"Sahne engel tanımıyor"

Bedensel engellilerden oluşan Hümanist Engelliler Sanat Grubu'nun tek kadın üyesi olan Hacer Çet, tiyatro sahnesinin engelsiz olduğunun en güzel örneğini sergiliyor

Giriş Tarihi: 7.1.2013
İzmir'de özel bir hastanede santral görevlisi olan bedensel engelli Hacer Çet, aynı zamanda bir tiyatro oyuncusu. 1.5 yaşında çocuk felci nedeniyle koltuk değnekleri ile yürüyen Çet, 3 yıl önce ayrıldığı kızının babası Uğur Ergün'ün yanı sıra bedensel engelli 6 arkadaşıyla 2 yıl önce Hümanist Engelliler Sanat Grubu'nu kurmuş. "Hayatın Gerçekleri" adlı oyunla sahneye çıkan grup, kısa sürede büyük ilgi görmüş. Şimdilerde Hacer Çet'in senaryosunu yazıp yönettiği "Çok Sakat Hareketler Bunlar" adlı oyunla izleyiciyle buluşan grup, engellilerin karşılaştığı zorlukları skeçlerle sunuyor. Oyunun büyük beğeni gördüğünü belirten Çet, bilet alıp tiyatroya gelmeyenleri eleştiriyor. 2 yıldır birçok ilde oyun sahnelediklerini dile getiren Çet, "Birçok badireleri atlattım. Ama aklıma koyduğumu yaptım. Maalesef engelliyseniz bir şey yapamazsınız, yaşınız ilerlemişse buna göre hareket etmek zorundasınız, gibi algılar var. Kendi tercihlerimin yolunda gittim. Grubumuza hümanist adını ben koydum. Çünkü sanatçının dünyaya çok geniş bakması gerekiyor" diye konuştu.

7 KOCALI HÜRMÜZ

Grubun tek kadın oyuncusu Çet, sadece engellilerin sorunlarını içeren oyunlar sahnelemek istemediklerini de söyledi. Hayalinin "7 Kocalı Hürmüz"ü oynamak olduğunu dile getiren Çet, "Tiyatroyla hem para kazanıyor hem de engelli sorunlarını topluma anlatıyoruz. Ama insanlar engelli tiyatrosunu çok ciddiye almıyor. Daha çok biletler acıma duygusuyla alınıyor. Bilet alıyorlar ama izlemeye kimse gelmiyor. Bunu kabul etmiyorum. Gelmeli, seyretmeli, gerekiyorsa alkışlamalı ya da eleştirmeli. Acıyarak yaklaştığınızda doğruyu yapmamış olursunuz" dedi. Oyunu izleyenlerden çok güzel eleştiriler aldıklarını dile getiren Çet, "Yoga ve dansla da ilgileniyorum. Bunları sahneye de yansıtıyorum. Görenler şaşırıyor, bu da beni mutlu ediyor. Maalesef Türkiye'de tiyatro sahneleri engellilere uygun yapılmamış. Engelli rampaları yok" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Sahne engel tanımıyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN