal Sunal-Halit Akçatepe'nin Süt Kardeşler'idir.
Patrick Hughes'ın yönettiği Belalı Tanık da temelde bir uyumsuz ikili filmi. Tom O'Connor'ın senaryosunu yazdığı filmde profesyonel suikastçı Darius Kincaid (Samuel L. Jackson) ile özel koruma Michael Bryce (Ryan Reynolds) birlikte zoraki ve zorlu bir maceranın ikilisi oluyor.Maceraları da gerçekten zorlu. Belarus Devlet Başkanı Vladislav Dukhovich (Gary Oldman) Lahey'de kendi halkına soykırım yapmakla yargılanıyor. Lakin mahkeme onun suçlu olduğuna dair delil ortaya koyabilen bir tanık bulamıyor. Çünkü mahkemeye çıkacak tanıklar bir bir ortadan kaldırılıyor. Son tanık ise İngiltere'de hapiste olan suikastçı Darius Kincaid. O, Hollanda'da hapis yatan eşi Sonia'nın (Salma Hayek) serbest bırakılması karşılığında Lahey'e gidip tanıklık yapmayı elindeki delilleri mahkemeye sunmayı kabul ediyor. Fakat Darius'un İngiltere'den Lahey'e transferi sırasında güvenlik konvoyu saldırıya uğruyor. Konvoydaki özel ajan da eski sevgilisi Michael'den Darius'u Lahey'e götürmesini istiyor. Ama Michael ile Darius arasındaki yıllara dayanan husumeti bilmiyor. Böylece bizim uyumsuzlar (hatta düşman) bir araya geliyor Lahey'e doğru yola çıkıyorlar. Michael kuralcı, Darius ise kuralları hiçe sayan biri. Michael işini sessiz sedasız yapmayı severken, Darius dikkat çekmeyi seviyor. Ama ikisi de işinin ehli ama hiçbir konuda anlaşamayan iki karakter. Yol boyunca sürekli saldırılara maruz kalınca onların Lahey yolculuğu bir ölüm kalım mücadelesine dönüşüyor.
Yönetmen Patrick Hughes, politik bir aksiyon olarak tanımlanacak Belalı Tanık filmini ikilinin çatışmalarından kaynaklanan mizahla zekice yoğuruyor. Zaten filmi iyi yapan ve görece son dönemdeki aksiyon filmlerine göre farklı kılan da bu yanı. Oyuncuların mimiklerinden, sahne tasarımına kadar bu mizah kendini gösteriyor. Ayrıca kimi filmlere (tabii en çok Kevin Costner'lı The Bodyguard'a) yapılan göndermelerle de aksiyon ve komedi harmanı iyi kotarılıyor. Sonuç olarak seyirlik keyfi yüksek bir film ortaya koyuyor Hughes.
Aksiyon sahneleri konusunda son dönemin öne çıkan filmleri John Wick ya da Sarışın Bomba gibi maharetli değil belki. Ama aksiyon yıldızlarını bir araya getiren, yönetmenin önceki filmi Cehennem Melekleri 3'ten daha iyi bu sahneler. Ki özellikle Amsterdam'da geçen takip sahneleri etkileyici.
Samuel L. Jackson ustalığını iyi konuşturuyor. Ryan Reynolds onun ustalığına ayak uydurmayı biliyor. Hatta zaman zaman rol çalıyor. Salma Hayek filme lezzet katıyor. Gary Oldman karakterinin yüzeysel olmasından dolayı pek etkili olamasa da o da varlığı ile bir katkı sağlıyor.
Sonuç itibariyle, uyumsuz ikili formülünü iyi işleten, dozunda mizahi yaklaşımıyla eğlenen ve eğlendiren bir film Belalı Tanık.DİKKAT ÇEKELİM

Daniel Craig James Bond için yeşil ışık yaktı

Daniel Craig yeniden James Bond olacak mı olmayacak mı? Craig, son Bond filmi Spectre sonrasında "Benden bu kadar" açıklaması yapmıştı. Sonrasında "Yeni 007 kim olacak" diye tartışmalar başladı. Ama Craig'in Bond'dan vazgeçmeye niyeti yok anlaşılan. The Late Night Show'a katılan oyuncu yeni filmde oynamak için yeşil ışık yaktı. Lakin yapımcılar bu konuda ne düşünüyor orası henüz belli değil. Yeni James Bond filminin 2019'da gösterime girmesi planlanıyor.
Craig'in kararsızlığına James Bond sendromu demeli. Çünkü Bond'u canlandıran hemen hemen her oyuncu benzer kararsızlıkları yaşamışlardı geçmişte. Bond tuhaf bir karakter gerçekten hem bir cazibesi var hem de onu oynayanlar bir noktada karaktere mesafe koymak istiyorlar.


Ali Özuyar Sessiz Dönem Türk Sinema Tarihi kitabında, Osmanlı dönemindeki sinemanın macerasının izini sürüyor. Kitap Yapı Kredi Yayınları'ndan çıktı. Meraklılarına duyurulur.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uyumsuz ikili Lahey yolunda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN